1p
Az előzetes adatoknak megfelelően 2012 novemberében az ipari termelés 6,9%-kal maradt el az egy évvel korábbitól. A visszaesésben elsősorban a fűtésigény, a híradástechnikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet további csökkenése játszott szerepet, amit csak kismértékben ellensúlyozott a járműgyártásban regisztrált termelésbővülés. Bejött viszont egy nagy nemzetközi megrendelés.

A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan indexszel. A termelés az év első tizenegy hónapjában 1,5%-kal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index novemberben 0,1%-kal mérséklődött.

Az ipari export 2012 első tizenegy hónapjában 0,2, novemberben 4,9%-kal csökkent 2011 azonos időszakához viszonyítva. Novemberben a feldolgozóipar exportértékesítésének felét adó két alág közül a közel egyharmad súlyú járműgyártás kivitele 12,1%-kal nőtt. Ezzel szemben a másik meghatározó alág, a feldolgozóipari exportban több mint egyötöd súlyt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás exportvolumene jelentősen, 26,8%-kal visszaesett.

Az ipar belföldi értékesítése január–novemberben 3,7, novemberben 12%-kal alacsonyabb volt a 2011 azonos időszakinál. A feldolgozóipar belföldi eladásai novemberben 7,7%-kal maradtak el az egy évvel korábbitól.

Túl meleg volt a november

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2012 novemberében a feldolgozóipar termelése 6,4, a csekély súlyú bányászaté 13,8%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 9,4%-kal visszaesett, mindenekelőtt az előző évinél sokkal enyhébb időjárás hatására (az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint 2012 novemberében a 2011. novemberi átlagos középhőmérsékletnél 5,1 fokkal magasabbat mértek).

Nem veszünk tévét, számítógépet

2012 novemberében a feldolgozóipar tizenhárom alága közül mindössze háromban figyelhető meg termelésbővülés. A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés több mint egyötödét képviselő járműgyártás 9,7%-kal bővült tavaly novemberhez képest. Az iparág hajtóereje kizárólag az exportértékesítés, a hazai eladások súlya elenyésző.

Folytatódott az erőteljes visszaesés a második legnagyobb súlyú alágban: a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben –, 26,1%-kal csökkent, főként a híradástechnikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet apadása következtében.

A harmadik legnagyobb alág – a feldolgozóipari termelésből közel egy nyolcaddal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék – gyártása 1,2%-kal mérséklődött. A kismértékű csökkenésben a magas bázis szint is szerepet játszott.

Befutott egy óriási külföldi megrendelés

2012 novemberében a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 45,7%-kal nőtt 2011 azonos hónapjához viszonyítva. Az új belföldi rendelések 18,5%-kal visszaestek. Ezzel szemben az új exportrendelések 55%-kal haladták meg az egy évvel korábbit, melynek hátterében egy hosszabb időszakra vonatkozó egyszeri nagy megrendelés áll. Az összes rendelésállomány 48,6%-kal emelkedett tavaly novemberhez képest.

2012 első tizenegy hónapjában az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 0,8%-os növekedése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2,2%-os létszámcsökkenés mellett következett be.

Csak Dél-Alföld prosperál

2012 első tizenegy hónapjában Magyarország területi egységei közül az ipari termelés három régióban – Dél-Alföldön (12,7%), Észak-Alföldön (0,5%), valamint Nyugat-Dunántúlon (0,5%), – nőtt az előző év azonos időszakához képest. A többi régióban 1,3 és 6,4% közötti volumencsökkenést regisztráltunk.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A kínai jegybank nem változtatott az éves és az ötéves kamatfokon
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 20. 08:40
A kínai központi az elemzői várakozásoknak megfelelően nem változtatott a bank és az ötéves kamat szerdán.
Makro / Külgazdaság Hosszú idő után lehet őszintébb Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2025. augusztus 20. 06:11
Az adataikat cikkünk megjelenéséig közlő 40 európai állam éves inflációs rangsorában ugyanis viszonylag nagyobbat lépett előre Magyarország, miután a júniusihoz képest 0,3 százalékponttal lassuló pénzromlás mellett az eddig előttünk lévők közül többen is az előző havinál gyengébb adattal rukkoltak elő. Ennek ellenére az az első ránézésre furcsaság fordult elő, hogy az egyik leghatékonyabb antiinflációs ellenszerrel, a kamatemeléssel egyetlen kontinentális jegybank sem élt, sőt öten még szigorítottak is. Emellett egyéb érdekességek is kiderülnek a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Rémisztő mértékben emelkedik az államadósság
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 14:50
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a második negyedévben elérte a GDP 76 százalékát.
Makro / Külgazdaság Ősszel lesújt a Fidesz ellehetetlenítési pallosa? Martin József Péter lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 13:21
A közgazdász, szociológus, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója augusztus 27-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Trump elégedett lehet: az S&P nem rontott a hitelminősítésen
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 10:21
Az S&P megerősítette az Egyesült Államok „AA plusz” besorolását.
Makro / Külgazdaság Trump: jöhet a béke, hármas találkozó készül Zelenszkijjel és Putyinnal
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 06:24
Elérhetővé vált egy békemegállapodás az ukrajnai háború lezárására – közölte hétfőn Donald Trump amerikai elnök európai vezetőkkel és a NATO főtitkárával tartott megbeszélésének sajtónyilvános részén.
Makro / Külgazdaság 200 forintos euró? Ilyen sajnos csak a vécében létezik, készpénzben
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 20:22
Mit üzen a szabályosan működő magyar cégeknek a Ruszwurm évtizedekig elhúzódó ügye? Erről is beszélgetett a Trend FM reggeli műsorában munkatársunk. Emellett szóba kerültek a turistákat fenyegető veszélyek és az azok elleni védekezési lehetőségek is.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton elárulta: szocho csökkentést kértek a kormánytól
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 15:41
A miniszter fontos egyeztetésen járt.
Makro / Külgazdaság Befékeztek az euróval rendelkező országok
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 12:34
Az euróövezet külkereskedelmi többlete a vártnál kisebb lett júniusban.
Makro / Külgazdaság Durván felborult az ukrán-kínai egyensúly
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 12:01
Míg az ukránok több mint 50 százalékkal kevesebbet exportáltak Kínába, addig az importjuk 25 százalékkal nőtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG