2p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A magyarral ellentétben az EU-s vakcinaútlevél tartalmazni fogja a beadott vakcina típusát is - ha a magyar igazolás nem követi az uniós irányelveket, előfordulhat, hogy csak belföldön ér majd valamit.

Az Európai Bizottság már javában dolgozik egy közös európai digitális vakcinaútlevélen, amely a magyarral ellentétben tartalmazni fogja, hogy ki melyik gyártó vakcináját kapta meg - írja a Blikk az Európai Bizottság sajtóosztályának tájékoztatása alapján. Az EU tagállamai január 27-én elfogadták a vakcinációt bizonyító európai okirat irányelveit. Eszerint az oltási igazolványoknak meghatározott minimum információnak kell szerepelnie, köztük a beadott vakcinákra vonatkozó adatoknak is - olvasható a Bizottság tájékoztatásában.

Erről egyébként a Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is beszélt nemrég: itt is olvasható az a nyilatkozata, amelyben az áll: bár még sok kérdés tisztázásra vár (egyebek mellett az, hogy mire is lesz jó az útlevél és hogy az útlevelet megkapó beoltottak egyébként terjesztheik-e a vírust vagy nem), de az igazolvány tartalmáról már megszületett a megállapodás: rajta lesz, milyen vakcinával oltották be az igazolvány birtokosát, lesz rajta egy egyedi azonosító és az igazolvány birtokosának azonosítására szolgáló alapadatok. A kötelező és opcionálian szerepeltethető adatok ennek a dokumentumnak az 1-es mellékletében találhatóak.

Áder János kínai vakcinát kapott, ahogy egyébként Orbán Viktor is - ez azonban nem derül majd ki a vakcinaigazolásukból. (Fotó: MTI)
Áder János kínai vakcinát kapott, ahogy egyébként Orbán Viktor is - ez azonban nem derül majd ki a vakcinaigazolásukból. (Fotó: MTI)

A magyar oltási igazolványban azonban mégsem lesz feltüntetve, melyik vakcinával oltották be az igazolvány hordozóját - erről egy múlt heti jogszabály-módosítás rendelkezett. Márpedig ez gondot okozhat a határátlépésnél: Lengyelország például csak az Európai Gyógyszerügynökség által jóváhagyott vakcinákkal való oltottság esetén ad felmentést a karantén-kötelezettség alól - márpedig az orosz Szputynik V és a kínai Sinopharm nem rendelkezik ilyen jóváhagyással. 

Az uniós vakcinaigazolással kapcsolatos egységes alapelvek azt szolgálják, hogy az egyes tagállamok által kibocsátott vakcinaútlevelek más tagállamokban is elfogadhatóak legyenek - amennyiben a magyar hatóságok által kibocsátott igazolások nem követik ezeket az elfogadott uniós irányelveket, félő, hogy csak határainkon belül ér majd valamit a dokumentum, külföldre pedig továbbra is csak negatív covid-tesztekkel és/vagy karanténkötelezettséggel utazhatunk.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Súlyos kijelentést tett Magyar Péter: szerinte az Orbán-kormány tudta, hogy baj van
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 18:59
Azzal vádolta meg Orbán Viktort a kormányfő, hogy elődje tudta, a magyar energiarendszer a végnapjait éli, az összedőlés szélén áll, mégsem tett semmit.
Makro / Külgazdaság Vitézy Dávid elárulta, mikor szállíthat utasokat a Budapest–Belgrád vasútvonal
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 16:49
Új szakaszba léphet a vitatott gigaberuházás.
Makro / Külgazdaság Valami készül az energiafronton: fontos döntést hozott a kormány
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 16:14
Kinyitják az ajtót a szélerőművek előtt. 
Makro / Külgazdaság Nem volt meglepetés a paksi leállás
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 14:39
A napelemes szövetség szerint nem az időjárás a fő ok.
Makro / Külgazdaság Március óta nem láttak ilyet Németországban
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 13:57
Júniusban az elemzők által vártnál nagyobb mértékben, március óta a leggyorsabb ütemben nőttek a feldolgozóipari megrendelések Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis csütörtökön közzétett jelentése alapján.
Makro / Külgazdaság Elfogyott a lendület az eurózóna boltjaiban
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 13:38
Csalódást okozott a kiskereskedelmi adat.
Makro / Külgazdaság Van egy szerencse is a paksi leállásban, aminek az ipar örülhet
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 6. 13:16
A Paksi Atomerőmű teljesítményének jelentős csökkentése és a vállalatok termelésének visszafogása biztosan meglátszik majd a júliusi, de leginkább az augusztusi ipari adatokban. Ősszel viszont pótolhatják a cégek az ebben az időszakban keletkezett kieséseket.
Makro / Külgazdaság Bezsákolt 156 milliárdot a kormány – de még így is önmérsékletet tanúsított
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 13:02
Jóval többet ajánlottak a befektetők.
Makro / Külgazdaság Pénteken nézhetünk csak igazán nagyot a tankolásnál
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 12:49
Folytatódik a szerdán bejelentett trend.
Makro / Külgazdaság Az iráni háború ellenére is pörög az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 12:09
Kilenchavi magaslaton fontos mutatók az Egyesült Államokban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG