5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Zelenszkij elnök fél éven belül szeretné megkezdeni az uniós csatlakozási tárgyalásokat. Donald Trump szerint is meggyengült Putyin, ideje lenne béketárgyalásokat kezdeni. Az oroszok által már bevetett kazettás bombák az ukrán hadsereghez is megérkezhetnek, mégpedig Amerikából - összefoglaló a 492. napon.

  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a brüsszeli EU-csúcson videókapcsolaton keresztül elmondott beszédében azt kérte az Európai Unió tagországainak állam-, illetve kormányfőitől, hogy a következő hat hónapon belül kezdjék meg a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával. "Készen állunk a csatlakozási tárgyalások megkezdésére. Az Európai Bizottság ajánlásainak végrehajtásában elért előhaladásunkat értékelni kell" - fogalmazott Zelenszkij, majd hozzátette: Ukrajna eltökélt szándéka, hogy teljes mértékben felkészüljön a csatlakozási tárgyalások mielőbbi megkezdésére. "Ennek érdekében mindent meg fogjuk tenni" - tette hozzá.
  • Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke az MTI tudósítása szerint azt mondta: szeretné, ha az Európai Unió már idén december közepéig megkezdené a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával. Szavai szerint Ukrajna reformtörekvései rendkívüliek, "még háború idején is sőt, különösen a háború idején" - mondta. "Be kell tartanunk a tárgyalások megkezdésére vonatkozó ígéreteinket. Ha a reformokra vonatkozó kritériumok teljesülnek, reagálnunk kell" - fogalmazott.
  • Az Egyesült Államok erősen fontolgatja, hogy kazettás lőszereket küld Ukrajnának az orosz erők elleni ellentámadás fokozására - derül ki több, a Biden-kormányzat tisztviselőire hivatkozó hírből. A kazettás bombák olyan kisebb bombákat tartalmazó bombák, amelyek a levegőből való leejtéskor szétszóródnak, és szélesebb területen okoznak károkat. Mivel ennek következtében nagy az esélye, hogy a nem harcolók életét is veszélyezteti, a kazettás bombák betiltásáról szóló egyezményt több mint 100 ország aláírta - az USA és Oroszország azonban nincs köztük, az orosz fél is vetette már be Ukrajnában. Amerikai tisztviselők szerint a Fehér Ház döntése hamarosan várható - jelentette a CNN, míg az NBC News szerint már a jövő hónapban sor kerülhet rá. A Politico arról számolt be, hogy tavaly év végén a Biden-kormányzat azt mondta, hogy "aggályai" vannak a lőszerek Ukrajnának történő szállításával kapcsolatban, elsősorban humanitárius okokból, valamint azért, mert az USA akkoriban nem ítélte úgy, hogy Ukrajnának szüksége lenne rájuk.
  • Röviddel a megkísérelt zendülés elindítása előtt tudta meg Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoscsoport alapítója, hogy megszüntetik cége finanszírozását, mivel megtagadta, hogy szerződést kössön a védelmi minisztériummal - jelentette ki Andrej Kartapolov, az orosz parlamenti alsóház külügyi bizottságának elnöke újságíróknak nyilatkozva Moszkvában. A bizottság vezetője szerint "a következők adódtak össze: először a pénz, másodszor az ostoba és túlzó ambíció, harmadszor pedig az izgalmi állapot".
  • Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője nem válaszolt az azt firtató kérdésre egy sajtótájékoztatón, hogy mi a helyzet Szergej Szurovikin tábornokkal, az Ukrajna területén harcoló orosz csapatok egyesített csoportjának parancsnokhelyettesével. Szurovikinről egyesek azt állították, hogy a Wagner-lázadással kapcsolatban kihallgatták vagy őrizetbe vették, mások szerint lemondott. Arra az újságírói kérdésre, hogy megbízik-e Vlagyimir Putyin Szurovikinben, Peszkov azt mondta, hogy az orosz elnök főparancsnokként a védelmi miniszterrel és a vezérkari főnökkel áll kapcsolatban - minden, a témára vonatkozó kérdésre azt mondta, azt a védelmi tárcának tegyék fel.
  • Donald Trump volt amerikai elnök szerint most van itt az ideje, hogy az Egyesült Államok megpróbáljon közvetíteni egy béketárgyaláson Oroszország és Ukrajna között. Szerinte Vlagyimir Putyin "némileg meggyengült" a Wagner meghiúsult lázadása miatt. "Azt akarom, hogy az emberek ne haljanak meg többé emiatt a nevetséges háború miatt" - mondta Trump a Reutersnek adott interjúban. Trump szerint "mindenről lehetne tárgyalni", ha ő lenne az elnök.
  • Az ukrán erők "lassan, de biztosan" nyomulnak előre a frontvonalakon az ország keleti és délkeleti részén, valamint Bahmut környékén - közölte Valerij Zaluzsnij ukrán főparancsnok. Berdjanszknál és Mariupolnál is előrehaladtak az ukránok - erről a védelmi miniszterhelyettes beszélt. "Minden nap előrébb jutunk" - mondta Hanna Maliar az országos televízióban. "Igen, az előrenyomulás lassan halad, de biztosan".
  • Távollétében nyolcévi börtönre ítélte egy moszkvai bíróság Ilja Kraszilscsik médiamenedzsert az orosz hadseregről szóló álhírek terjesztése miatt - közölte csütörtökön a bíróság. A jelenleg külföldön élő Ilja Kraszilscsik a rigai székhelyű, betiltott orosz hírportál, a Meduza kiadója és főszerkesztője, valamint az Afisa című orosz szórakoztató és életmódmagazin főszerkesztője volt. Jelenleg a Helpdesk nevű program vezetője, amely egyben médiaplatform, és segítséget nyújt az ukrajnai háború által érintetteknek. "Bűne" az, hogy májusban az orosz hadsereg által elkövetett bucsai vérengzésről adott hírt.

(MTI / The Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Viszik mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG