1p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) Beszerzési Menedzser Indexe (BMI) a magyar feldolgozóipar szűkülését jelzi. A BMI szezonálisan kiigazított decemberi értéke 48,5 százalékon állt, amely a visszaesés irányába való elmozdulásra utal.

Novemberhez képest kissé javult a feldolgozóipar indexe

A decemberi érték némi javulást mutat a novemberi 47,8 százalékos index után. A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenység fellendülésére, 50 százalék alatti értéke a visszaesés irányába való elmozdulásra utal. A felmérésben vizsgált részindexek két kivétellel csökkentek novemberhez képest. A foglalkoztatottság tizenkét hónapon át tartó növekedése megállt, és további csökkenésre utal - áll a közleményben.

2010 júliusa és 2011 júliusa között folyamatosan bővült a feldolgozóipar. Az azóta eltelt öt hónapban azonban négyszer is szűkülést mutatott, amire 2009 vége óta nem volt példa. A mostani érték 2009 novembere óta, amikor 48,2 volt, a harmadik legalacsonyabb.

A december havi index 0,7 százalékponttal magasabb a novemberi értéknél. December összességében az átlagosnál jobb hónap volt a korábbi években, és az 52,7 százalékos hosszú távú decemberi átlag 1996 óta lényegesen felülmúlja a múlt havi értéket.

A foglalkoztatottság mellett a termelési mennyiség is visszaesett

Az index összetevői közül a termelési mennyiség index nőtt novemberi értékéhez képest, de ezzel együtt is huszonkét hónap bővülés után már másodszor jelezte a termelt mennyiség visszaesését. Ilyen hosszú növekedési periódusra utoljára 2005 júliusa és 2007 júniusa között volt példa, akkor 24 hónapon át tartott a termelt mennyiség bővülése. A mostani érték rendkívül alacsonynak számít, az elmúlt 15 évben csak négyszer volt kisebb a növekedés üteme decemberben.

Az új rendelések indexe némileg emelkedett, de a 2011-es az ötödik legalacsonyabb decemberi érték 1995 óta. Az új rendelések állományának két hónapon át tartó csökkenése szakadt meg ezzel. Ilyen visszaesésre utoljára 2009 novemberében és decemberében volt példa, szintén két hónapon keresztül.

A decemberi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett novemberhez képest, és az ütem enyhén nőtt. A korábbi decemberi értékeket nézve az idei a második legalacsonyabb érték 1995 óta (2010 után). Az index értéke immár huszonötödik hónapja van 50,0 pont alatt, ami példa nélküli.

A vásárolt készletek is csökkentek decemberben

A vásárolt készletek megint csökkentek. Az 2011 decemberi érték az elmúlt tizennégy év értékei alapján a második legalacsonyabb. 2010-ben hét hónapban jelzett csökkenést az index, 2011-ben az arány hat-hat lett, azaz csak minimálisan változott a helyzet.

Tavaly októberben már csökkent a foglalkoztatottság a feldolgozóiparban, ami novemberben és decemberben is folytatódott. A foglalkoztatottsági index értéke némileg csökkent, és megmaradt 50,0 pont alatt. A foglalkoztatottság legalább három hónapon át tartó csökkenésére utoljára 2009 szeptembere és novembere között volt példa. A korábbi decemberi értékeket nézve az idei a nyolcadik legalacsonyabb 1995 óta.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kezdődik: a szomszédban már nem tankolhatunk akármennyit
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 06:41
A fegyveres erők is beszállnak az üzemanyagszállításba, de még így sem jut mindenhova elég nafta Szlovéniában.
Makro / Külgazdaság Nemzetközi Energiaügynökség: nagyon súlyos a helyzet
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 06:22
Ami most történik, az rosszabb, mint a szuezi válság és az ukrán háború együttvéve.
Makro / Külgazdaság Bátrabb lehet Kína Tajvan körül, az Egyesült Államok iráni kudarca miatt?
Imre Lőrinc | 2026. március 23. 05:58
A Hormuzi-szoros blokádja és a közel-keleti háború miatt egy későbbi időpontban rendezik meg az idei év egyik leginkább várt csúcstalálkozóját az amerikai és a kínai elnök között. Donald Trumpnak az elszabaduló energiaárak miatt jelenleg kisebb gondja is nagyobb annál, mint hogy minél hamarabb Pekingbe utazzon. Az amerikai elnök ehelyett lázasan próbál megoldást találni a Hormuzi-válságra, miközben Kína hátradőlve nézi, ahogy az Egyesült Államok egyre jobban beleragad az iráni háborúba.   
Makro / Külgazdaság Nem nézi jó szemmel a lengyel elnök és Orbán Viktor találkozóját Donald Tusk
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 17:31
Donald Tusk lengyel kormányfő és Radoslaw Sikorski külügyminiszter is élesen kritizálta Karol Nawrocki hétfői, budapesti látogatását. Végzetes hibának tartják, hogy Nawrocki „oroszpárti és euroszkeptikus politikusokkal” találkozik Budapesten.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij: Putyin érdeke, hogy az iráni háború minél tovább elhúzódjon
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 15:07
Az iráni háború miatt kevesebb védelmi erőforrás jut Ukrajnának az Egyesült Államok részéről, a hosszan tartó háború pedig apasztja az USA fegyverkészleteit. Erről is beszélt az ukrán elnök a BBC-nek. 
Makro / Külgazdaság Hárommillió szegény élhet Magyarországon, a kutatókat is meglepték a friss adatok
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 14:08
A 2021-ben és 2025-ben is elvégzett magyar kutatás alapján a társadalom 42 százaléka az alsó réteghez tartozik. A kutatást vezető Kovách Imre arról beszélt, sok társadalmi probléma erősödött fel az elmúlt években.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktorról és a szlovák-magyar viszonyról is beszélt Robert Fico az állami rádióban
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 13:06
A szlovák közszolgálati rádiónak adott interjújában azt is elmondta, hogy szerinte hogyan eshet szét a NATO. 
Makro / Külgazdaság Ez az alapanyag sem jut át a Hormuzi-szoroson – és majdnem olyan fontos, mint az olaj
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 11:50
A műtrágyaforgalom fennakadása egyelőre nem okoz áremelkedést a magyar mezőgazdaságban, de az agrárminiszter már az Európai Bizottsághoz fordult egy termék importengedélyezése miatt. A tankolásnál is tapasztal fennakadást a gazdák egy része.
Makro / Külgazdaság Egészségügyi digitalizáció: az egész világ útkeresésben van
Kormos Olga | 2026. március 22. 06:04
Bár sokan csak a tehetősek divathóbortnak tartják a longevity-t, a hosszú élettel foglalkozó tudományt, valójában sokkal mélyebb rétegeket érintő szegmens. Mindeközben a mesterséges intelligencia megjelenésével még inkább gellert kapnak az ezzel foglalkozó innovációk – a március 26-i Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia pedig épp ilyen fókuszból tekint a témára, melyről a résztvevők közül két szakértő beszél.
Makro / Külgazdaság Újabb rémálmok várhatnak a benzinkutakon azokra, akik piaci áron tankolnak
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 10:49
További áremelkedés jöhet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG