3p

Az orosz csapatok intenzív támadásokba lendültek, Németország pedig hosszú idő után új védelmi stratigát kidolgozva kijelentette, hogy az európai védelem gerincévé akarja hadseregét fejleszteni. Háborús összefoglaló este. 

  • Az orosz csapatok a légierő és tüzérség támogatásával 118 körzetben mértek csapást az ukrán hadsereg élőerőire és harceszközeire - közölte az orosz védelmi minisztérium a csütörtöki hadijelentést ismertetve. 
  • Az orosz csapatok újabb támadást hajtottak végre a dél-ukrajnai Herszon városa ellen, az eddigi információk alapján életét vesztette egy 72 éves férfi, és két helyi lakos megsérült - közölte Olekszandr Prokugyin, a régió kormányzója csütörtökön a Telegramon.
  • Az Európai Parlament csütörtökön elfogadott állásfoglalásában, az Oroszország elleni uniós szankciók szigorúbb végrehajtására szólított fel, és aggodalmának adott hangot a korlátozó intézkedések gyakori kijátszása miatt.
  • Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma szerint az orosz hadsereget túlterheli az ukrajnai háború. Legfrissebb napi hirszerzéseiben azt írja, hogy Oroszországnak valószínűleg föld-levegő rakétarendszereket (Sam) kell átcsoportosítania területének távoli részeiről az Ukrajna feletti lefedettség fenntartása érdekében, ami azt mutatja, hogy a konfliktus jelentősen megterheli hadseregét.

Kitört ablakok az odesszai szépművészeti múzeum közelében álló házon 2023. november 6-án, miután orosz rakétatámadás érte a dél-ukrajnai kikötővárost. Ukrán források szerint öt ember megsebesült. Fotó: MTI/EPA
Kitört ablakok az odesszai szépművészeti múzeum közelében álló házon 2023. november 6-án, miután orosz rakétatámadás érte a dél-ukrajnai kikötővárost. Ukrán források szerint öt ember megsebesült. Fotó: MTI/EPA

  • A magyar kormány képviselője kijelentette, hogy az EU-nak nem szabad tagsági tárgyalásokat kezdeményeznie Ukrajnával. Az EU vezetői várhatóan a jövő hónapban döntenek arról, hogy elfogadják-e az Európai Bizottság ajánlását, miszerint felkérik Kijevet a tagsági tárgyalások megkezdésére a tömbbel, Magyarország azonban inkább a „kiváltságos partnerség” formáját részesíti előnyben Ukrajna teljes tagsága helyett.
  • Olga Sztefaniszina kijevi európai integrációs miniszter szerint Ukrajna képes lesz felülkerekedni Magyarország politikai ellenállásán, ami az EU-tagságot illeti. „Ma Magyarország ilyen nyilatkozatot tett” – mondta. "Megértjük, hogy van ilyen kijelentés, de azt is tudjuk, hogy van párbeszéd Budapesttel."
  • Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, Oroszország nem hiszi, hogy az Európai Unió ígéretei Ukrajna felvételére „valósak”. „Ez olyan, mint ha egy répáról beszélnénk, amelyet a szekér elejére kötöznek” – mondta Peszkov a Kreml riporterének, Pavel Zarubinnak nyilatkozva.
  • Az ukrán parlament megszavazta a 2024-es állami költségvetést. A Reuters jelentése szerint az ukrán költségvetési kiadások több mint felét a védelmi szektor finanszírozására tervezik elkölteni az Oroszország elleni háborús erőfeszítések miatt.
  • Az ukrán biztonsági szolgálat (SBU) a Reutersnek adott nyilatkozatában megerősítette, hogy orosz hackerek álltak egy kibertámadás mögött, amely 2022 végén megszakította Ukrajna elektromos hálózatának egy részét. A támadást valószínűleg az orosz rakétacsapások hatásának maximalizálása érdekében hajtották végre. 
  • Hosszú évek óta Németország ismét védelmi politikai iránymutatásokat adott ki, ami arra utal, hogy a helyzetet igen komolynak ítélik meg. A 19 oldalas dokumentum részletezi, mit jelent a „Zeitenwende” – Olaf Scholz német kancellár jelentős politikai váltása Oroszország 2022 februári Ukrajna elleni inváziója után. (MTI, The Guardian)
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Máris a Tisza-kormány köré gyűlnek a kegyetlen ítéletmondók
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 15:34
A három nagy szereplő megkezdi az idei minősítéseket Magyarországgal szemben.  
Makro / Külgazdaság Fertőzés: máris ráment Izrael gazdasága az öldöklésre
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 14:39
Bezuhant a közel-keleti ország GDP-je az Irán ellen indított háború kezdete óta. 
Makro / Külgazdaság Csak a gyors átállás menthet meg az évszázad energiaválságától?
Szirmai S. Péter | 2026. május 16. 17:01
Az évszázad eddigi legnagyobb energiaválságával néz szembe Európa, ezért fel kell gyorsítani az áttérést a saját megújuló energiákra, figyelmeztet az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC).
Makro / Külgazdaság Szalay-Berzeviczy Attila: Az orosz imperializmus nemcsak Ukrajnára, hanem egész Európára veszélyes
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. május 16. 11:51
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke a május 14-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 97. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Különleges tárlatvezetést tartott Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 11:08
Személyesen vezette körbe a sajtó munkatársait Magyar Péter kormányfő a Miniszterelnökség volt épületében, a Karmelita kolostorban szombat délelőtt.
Makro / Külgazdaság Erre nem lehet büszke Románia
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 09:59
Soron kívül újból megerősítette negatív kilátással keleti szomszédaink államadós-besorolásait az S&P.
Makro / Külgazdaság Kubában megduplázták az üzemanyagok árát
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 08:37
Kubában csaknem a duplájára emelték a benzin és a gázolaj árát pénteken, ennek ellenére Havannában csaknem az összes benzinkút zárva volt, mert nem volt mit eladni, ami jól tükrözi az amerikai olajblokád hatékonyságát.
Makro / Külgazdaság Tapasztalt segítőt kaphat maga mellé Kapitány István
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 15:50
Az MVM korábbi vezérigazgató-helyettese, Tótth András lehet az energetikai államtitkár a Portfolio szerint. Korábban az EON-nál is szerzett tapasztalatot, most pedig Paks II. ügyével is foglalkoznia kell, ha valóban ő lesz a pozícióban.
Makro / Külgazdaság Beindult a tőzsdén a Mol, már a 4000 forintot közelíti az árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 14:43
Több mint 2,5 százalékos erősödés után 3968 forinton áll péntek délután a Mol árfolyama. A vezető részvényeknél azonban vegyes a kép: a Richter több mint 1,5 százalékot gyengült. 
Makro / Külgazdaság Jelentős a külföldi „hot money” jelenléte a forintpiacon
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 14:13
Barlai Róbert támogatja az euró bevezetését Magyarországon, de az edigi árfolyammozgás okait szerinte nem lehet figyelmen kívül hagyni. Az új kormány részéről hiányolja a megtakarítási intézkedéseket, és arról beszélt: az uniós források hazahozatala önmagában nem megoldás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG