1p
A fiatalok hajlanak rá, hogy beálljanak a szavazók táborába, ha olyan híresség, mint Beyonce Knowles, Christina Aguilera vagy Sean "P. Diddy" Combs mondja.

Egy kedden közzétett amerikai tanulmány szerzői jutottak erre az eredményre, miután megkérdezték a Washington Állami Egyetem 305 hallgatóját. A Mass Communication and Society című folyóiratban megjelent publikáció megállapításai ellentétben állnak a témában korábban végzett hasonló kutatások konklúzióival, amelyek szerint az elnökjelöltek mellé álló celebritások nem igazán képesek a szavazóurnához csábítani bárkit is.

Az Erica Austin által jegyzett dolgozat azonban azt állította, hogy a hírességeket felvonultató kampányok igenis segítettek elhitetni a fiatalokkal, hogy hatásuk lehet a politikai rendszerre. - "A fiatalokat magasabb szinten kezdte foglalkoztatni a dolog, és nagyobb figyelemmel fordultak a társadalmi kérdések felé" - fogalmazott a tanulmány szerzője.

Austinék a 2004-es "elő a szavazattal"-kampány hatását vizsgálták meg, amelyben olyan ismert celebek tűntek fel, mint Knowles, Aguilera és Combs. A tanulmányban idézték azt a 2004-es adatot is, amely azt mutatta, hogy az újonnan regisztrált szavazók 44 százaléka 18 és 25 év közötti volt.

A dolgozat úgy értelmezte, hogy "a fiatal szavazók számának drámai emelkedése 2004-ben főként a hírességek elő a szavazattal-kampányolásának volt köszönhető".

Mintegy 44 millió 18 és 29 év közötti szavazó adhatja le voksát a november 4-i amerikai elnökválasztáson. Amennyiben a fiatalok részvételi aránya meghaladná az 50 százalékot, az csupán a harmadik ilyen eset lenne, mióta 1972-ben 18 évre szállították le a szavazásra jogosultak alsó korhatárát.

A fiatalok szavazati aránya 1972-ben 55 százalékos volt, ám 1996-ban és 2000-ben 40 százalékra esett vissza, 2004-ben viszont megint 49 százalékra kapaszkodott fel.

Idén többek között Jessica Alba, Leonardo DiCaprio, Halle Berry, Jennifer Aniston, Aston Kutcher, Eva Longoria és Dustin Hoffman is szavazásra buzdította az amerikaiakat.

A sajtó Obamának kampányol
Obama már a Fehér Házban érezheti magát 
Nem kérdés: Obama lesz az elnök
McCain nem tudja beérni Obamát
Ódákat zeng a sajtó Obamáról

MTI

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Sulyok Tamás aláírta: Orbán Viktor soha többet nem töltheti be ezt a tisztséget
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 14:15
Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhatodik módosítását és elrendelte a Magyar Közlönyben való kihirdetését – közölték az államfő Facebook-oldalán pénteken. Az aláírt módosítókat tartalmazó Magyar Közlöny nem sokkal péntek délután kettő óra előtt meg is jelent.
Makro / Külgazdaság Elképesztő áresés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 12:24
Szombaton folytatódik a csökkenő tendencia a hazai benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás: éleződik a piaci verseny
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 09:58
Az idei I. negyedév végén átlagosan 55 407 forintot fizettek a normál használatú egyedi személyautók üzembentartói.
Makro / Külgazdaság Eurostat: Ismét Magyarország az Európai Unió legszegényebb országa
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 17:40
Frissültek a tényleges egyéni fogyasztásra vonatkozó adatok: a tavalyi számok alapján még Lettország előtt állt Magyarország, a friss adatok szerint már nem. A két tagállam holtversenyben osztozik a sereghajtó pozíción. 
Makro / Külgazdaság Erről tárgyalt az Európai Parlament elnökével Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 14:25
A Magyarországgal szembeni, 7-es cikkely szerinti eljárást belátható időn belül lezárhatják.
Makro / Külgazdaság Újabb fontos döntéseket hozott a kormány – itt vannak a bejelentések
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 14:04
Csütörtökön 11 órától tartották a kormányszóvivői sajtótájékoztatót, amelyen ismét kormánydöntésekről, valamint az uniós pénzek hazahozatalának állásáról is szó esett.
Makro / Külgazdaság Kulcsfontottságú rendeletet adott ki a kormány az uniós forrásokról
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:50
A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből (RRF) 3680 milliárd forint jut Magyarországnak. Ennek a felhasználásáról hónapokon belül dönteni kellene, de a kormány talált módot arra, hogy ne kelljen kapkodni.
Makro / Külgazdaság Energianagyhatalom lehet Magyarország, ezt kell hozzá tenni
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:30
Magyarország hosszabb távon a közép-európai energiakereskedelem meghatározó szereplőjévé válhat, ha a tárolási és hálózati infrastruktúra fejlesztése lépést tart a termelés bővülésével – írta a GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb elemzésében.
Makro / Külgazdaság Fellélegzett az olajpiac, de ekkor nyugodhat meg igazán
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:10
Az Arab-öböl menti államok olajtermelése valószínűleg októberre helyreáll, de a Hormuzi-szoroson áthaladó szállítmányok mennyisége így sem haladja meg a háború előtti szint 70 százalékát – vélik az amerikai Goldman Sachs bank szakértői, akiket a Bloomberg idézett csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Mi jöhet a kamatstop eltörése után? Jelasity Radovánt erről is kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 11:40
Az Erste elnök-vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke június 25-én, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG