3p

Náluk szeptember 20-án indul a harmadik dózisok beadása.

Csehországban szeptember 20-ával kezdődően minden olyan állampolgár felveheti a koronavírus elleni oltás harmadik dózisát, akinek a második oltása óta eltelt már legalább nyolc hónap - jelentette be a hétfői kormányülés után Adam Vojtech egészségügyi miniszter.

Döntésében a cseh kormány kiemelten a hatvan éven felülieknek és a krónikus betegeknek ajánlja a harmadik dózis felvételét. A kabinet korábban a korhatárt 65 évben tervezte meghatározni, de járványügyi és orvosi szakértők javaslatára ezt végül 60 évben határozták meg. A krónikus betegeknek azt ajánlják, hogy a harmadik adag felvétele előtt konzultáljanak háziorvosukkal. "A lakosság kockázatos csoportjainak kimondottan ajánljuk a harmadik adagot" - hangsúlyozta a tárcavezető.

Tekintettel a koronavírus-járvány várható erősödésére az őszi hónapokban, a kormány arról is döntött, hogy a szociális intézményekben dolgozó, be nem oltott alkalmazottak szeptember közepétől hetente új tesztelésnek kell alávetniük magukat.

Miután az eddig működő nagy oltóközpontok fokozatosan megszűnnek, helyettük sok kisebb működik, és oltanak a háziorvosok is. A harmadik dózist alapvetően a kórházakban és a háziorvosoknál lehet majd felvenni.

"Az immunitás megerősítése érdekében és az őszi járványhullám előtt nagyon fontosnak tartjuk, hogy a harmadik adag felvételének lehetőségét megadjuk az embereknek" - indokolta a döntést Adam Vojtech. A hatóságok célja, hogy a cseh lakosság átoltottsága elérje legalább a 70 százalékot.

A 10,7 millió lakosú Csehországban eddig 5,7 millió ember kapta meg az oltás mindkét adagját, 250 ezren pedig csak az első adagot. Jelenleg naponta mintegy 30-35 ezer adagot adnak be, s ehhez ma már nem szükséges semmiféle regisztráció.

Az Egészségügyi Információk és Statisztikák Intézetének (ÚZIS) legborúlátóbb forgatókönyve szerint szeptember közepén mintegy 500-ra nőhet Csehországban a Covid-19 betegséggel kórházi kezelésre szorulók száma, s közülük legfeljebb száznak lehet majd szüksége intenzív terápiára. Márciusban a kórházban kezeltek száma meghaladta a kilencezret - fejtette ki Adam Vojtech.

Jelenleg a napi új fertőzések száma 150-200 között mozog, kórházban csak néhány tucat ember van. Csehországban már több hete nem volt koronavírus okozta haláleset. Ennek ellenére továbbra is kötelező az arcmaszk használata a zárt termekben, a tömegközlekedésben és a tömegrendezvényeken.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Új korszak nyílik jövőre az autópiacon, a mentőövbe Magyarország is belekapaszkodna
Imre Lőrinc | 2025. december 26. 07:41
Ha nem is oldódik meg minden problémája, de fellélegezhet, időt nyer a kontinens autóipara – reagált az év egyik legfontosabb, európai uniós gazdasági döntésére a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke a Privátbankárnak. Gablini Gábor szerint a németeknek részben vissza kell térniük Kínából, aminek Magyarország is a nyertese lehet. 
Makro / Külgazdaság Hatnak a szankciók: Oroszország évekkel elhalasztja LNG termelési célját
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 17:01
Oroszország „több évvel” elhalasztotta azt a tervét, hogy elérje az évi 100 millió tonnás cseppfolyósított földgáztermelést – mondta csütörtökön az állami televíziónak Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes, a nyugati szankciók energiaiparra gyakorolt hatására hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Oroszország negyedével növelheti idei vezetékes gázkivitelét Kínába, de ez nem elég
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 16:01
Moszkva fokozza ázsiai értékesítéseit, és erősíti kapcsolatait a világ legnagyobb energiafogyasztójával – mondta egy, az adatokra rálátással rendelkező forrás.
Makro / Külgazdaság Kifullad Putyin medvéje?
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 14:50
Csökkent az orosz ipari termelés novemberben éves szinten, miközben az elemzők sokkal többre számítottak.
Makro / Külgazdaság A hideg polgárháborútól az állítólagos Tisza-csomagig – az idei Klasszis Klub Live-ok legnézettebb adásai
Csabai Károly | 2025. december 25. 07:37
23 adás, több mint félmilló megtekintés – ez az idén már az ötödik évfolyamába lépett egyórás élő műsorunk mérlege. A korábbi esztendőkhöz hasonlóan ezúttal is nevesebbnél nevesebb vendégeink voltak, köztük egykori miniszterek, jegybankelnökök, tőzsdeelnökök. Itt az ideje, hogy felidézzük a legnagyobb érdeklődésre számot tartó beszélgetéseinket.
Makro / Külgazdaság Trump már megkapta a karácsonyi ajándékát
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 13:17
A vártnál jóval nagyobb mértékben bővült az Egyesült Államok gazdasága 2025. harmadik negyedévében.
Makro / Külgazdaság Megint szívhatják a fogukat a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 12:58
Jelentősen szigorodnak a nehéz tehergépkocsik közlekedésére vonatkozó szabályok.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Magyarország egy „hanyatló unió” tagja
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 11:27
Többek között ezt jelentette ki a kormányfő a Magyar Nemzetnek adott ünnepi interjújában.
Makro / Külgazdaság Óriási a baj, mindkét szuperhatalom kezdi bezárni a kapuit a németek előtt
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 16:00
Jelentősen visszaesett a német áruexport 2025-ben az Egyesült Államokba és Kínába, amit az európai értékesítés és a szolgáltatásexport ellensúlyozott – derül ki a kölni székhelyű Institut der deutschen Wirtschaft (IW) kedden publikált elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra Trump szerint megérhette ilyen sokat várni
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 15:30
Az Egyesült Államok gazdasága a vártnál gyorsabban nőtt a harmadik negyedévben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG