2p
A bűnözés Németországban a menekültek körében csökkent – mondja ki az ottani bűnügyi hatóság jelentése. Vannak ugyanakkor olyan országok, mint Marokkó, Szerbia, Koszovó vagy Georgia, amelyek polgárai átlag feletti, más országoknál, mint Szíria vagy Irak, átlag alatti a bűnözők aránya.
buurserstraat386 / 123RF Stock Photo

Lényegében először vannak vitathatatlan, a német bűnüldöző szervek által összeállított statisztikák a menekültek bűnözéséről – írja a német sajtó, például a Die Zeit. A jelentésből már korábban is kiszivárogtak részletek – itt írtunk erről –, de nem voltak teljesek az adatok, most elkészült a végleges. A bevándorlók nem bűnöznek többet, mint a németek – írja a szélsőjobboldal által terjesztett állításokkal szöges ellentétben a Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA).

Sőt, az első negyedévben még csökkent is az általuk elkövetett bűncselekmények száma, 18 százalékkal. Ez 69 ezer esetet jelentett, aminek harmada lopás, másik harmada egyéb vagyon elleni bűncselekmény, mint család, okirat-hamisítás vagy hűtlen kezelés, sikkasztás. De ide tartozik a szociális juttatások jogosulatlan igénybe vétele is.

Az esetek negyede erőszakos cselekmény, mint testi sértés vagy a személyi szabadság korlátozása. A szexuális bűncselekmények és az élet elleni cselekmények aránya viszont elenyésző. Az erőszakos cselekmények jelentős részét a menekültszállásokon, befogadóállomásokon követték el más menekültek ellen.

Összehasonlításképpen, 2015 egészében az egész országban, minden elkövetőt beleszámolva 6,3 millió volt a bűncselekmények száma.

Az N24.de azt emelte ki, hogy nagyon egyenletlen a bűncselekmények megoszlása származási ország szerint. A háború elől menekülő szíriaiak, irakiak, afgánok, valamint az irániak, pakisztániak, eritreaiak, szomáliaiak és nigériaiak alulreprezentáltak, vagyis kevés bűncselekményt követtek el. Átlag feletti a szerbek, az albánok, koszovóiak, macedóniaiak, boszniaiak, valamint Tunézia, Algéria, Marokkó és Georgia (Grúzia) polgárainak aránya a bűnelkövetők között.

A híroldal hosszasan ecseteli egyes országok belső viszonyait, amelyek a bűnelkövetők magas számát magyarázzák. Sok szerb vélhetően eleve csak azért kér menedékjogot Németországban, tudván, hogy úgyis el fogják utasítani, hogy addig is bűnözésből szerezhessen pénzt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most az utolsó szalmaszálat is elveheti a magyar kormány Ukrajnától?
Litván Dániel | 2025. november 18. 19:24
Egy hónapja van átvágnia a gordiuszi csomót Ursula von der Leyennek, különben tényleg elfogyhat Ukrajna pénze. Orbán Viktor most tényleg célhoz érhet? Nagyító alatt ezúttal Ukrajna uniós támogatása.
Makro / Külgazdaság Még mindig kétszer nagyobb inflációt érzünk, mint amit a KSH mér
Imre Lőrinc | 2025. november 18. 17:41
Továbbra sem fűződik kamatcsökkentés Varga Mihály nevéhez, a Magyar Nemzeti Bank immár több mint egy éve 6,5 százalékon tartja az irányadó rátát. A jegybankelnök a döntés háttere mellett az amerikai védőpajzsról és a bankokat sújtó terhek megemeléséről is beszélt keddi sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Nem inogtak meg Varga Mihályék, a forint örömére
Imre Lőrinc | 2025. november 18. 14:01
Nem változtatott a Magyar Nemzeti Bank az immár több mint egy éve 6,5 százalékon álló alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Nem vizsgálja a hatóság az Indexet és a Blikket
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 11:34
Bár a médiapiac döntően átalakul, a versenyhivatalt ez nem igazán érdekli.
Makro / Külgazdaság Csökkent az átlag- és a mediánbér július és szeptember között
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 08:37
Alacsonyabb a nettó átlag- és mediánkereset is a júliusinál: utóbbi akkor még 399 ezer forint volt. Igaz, az augusztusi és a tavaly szeptemberi számokhoz képest van emelkedés, amelyről részletesen ír a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Zombi cégek, felpörgő kiva és új Nokia: így adóznak a vállalkozások a jövő évtől
Imre Lőrinc | 2025. november 17. 19:42
Több mint 200 ezer vállalkozást érint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, illetve a kormányzat megállapodásából létrejött, 11 pontból álló adócsökkentési csomag, ami jövőre 78-90 milliárd forintot vesz ki az államkasszából, és hagy ott a cégeknél. A sajtóeseményt követő háttérbeszélgetésen azt is megtudtuk, hogy terítéken van-e még a szocho 13-ról 12 százalékra csökkentése.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter bekeményített: perelni akar a magyar kormány?
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 18:19
Ha kikerülik az Európai Unióban a magyar vétót.
Makro / Külgazdaság Enyhül a feszültség? Közeledik egymáshoz Kína és Németország
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 17:01
Először járt a jelenlegi német kormány egy minisztere Kínában.
Makro / Külgazdaság Mi lehet az amerikai védőpajzs?
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 15:04
Orbán Viktor miniszterelnök az Egyesült Államokban járt, és azt mondják, sok mindent intézett, konkrétumok viszont alig vannak, az igazán fontos megállapodás pedig elmaradt – erről beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság A kereskedők adtak egy tippet a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 12:17
A kevesebb közteher szerintük jobb lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG