3p
Nagy-Britannia kiválásával jelentősen csökken a lehívható agrártámogatások összege. Ekkora kiesést az Agrárminisztérium még csak-csak el tud fogadni, ám attól tartanak, ennél is több pénztől eshetnek el a magyar gazdák. Most Magyarországgal együtt húsz tagállam agrárminisztere utasította el a források csökkentését. 

A Mezőgazdasági és Halászati Tanács 2019. október 14-i ülésén Magyarországgal együtt összesen húsz tagállam agrárminisztere támogatta azt a közös nyilatkozatot, amely a Közös Agrárpolitikára (KAP) fordítható források jelenlegi szinten történő megtartását szorgalmazza a következő uniós költségvetési ciklusban, áll az Agrárminisztérium keddi közleményében.

Magyarország annál nagyobb csökkenést nem tud elfogadni, mint amennyit az Egyesült Királyság EU-ból történő kilépése indokol, ezért a KAP források jelenlegi EU 27-es szinten történő megtartása minimum elvárás – mondta a magyar delegációt vezető Feldman Zsolt mezőgazdaságért felelős államtitkár Luxemburgban.

A kelet-európai tagállamok mellett Ausztria, Belgium, Franciaország, Görögország, Írország, Luxemburg, Portugália és Spanyolország is támogatta azt a közös agrárminiszteri nyilatkozatot, amely a KAP források jelenlegi EU 27-es szinten történő megtartására tesz javaslatot. Az egyik legnagyobb befizető, az Egyesült Királyság kiválásával nincs realitása a jelenlegi 382 milliárd eurós KAP költségvetés megtartásának, azonban Magyarország maximum a brit kilépéssel indokolható csökkenést tud elfogadni – hangsúlyozta a magyar delegációvezető.

Az államtitkár emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság javaslata szerint Magyarország esetében a jelenlegi programozási időszakhoz képest összehasonlító áron közel 17 százalékkal csökkennének a KAP források a 2021-2027 közötti időszakban. A vidékfejlesztés szenvedné el a legnagyobb forrásvesztést, itt 26 százalékkal kevesebb uniós forrás jutna hazánknak. Elfogadhatatlan a támogatások ilyen mértékű csökkentése, miközben a javasolt szabályozás lényegesen nagyobb terhet róna a termelőkre. Nem kérhetünk többet a gazdáktól úgy, hogy közben csökkennek a források – mondta Feldman Zsolt.

A következő hét éves uniós költségvetésről, benne a KAP-ra fordítható források nagyságáról az állam és kormányfők hoznak majd döntést, azonban a húsz agrárminiszter mostani kiállása mindenképpen fontos politikai üzenetként tekinthető a jövőbeni tárgyalásokra nézve. A kezdeményezés súlyát növeli, hogy a támogatók között egyaránt megtalálhatóak régi és új, valamint nettó befizető és kedvezményezett tagállamok is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ausztriában 3,8 százalékra szelidült az infláció 2025 végén
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 16:37
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,8 százalékra lassult decemberben a novemberben jegyzett 4,0 százalékról – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) előzetes adataiból.
Makro / Külgazdaság Tizenöthavi mélyponton a 30 éves jelzáloghitelek kamata az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 16:12
Az Egyesült Államokban 2024 szeptembere óta a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a január 2-án záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Olaszországban sem boldogok az inflációtól
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 14:13
Olaszországban 1,2 százalékkal nőttek a fogyasztói árak decemberben éves összevetésben, miután novemberben 1,1 százalékos emelkedést jegyeztek fel – derült ki az olasz statisztikai hivatal, az Istat előzetes adataiból.
Makro / Külgazdaság Min kellene és min lehetne változtatni április után? László Csabával erről is beszélünk a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 11:11
A volt pénzügyminiszter január 14-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média immár 6. évfolyamába lévő egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Itt a nagy 2025-ös autólista: a Toyota, a Suzuki és a Ford is győztesnek érezheti magát
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 09:16
Megosztott a magyar autó- és kishaszongépjármű-piac. A Toyota nyerte az összesített piaci versenyt, de a haszon-gépjárműveknél csúnyán kikapott a Fordtól.
Makro / Külgazdaság Meglepetést hoztak a novemberi ipari termelői árak
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 08:45
Az ipari termelői árak 2025. novemberben átlagosan 2,7 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól és 0,3 százalékkal az előző havi áraktól.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebben dolgoznak, de csökken a munkaképes korú népesség is
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 08:30
Novemberben 4,4 százalék volt a munkanélküliségi arány, de kilencvenezerrel kevesebben dolgoztak, mint két évvel korábban. Közel öt éve nem volt ennyire kevés gazdaságilag aktív, és dolgozó férfi Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Trump akár a hadsereget is bevetné, hogy megszerezze Grönlandot
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 07:28
Úgy tűnik, egyelőre nem érdekli az amerikai elnököt, hogy Grönland esetleges megszerzése miatt megromolhat a kapcsolata több NATO-tagállammal. Továbbra is vásárlásban gondolkodik, de lehetségesnek nevezte a hadsereg bevetését.
Makro / Külgazdaság Ezt az adatot nem tűzi ki a MAGA sapkájára Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 17:01
Az amerikai gazdasági aktivitás növekedése lassulást mutatott decemberben az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) végleges értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Inflációs meglepetés Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 15:40
Németországban 1,8 százalékra, 2024 szeptembere óta a legalacsonyabbra mérséklődött az éves infláció decemberben az előző havi 2,3 százalékról a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden közzétett előzetes adatai alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG