3p

A hétvége óta nem csak az orosz-ukrán háborúra, hanem az izraeli háborúra is figyel a világ. Háborús összefoglalónkban mindkét helyszínre kitérünk. Háborús összefoglaló este.

  • Az izraeli hatóságok szerint Izrael halálos áldozatainak száma legalább 800-ra nőtt, és 2616-an megsérültek, mióta Gáza rakétákat lőtt Izrael déli és középső része felé.
  • A palesztin hatóságok szerint Gázában 560-ra nőtt a halottak száma, és 2900-an megsérültek.
  • Az izraeli hatóságok azt mondták, hogy visszaállították az ellenőrzést a déli közösségekben, de egyes Hamász fegyveresek még mindig jelen lehetnek Izraelben.
  • Az izraeli erők tüzet nyitottak olyan fegyveresekre Észak-Izraelben, akik Libanon felől lépték át a határt. A fegyveresek meghaltak, az izraeli katonák pedig megsebesültek. Az Al Quds Brigades, a Palesztin Iszlám Dzsihád mozgalom fegyveres szárnya vállalta a felelősséget a libanoni-izraeli határon elkövetett támadásért.
  • Az izraeli harci helikopterek csapásokat mértek Libanonon belül, és a libanoni határ közelében élő izraelieknek azt mondták, hogy további értesítésig keressenek menedéket.

Izraeli légitámadás Gázában 2023. október 9-én. A Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet október 7-én többfrontos támadást indított Izrael ellen, több mint 700 izraeli életét vesztette, a Hamász elleni izraeli válaszcsapások halálos áldozatainak száma a Gázai övezetben 493, a sebesülteké meghaladja a 2700-at. Fotó: MTI/AP
Izraeli légitámadás Gázában 2023. október 9-én. A Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet október 7-én többfrontos támadást indított Izrael ellen, több mint 700 izraeli életét vesztette, a Hamász elleni izraeli válaszcsapások halálos áldozatainak száma a Gázai övezetben 493, a sebesülteké meghaladja a 2700-at. Fotó: MTI/AP

  • Az Associated Press arról számolt be, hogy Egyiptom figyelmeztette Izraelt, hogy „valami nagy dolog következik”. Ám az izraeli miniszterelnöki hivatal tagadta, hogy Kairóból érkezett volna ilyen témájú figyelmeztetés.
  • Izrael fokozta a Gázai övezet bombázását, megtorlásul a Hamász példátlan határokon átnyúló behatolására, és az összes kórházba egyre több áldozat érkezik.

Ukrajnai háború

  • Az ENSZ-nek is észre kell vennie végre, hogy Ukrajna támadja a zaporizzsjai atomerőművet, miután az ukrán katonai hírszerzés parancsnoka elismerte ezt - írta Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő hétfői Telegram-bejegyzésében.
  • Az elmúlt 24 órában, az orosz hadsereg támadásai során két ukrán civil meghalt és 22 másik megsebesült Herszon megyében és a Donyecki területen - számolt be hétfőn az Ukrainska Pravda című ukrán lap a weboldalán.
  • Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij kedden a szomszédos Romániába látogat. Ez az első útja a NATO-tagországba azóta, hogy Oroszország tavaly februárban megtámadta Ukrajnát.
  • Az ukrán parlament hétfőn beterjesztette azt a törvénytervezetet, amely lehetővé tenné a Moszkvához köthető ukrán ortodox egyház tevékenységének betiltását.
  • Az Átfogó Atomcsend-tilalmi Szerződés Szervezetének vezetője aggodalmának adott hangot amiatt, hogy az orosz törvényhozók 10 napot kaptak arra, hogy megfontolják az atombombák tesztelésének tilalmáról szóló szerződés Moszkva általi ratifikációjának visszavonását.
  • Zelenszkij leváltotta az ukrán területi védelmi erők parancsnokát, amelyek az orosz invázió óta fontos szerepet játszottak az ország védelmében. A hétfőn közzétett elnöki rendelet Anatolij Barhilevics vezérőrnagyot nevezte ki új parancsnoknak.
  • Az ENSZ mély aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Moszkva tömegesen ad orosz útleveleket az általa ellenőrzött ukrán területeken.
  • Több amerikai szenátort is szívesen látnánaak Kínában, és remélhetőleg a két ország törvényhozása több eszmecserét folytat majd - jelentette Hszi Csin-ping, Kína elnöke hétfőn a kínai állami média.
  • Volodimir Zelenszkij fellebbezést nyújtott be a NATO parlamenti közgyűlésén a nemzetközi jogállamiság összefogásáért és a terrorizmus elleni küzdelemért, összehasonlítva az általa „terrorista szervezetnek” nevezett Izrael elleni támadást az Oroszország által alkalmazott hasonló taktikával, amely szerinte „a terrorizmus elleni küzdelem.” (The Guardian, MTI)
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Júniusban csak mérsékelten nőtt a beszerzésimenedzser-index
Privátbankár.hu | 2026. július 1. 10:05
Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest a feldolgozóipar gyorsabb bővüléséről számoltak be.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen szárnyalás előtt áll ez az iparág, ha bejönnek a kormány tervei
Imre Lőrinc | 2026. július 1. 09:40
A Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter által bejelentett tervek szerint a magyarországi szélerőművi kapacitás 2030 végére több mint 90 százalékkal, a jelenlegi 330 megawattról (MW) 4330 megawattra emelkedhet. Ez gyorsabb fejlődési ütem lenne, mint a Közép- és Kelet Európában éllovasnak számító lengyeleké.
Makro / Külgazdaság Megjöttek a friss számok: talán annál is rosszabb a költségvetés helyzete, mint amire Magyar Péterék számítottak
Privátbankár.hu | 2026. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 2090 milliárd forint, a GDP 9,0 százaléka volt a kormányzati szektor 2026. I. negyedéves hiánya. Az előző év azonos időszakához képest 838 milliárd forinttal, GDP-arányosan 3,1 százalékponttal lett magasabb a deficit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Hivatalos: új történelmi csúcson a lakossági vagyon, átrendeződtek a magyarok megtakarításai
Herman Bernadett | 2026. július 1. 05:51
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közzétette a 2026 első negyedévére vonatkozó teljes körű pénzügyi számlák jelentését. A hivatalos adatsorok megerősítik, hogy a magyar háztartások nettó pénzügyi vagyona újabb történelmi rekordot döntött: az év első három hónapjában a friss megtakarítások piacán masszív tőkeáramlás indult meg az öngondoskodás, a befektetési alapok és a külföldi eszközök irányába.
Makro / Külgazdaság Az első negyedévben 2,2 százalékkal nőtt a cseh GDP, de ennek a csehek nem örülnek
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 14:00
2024 utolsó negyede óta ez a legalacsonyabb negyedéves GDP növekedés.
Makro / Külgazdaság Valami elindult: újra ugyanaz várja a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 12:06
Szerdától érheti újabb meglepetés a töltőállomásokon.
Makro / Külgazdaság Tényleg kibírható a vagyonadó? Erről is kérdezzük Bojár Gábort a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 09:04
A Graphisoft alapítója július 8-án, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Érdekesen alakult az ország külkeresekedelmi mérlege májusban
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 08:30
Az energiahordozók exportvolumene 52 százalékkal, az importjuké 12 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. 
Makro / Külgazdaság Trump a védett üzemanyagárakkal kacérkodik? Éppen most?
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 08:18
Az amerikai elnök maga szabja az árakat, írásban.
Makro / Külgazdaság Moszkvában is hiánycikk lesz a benzin?
Elek Lenke | 2026. június 29. 19:13
Szigorú ellenőrzés alatt állnak a moszkvai benzinkutak, ami elsőre meglepően hangzik, hiszen Oroszország a világ egyik legnagyobb kőolajtermelője. Az elmúlt hetek eseményei tükrében azonban mindez nem tűnik elképzelhetetlennek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG