1p
Az elemzők szerint valószínűleg csak jövőre lesz minimális javulás a magyar exportban, jelentősebb áttörésre nem nagyon lehet számítani.
A friss KSH friss adatai szerint továbbra is a gépipari szállítások adják a magyar külkereskedelem gerincét. A kivitel továbbra is meghaladja az exportot, továbbra is jelentős a többlet, ugyanakkor a lendület elég törékeny. Részletek>>>

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője kiemelte: az előzetes adatokhoz képest nem volt nagy változás a részletes adatokban. Az exportteljesítmény visszafogott, a nyomott belső fogyasztás és az elégtelen beruházás miatt az import minimális mértékben emelkedett, így továbbra is jelentős többletet mutat a külkereskedelmi mérleg. Szerinte az export alakulására hatott, hogy az autóipari új kapacitások lassabban indulnak be a vártnál, a főbb magyar exportpiacok gazdaságai szenvednek, kedvezőtlenek a bizalmi indexek, a német IFO-index is rosszabb a vártnál, és ez a magyar exportnövekedés kilátásait jelentősen rontja, pozitív áttörésnek nem nagyon látszanak jelei. Nyeste Orsolya szerint valószínűleg jövőre már lesz minimális javulás a magyar exportban, jelentősebb áttörésre azonban nem nagyon lehet számítani.

A Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint júliusban mérsékelten bővült a külkereskedelmi termékforgalom: a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Júliusban az export 4,4, az import 4,2 százalékkal nőtt euróban, a kereskedelmi többlet 431 millió euró volt az egy évvel korábbi 404 millióval és az előző havi 773 millióval szemben. Az export növekedése a júniusi 5,9 százalékos ütemről lassult le az import viszont 2,6 százalékról gyorsult. Az idei év első hét hónapjában a kivitel volumene 3,3, a behozatalé 1,9 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét. Euróban a kivitel 1, a behozatal 1,5 százalékkal nőtt. Az exporttöbblet 4,092 milliárd euró volt, 192 millióval kevesebb, mint a múlt év első hét hónapjában.

Németh Dávid, az ING Bank elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy az export és az import is növekedett ugyan, de nem tudott olyan gyorsuló ütemben bővülni, mint az előző néhány hónapban, főleg amiatt, hogy az Európai Unió gazdasága lassul. Az elmúlt hónapokban romlott a német IFO-index, ami az ING elemzője szerint a magyar exportadatok kedvezőtlen alakulására enged következtetni augusztusra és szeptemberre. A német gazdaság lassulása elérte mélypontját, és talán nőni fog, ami az év utolsó néhány hónapjában kedvezőbb magyar exportteljesítményre enged következtetni. Jövőre az Audi bővíti a termelését, és ez segíthet a jövő évi magyar kivitel további bővülésében - mutatott rá Németh Dávid, aki szerint a külkereskedelmi mérleg a tavalyi (7,06 milliárd eurós) szinten alakulhat az idén: várhatóan 7,5 milliárd euró körüli lesz a többlet, mivel a gépjárműipar kivitelének bővülését kioltja a híradástechnikai, telekommunikációs eszközök exportjának mérséklődése.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vučić sokat sejtető választ adott a lehetséges Mol-NIS üzletre
Privátbankár.hu | 2026. január 2. 11:43
Az orosz Gazpromnak és Gazpromnyeftnek még többségi tulajdona van a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban, de ahhoz, hogy az olajfinomító tovább működjön, ettől meg kell válniuk. A szerb elnök szerint heteken belül megállapodás jöhet.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék az egymillió forintos átlagbér ígéretével rúgták be 2026 ajtaját
Privátbankár.hu | 2026. január 2. 11:01
Korábban 2028-ra ígérte a kormány az ezer eurós minimálbért és az egymillió forintos bruttó átlagkeresetet, most már csak annyit írnak, hogy a következő időszakban ez a céljuk. De az idei évre kitűzött célt sem sikerült teljesíteni, ami a minimálbér-emelést illeti.
Makro / Külgazdaság Bajnai Gordon: fordulóponthoz érkezett a gazdaság, és a politika is
Privátbankár.hu | 2026. január 2. 09:34
A mesterséges intelligencia és a demográfiai is meg fogja változtatni a gazdaságot, a munkaerőpiacot és a hadviselést – még a mi életünkben. Erről is beszélt Bajnai Gordon.
Makro / Külgazdaság Megkegyelmezett Trump az olaszok egyik kedvenc ételének
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 17:35
Az Egyesült Államok az eredetileg tervezettnél jóval alacsonyabb pótvámot vet ki több olasz tésztagyártóra, miután felülvizsgálta a dömpingellenes eljárás eredményeit – közölte csütörtökön az olasz külügyminisztérium.
Makro / Külgazdaság Megmenekült a szerb olajvállalat, de a Mol sem hagyja ott a tárgyalóasztalt
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 16:30
36 nap után újraindulhat Szerbia legfontosabb finomítója, miután Washington ideiglenesen feloldotta a szankciók egy részét. Az amerikai engedély azonban nem hosszútávú megoldás, csak haladék: a háttérben tulajdonosváltási tárgyalások zajlanak, amiben a Mol is érdekelt.
Makro / Külgazdaság Néhány településre igazi pénzeső zúdult 2025 utolsó napján
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 10:40
A vizes világbajnokság előkészületeiről és önkormányzatoknak szóló támogatásokról szólt 2025 utolsó Magyar Közlönye.
Makro / Külgazdaság Miért szednek darabokra hibátlan, új Airbusokat, miközben a fél világ sorban áll értük?
Litván Dániel | 2026. január 1. 07:13
Hibátlan, szinte vadonatúj repülőgépeket adnak el alkatrészenként. A háttérben egy súlyosabb gond van – és persze a kapitalizmus vastörvényei.
Makro / Külgazdaság Lépnek a franciák: nincs több telefonozás az iskolákban
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 16:21
Első uniós tagállamként betilthatja a közösségimédia-platformok használatát a francia kormány a 15 év alatti gyerekeknek. A törvényjavaslat szerint azokban az iskolákban, ahol 15-18 évesek tanulnak, okostelefont sem használhatnának a gyerekek.
Makro / Külgazdaság Hiába a Trump-deal, több száz gyógyszer ára emelkedik az USA-ban
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 15:19
Összesen 14 gyógyszergyártóval állapodott meg Donald Trump azzal a céllal, hogy megfékezze az áremelkedést, de a gyártók ennek ellenére is 350 gyógyszer árát emelik a jövő évben. Kilenc másik termék ára viszont csökken.
Makro / Külgazdaság Beindult a legnagyobb akkumulátorpark Észak-Európában
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 14:31
A Kvosted 200 megawattóra tárolókapacitással rendelkezik, és csak egy része a European Energy terveinek: a cég rendszerei 2027-ig összesen 1 gigawattóra kapacitást érhetnek el.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG