4p
A koltozzbe.hu ingatlanportál megvizsgálta az új főpolgármester megválasztásának lehetséges következményeit, kifejezetten a lakhatással kapcsolatos ígéretekre fókuszálva.
Karácsony Gergely megválasztott főpolgármester első nemzetközi sajtótájékoztatóján a VIII. kerületi Patyolat Bárban 2019. október 16-án. (Fotó: MTI/Mónus Márton)

Az ingatlanárakat természetesen rengeteg tényező befolyásolja - a közlekedésfejlesztéstől a bűnmegelőzésen át a zöldterületek arányáig -, ám ezek többsége nehezen számszerűsíthető, hatásuk csak közvetve mérhető. A mostani kampányban azonban nevesítve került terítékre a lakhatás kérdése, ami már jóval kézzelfoghatóbb adatokat jelent, írja a koltozzbe.hu pénteki közleménye.

Szemléletváltás a bérlakáspiacon

Tarlós István kilenc évig vezette a várost, ez alatt az idő alatt jelentősen megnőttek az ingatlanárak és a bérleti díjak is. Ennek nem csak a világpiaci trendek és a lakáshiány volt az oka, de az is, hogy a főváros népszerű turisztikai célponttá, a régió egyik legélhetőbb városává vált. Mindennek köszönhetően, ma Budapest a világ egyik leggyorsabban dráguló települése. Ugyanakkor ő végig azon az állásponton volt, hogy a főpolgármesternek nincs köze az ingatlanárakhoz, a lakásügy szerinte nem önkormányzati kompetencia, önkormányzati bérlakások építésére pedig nincs forrás.

Merőben más szemléletet képvisel azonban utódja: Karácsony Gergely választási programjában külön pontként szerepelt a lakhatás. A programpont számos elemet tartalmazott (fővárosi lakástársaság és lakásügyi tanács szervezése, Airbnb visszaszorítása stb.), ám a legkézzelfoghatóbb közöttük a jelenleg üresen álló lakások bevonása. Véleménye szerint ez, és a nonprofit lakásépítések elindítása, a mai 4,6%-ról legalább 10%-ra növelné a “szabályozott lakásbérleti szektort” a fővárosban. Szerinte ez csökkentené a bérleti díjakat a magánszektorban is.

Üres ígéret, vagy megvalósítható program?

A bérlakásépítés beindítása nem olyan egyszerű feladat, erre már több kísérlet is volt a kerületi önkormányzatoknál, de csak kevés helyen jártak sikerrel. A XIII. kerületben például több projekt is látványosan beindult, ugyanakkor mondjuk (épp a Karácsony Gergely vezette) Zuglóban nem értek el átütő eredményeket.

A meglevő bérlakások kiadásában viszont nagy potenciál van. Jelenleg közel négyezer üresen álló önkormányzati lakás van a fővárosban - Józsefvárosban közel kilencszáz, Erzsébetvárosban több mint ötszáz. Ez akkor lakástömeg, aminek a piacra kerülése a koltozzbe.hu elemzése szerint már érezhető lenne a bérlakáspiacon. Jelenleg az önkormányzati bérlakások 10%-a áll üresen. Ez a szám hét éve még csak 5% volt, vagyis a Tarlós István vezette fővárosban a kihasználatlanul álló lakások száma megkétszereződött.

Feltételezve, hogy viszonylag rövid időn belül ezeket a lakásokat újra kiadják, ráadásul szociális alapon, az a koltozzbe.hu ügyvezetője, Kövesdi Gábor szerint akár 5-10%-kal is csökkentheti a fővárosi bérleti díjakat. Természetesen itt egy átlagszámról van szó, a hatás nem minden szegmensben lenne egyforma.

Kik járnak jól, kik járnak rosszul?

Ha Karácsony Gergely a következő öt évben végigviszi a programját, akkor azzal ingatlanpiaci szempontból elsősorban a lakásbérlők járnak majd jól. A szociális bérlakásokba költözők közvetlenül, a magánlakásokat bérlők közvetve.

A koltozzbe.hu elemzői szerint a vesztesek a hosszútávon lakást kiadók lesznek, akiknek a bevétele csökkenhet a piac átrendeződésével. Ez akár az Airbnb irányába is terelheti őket, ami hosszú távon a piac kiegyenlítődéséhez és az árak visszarendeződéséhez vezethet - hacsak nem lép ezen a téren is valamit a városvezetés.

Bár Karácsony Gergely az Airbnb ügyében is ígér új intézkedéseket, ezek részletei nem ismertek, így ezekről korai lenne véleményt formálni.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Amerikai szankciók fenyegetik Magyarországot, Washingtonban folytatódtak a tárgyalások
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 13:42
Az oroszországi energiaimport szankciójáról szóló amerikai kongresszusi törvényjavaslat is szóba került Hajdu Mártonnak, az Országgyűlés külügyi bizottsága elnökének washingtoni megbeszélésein. Az Egyesült Államokban benyújtott tervezet szerint Magyarország is azok közé az országok közé kerülhet, amelyekkel szemben Washington akár 100 százalékos vámot vethet ki az orosz energiahordozók jelentős importja miatt.
Makro / Külgazdaság Olcsó? Drága? Így áll most a régióban a hazai benzinár
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 13:10
Ismét nyomás alá kerültek a hazai üzemanyagárak, mivel a közel-keleti régióban kiújult harcok rövid idő alatt több mint 20 százalékkal emelték az északi-tengeri Brent típusú kőolaj árát.
Makro / Külgazdaság A nap képe: száraz lábbal lefotózható a Parlament a Duna közepéről
Herman Bernadett | 2026. július 18. 11:38
Az extrém alacsony vízállás miatt a Margit-sziget déli végén több tíz méterre be lehet sétálni a Duna közepén. A híd középső pillére is a szárazföldön áll. 
Makro / Külgazdaság Újabb óriáscég szekrényéből esett ki egy csontváz?
Kollár Dóra | 2026. július 18. 11:18
Két, világszinten is ismert élelmiszeripari vállalat történetében is találni sötét ügyeket kiszolgáltatott régiókban.
Makro / Külgazdaság Mi áll a Tisza adócsomagjának hátterében? Megszólalt a pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 10:50
Kármán András pénzügyminiszter a kekvák adómentességének megszűnését és adónemek eltűnését jelentő csomag mögöttes okairól írt közösségi oldalán.
Makro / Külgazdaság A legrosszabbra készülnek az olajszállítók a Hormuzi-szorosban
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 09:40
A közel-keleti helyzet eszkalálódása, az iráni-amerikai csapások ismét kritikus szintre süllyesztették a kulcsfontosságú tengeri folyosó biztonsági szintjét.
Makro / Külgazdaság Nem kell aggódni az üzemanyag-ellátás miatt? Megszólalt a minisztérium
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 19:14
Nincsenek ellátási gondok.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter elárulta: adónemeket töröl el a kormány, nagy változások jönnek
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 18:00
A miniszterelnök már kora délután beharangozta, hogy adóügyekben hozott döntéseket a kormány, a részleteket pedig Facebook-oldalán közzétett videójában ismertette.
Makro / Külgazdaság Fontos lépéshez érkezett az iskolakezdési támogatás bevezetése
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 17:27
A törvényjavaslat felkerült a parlament honlapjára. 
Makro / Külgazdaság Megdicsérték a Magyar-kormányt Brüsszelben, de még akad teendő
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 14:12
Közzétették a jogállamisági jelentést.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG