3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A jövő évtől minden nagykorú, gyümölcstermesztő magyar állampolgár háztartásonként évi 86 liter gyümölcspárlatot főzhet le magánfőzésben adómentesen.

Kihirdette a magyar győzelmet Tállai András

A pálinka szabadságharc több mint tízéves küzdelme magyar győzelemmel zárult, az Európai Unió módosította az erre vonatkozó szabályozást, így már jövőre újra adómentes lehet a pálinkafőzés - tájékoztatta az MTI-t Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára. A kormány döntése értelmében 2021. január 1-jétől mind az otthoni magánfőzés, mind a bérfőzés újra adómentes lehet - mondta az államtitkár.

Az adóhivatal adatai arról árulkodnak, hogy még a jelenlegi szabályok mellett is, amikor 700 forintot kell fizetni egy liter párlat után, van igény a házi pálinkára. Jelenleg mintegy 27 ezer főzőberendezés van a magyar háztartásokban, és 2020. január 1-je és október 8-a között 69 ezer párlatadójegyet váltottak ki az otthonfőzők - ismertette Tállai András.

Nyáron került pont a pálinkaszabadságharc végére, amikor az unió döntéshozó szervezete módosította az alkoholok ügyével foglalkozó irányelvet, amely szerint a tagállamok adómentessé tehetik - évente maximum 50 liter gyümölcsszeszig - a párlatfőzést - emlékeztetett az államtitkár. A kormány úgy döntött, hogy a kedvező szabályokat már 2021. január 1-jétől alkalmazza, vagyis jövőre már nem lesz szükség párlatadójegyre, illetve az ehhez kapcsolódó közteher megfizetésére se - jegyezte meg Tállai András.

Évi 86 litert bárki lefőzhet adómentesen

A jövő évtől minden nagykorú, gyümölcstermesztő magyar állampolgár háztartásonként évi 86 liter gyümölcspárlatot főzhet le magánfőzésben adómentesen. A pálinkafőző magánszemély nem értékesítheti a párlatát, de azt családtagjai és vendégei elfogyaszthatják -

ismertette az új szabályokat Tállai András.

A desztillálóberendezést továbbra is be kell jelenteni az önkormányzatnál, de a főzést megelőzően bejelentést kell tenni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál is, amiért cserébe a hatóság származási igazolást állít ki, ez igazolja a párlat eredetét és ezzel lehet részt venni különböző pálinkaversenyeken is. Az otthoni főzés szabályai betartását változatlanul az önkormányzati jegyzők ellenőrzik majd - tette hozzá.

MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

2020. október 8-ig - a koronavírus-járvány ellenére - jelentős, 947 ezer hektoliterfok volt a bérfőzött pálinka mennyisége. Ez csaknem 1 millió 900 ezer liter 50 százalékos párlatnak felel meg - magyarázta az államtitkár.

A Pénzügyminisztérium várhatóan a jövő héten nyújtja be a Parlamentnek az adó-adminisztrációt csökkentő javaslatait, ezek egyik fontos eleme az adómentes pálinkafőzés, hiszen az új szabályok nemcsak anyagi megtakarítást, hanem jelentős egyszerűsítést is hoznak jövőre - mondta az államtitkár.

Most még legalább 3500 forint az éves adó

Emlékeztetett: jelenleg a magánfőzőnek a párlat előállítása előtt párlatadójegyet kell igényelnie az adóhivataltól. Egy párlatadójeggyel egy liter pálinkát lehet otthon főzni. Minden évben az első igényléskor legalább háromezer ötszáz forintot kell befizetni, azaz legalább öt adójegyet kell venni. A bérfőzés jelenleg adóköteles, literenként nagyjából 800 forint bérfőzési szeszadót kell lerónia annak, aki lehullott gyümölcsét pálinkaként kívánja hasznosítani. 

"Ha az Országgyűlés megszavazza az adómentességet, akkor jövőre Magyarországon újra minden gyümölcstermesztőt megillet a pálinkafőzés szabadsága" - fogalmazott Tállai András.
 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szomorkodni vagy örülni fogunk a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 1. 16:57
Ezt mutatja lapcsoportunk előrejelzése.
Makro / Külgazdaság Itt van Magyar Péter bejelentése: fontos lépésekről döntött a kormány az energiaellátásban
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 1. 10:45
A lakossági energiaellátást egyelőre nem érintik ezek.
Makro / Külgazdaság Sulyok Tamás még utoljára aláírta: nagykövetek egész sorának mutattak ajtót
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 1. 09:44
Megjelentek a nagyköveti felmentésekről szóló államfői határozatok péntek este a Magyar Közlönyben; ezeket Orbán Anita külügyminiszter előterjesztésére akkori köztársasági elnökként még Sulyok Tamás írta alá.
Makro / Külgazdaság Elkeseredett küzdelmet folytat Románia, készenléti állapotot hirdettek az országban
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 19:14
Készenléti állapotot hirdetettek Romániában a szárazság, a Duna alacsony vízállása és az energiahiány miatt, a cernavodai atomerőmű kettes blokkjának üzemben tartását pedig vízszabályozási beavatkozással próbálják lehetővé tenni – jelentette be pénteken Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Rendkívüli ülést hívhat össze az Európai Bizottság a Paksi Atomerőmű leállítása miatt
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 15:06
Az Európai Bizottság kész arra, hogy összehívja az úgynevezett villamosenergia-koordinációs csoport rendkívüli ülését, ha leáll a termelés a Paksi Atomerőműben - közölte az Euronews uniós hírcsatorna kérdésére Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság szóvivője pénteken.
Makro / Külgazdaság Egyetlen cég tette a világ egyik legnagyobb sikersztorijává az apró szigetországot
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 13:28
A mesterséges intelligencia iránti globális kereslet nyomán Tajvan gazdasága a világ egyik leggyorsabban növekvő gazdaságává vált.
Makro / Külgazdaság Még épp jó a lengyel infláció
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 11:01
Lengyelországban, a piaci várakozásoknak megfelelően, 3 százalékra gyorsult az éves infláció júliusban a júniusi 2,5 százalékról.
Makro / Külgazdaság Nem várt meglepetés a német munkanélküliségi adatban
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 10:56
Németországban a várt stagnálás helyett emelkedett a munkanélküliség. A munkanélküliek száma a már politikailag is érzékeny 3 millióhoz közelít.  
Makro / Külgazdaság Továbbra sem jeleznek áremelkedést az ipari adatok
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 08:43
Júniusban az ipari termelői árak az egy évvel korábbihoz viszonyítva átlagosan 0,4 százalékkal alacsonyabbak voltak, míg az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal magasabbak lettek – közölte a KSH.
Makro / Külgazdaság Most már biztos: leáll Paks, asztalra került a kikapcsolási terv – újabb részletek
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 19:00
Magyar Péter miniszterelnök a Facebookon mondta el a részleteket, kemény lépésekkel készül a kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG