4p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Egy régi, másról készült képpel illusztrálták az ukránok állítólago ördögi tervét. Súlyosbodó áramszünetek Kijevben, ellenőrzött telefonok a megszállt területeken. Háborús hírösszefoglaló.

  • Tegnapi beszédében Vlagyimir Putyin újra azt állította, hogy Oroszország tudott „egy úgynevezett ’piszkos bomba’ felhasználásával történő incidens” előkészületeiről, és arról is, hol készültek erre az ukránok. A vád szerint a sugárzó anyagot is tartalmazó, de nem nukleáris bombát az ukránok egy Tocska, vagy más rakétát felhasználva tervezik detonálni Ukrajna felett, majd a támadás elkövetéséért Oroszországot vádolnák. Sem Putyin, sem más orosz források nem közöltek bizonyítékokat a vádak alátámasztására, az orosz külügyminisztérium a Twitteren néhány napja ezzel kapcsolatban megosztott fotóinak egyikéről kiderült, hogy egy több évvel ezelőtt készült, füstérzékelőket ábrázoló felvétel.
  • A következő napokban újabb jelentős, tervezett áramszünetek várhatók Kijevben és a környékén. Az ukrán tisztviselők hamarosan közzéteszik ezek menetrendjét. Az áramszolgáltatás tervezett leállításaira azért van szükség, hogy el lehessen végezni az orosz rakéta- és dróntámadásokban komoly károkat szenvedett hálózat javításait, illetve meg lehessen akadályozni a hálózat túlterhelődését, és ezzel a nem tervezett áramszüneteket. Az ukrán állami áramszolgáltató, az Ukrenergo közlése szerint a korábban bejelentettekhez képest hosszabbak és súlyosabbak lesznek ezek az áramszünetek mostantól. A kijevi lakóépületekben a lakosok már kis víz- és élelmiszercsomagokat hagynak a liftekben, hogy az áramszünetek miatt a felvonókban ragadóknak legyen mit fogyasztaniuk, amíg ki tudják szabadítani őket, vagy újraindulnak a liftek.
  • Zaporizzsjában a megszálló orosz hatóságok már a helyi lakosok telefonjait is elveszik és ellenőrizik. A helyi megszálló hatóság vezetője, Vladimir Rogov úgy nyilatkozott, hogy „a rendvédelmi szervek tagjai elkezdték a lakosok mobiltelefonjainak szelektív, preventív ellenőrzését”. Ezt a lépést jogilag a Putyin által nemrég a megszállt ukrán megyékre, valamint Oroszország egyes részeire kihirdetett hadiállapot teszi lehetővé, és a cenzúra további erősödését mutatja.

  • Miközben az ukrán erők tovább közelednek Herszon városához, a helyi orosz megszálló hatóságok továbbra is arra igyekeznek rávenni a lakosságot, hogy meneküljenek el a városból. Orosz közlés szerint a kitelepítésekre a lakosság biztonságának szavatolása érdekében van szükség, az ukránok szerint viszont ez is része a megszállt területekről zajló nagyszabású, az etnikai arányokat az orosz felé eltolni hivatott deportálásoknak.
  • Felrobbant egy olajtároló létesítmény a kelet-donyecki Saktarszk városában. A helyi közigazgatás szerint az ukrán tüzérség támadása okozta a robbanásokat.
  • Litvániába menekült Kszenyija Szobcsak, Putyin egykori főnökének és mentorának lánya, aki egyes hírek szerint az orosz elnök keresztlánya is. Kszenyija édesapja Anatolij Szobcsak, aki Szentpétervár egykori polgármestere, és Putyin maga nevezte mentorának korábban. Kszenyija Szobcsak újságíróként dolgozott, de 2018-ban indult az orosz elnökválasztáson is, bár jelöltségének komolyságát a legtöbben kétségbe vonták. Kszenyija Szobcsak az orosz hatóságokat egy Dubajba szóló repülőjeggyel megtévesztve kedd éjszaka lépte át a litván határt, felhasználva hogy orosz-izraeli kettős állampolgárként szabadon beléphetett a balti államba. A litván hatóságok tegnap megerősítették, hogy Szobcsak az országban tartózkodik.

(The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Egy napon belül odaítélhetik az Ukrajnának szánt 90 milliárd eurós hitelt
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 18:17
Ezt Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője jelentette be kedden Brüsszelben.
Makro / Külgazdaság Akár szerdától zúdulhat az olaj a Barátság kőolajvezetéken
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 15:16
A Bloomberg szerint indul a tesztüzem a Barátság vezetéken, és akár másnaptól jöhet az olaj Magyarországra.
Makro / Külgazdaság Kemény feltételeket szabott Magyar Péter Ficónak az együttműködésre
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 12:38
Magyar Péter: garanciát kértem a felvidéki magyarokat börtönnel fenyegető szlovák jogszabály hatályon kívül helyezésére.
Makro / Külgazdaság 120-180 literrel kevesebbet lehetne tankolni az átlagfizetésből a hatósági árak nélkül
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 07:31
Az üzemanyag-tartalékok mélypontra zuhantak, ezért előbb-utóbb az új kormánynak is ki kell vezetnie a hatósági árazást. Addig még 886 liter benzint, vagy 857 liter dízelt lehet tankolni az átlagfizetésből – a számok piaci árak mellett jelentősen csökkennének.
Makro / Külgazdaság Közel 150 ezer magyar dolgozik Ausztriában, de megtorpant a kivándorlás
Kollár Dóra | 2026. április 21. 05:46
Havi szinten enyhén csökkent a „sógoroknál” dolgozó magyarok száma, de ez szezonális okokra vezethető vissza. Egy évvel ezelőtthöz képest összességében stagnálás látható. 
Makro / Külgazdaság Uniós pénzekre várva: mire költhetnénk az eurómilliárdokat?
Imre Lőrinc | 2026. április 20. 19:16
Sürget az idő a befagyasztott európai uniós források, különösen a Helyreállítási Alap vagy teljes néven Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) milliárdjainak hazahozatala szempontjából. Nem véletlen, hogy a hétvégén az Európai Bizottság delegációja Budapestre látogatott, hogy a leendő Tisza-kormány képviselőivel tárgyaljon a pénzek feloldásáról – hangzott el a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság Ezekért a termékekért érheti meg a szlovákiai bevásárlás
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 19:01
Vöröshagymáért, vagy almáért megéri átmenni a határ túloldalára, és az Unicum is olcsóbb. Az uborka ára viszont Magyarországon alacsonyabb.
Makro / Külgazdaság Csak a dollárral szemben tudott erősödni a forint hétfőn
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 18:26
Továbbra is 307 közelében áll a dollár-forint árfolyam, a magyar fizetőeszköz még erősödni is tudott hétfőn. Hasonló árfolyamot utoljára 2021-ben láthattunk. Az euróval és a svájci frankkal szemben viszont gyengült a forint.
Makro / Külgazdaság Feleannyira sem emelkedett az átlagnyugdíj értéke, mint az átlagfizetésé
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 16:08
Az átlagkereset reálértéke 4,8 százalékkal emelkedett, eközben az átlagnyugdíjé csak 2,3 százalékkal. Tovább folytatódik tehát a nyugdíjak leszakadása a fizetésektől.
Makro / Külgazdaság Kiderült, kik vezetik az új kormány hét minisztériumát
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 15:25
A pénzügyminiszter, illetve a gazdasági és energetikai miniszter neve mellett öt másik embert is bejelentett Magyar Péter hétfőn délután. Az is kiderült, mivel foglalkoznak majd azok a minisztériumok, ahol egyelőre nincs kijelölt vezető.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG