3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Az állam több szektorba is bevásárolja magát, miközben elértük az éves hiánycélt. Hamarosan jelentenünk kell Brüsszelnek is.
961,2 milliárd

Az eredeti hiánycél 110 százalékát teljesítettük, a gazdasági tárca szerint decemberben kaszál majd nagyot az állam.
Tovább >>>

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szakmai álláspontja szerint sem az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-ben történő tőkeemelés, sem a takarékszövetkezetnek szánt forrásjuttatás nem befolyásolja az idei, európai uniós módszertan szerinti egyenleget - jelezte Banai Péter Benő költségvetésért felelős helyettes államtitkár újságírói kérdésre az NGM államháztartási adatokkal kapcsolatban tartott online sajtótájékoztatóján hétfőn. Mindkét esetben az állam bevásárolja magát a szektorba, az MVM-en keresztül vásárolja meg az E.ON gázipari cégeit, míg a takarékszövetkezeti rendszer - átmeneti - államosítása miatt van szükség plusz forrásokra.

Banai Péter Benő hangsúlyozta: mint minden tagállamnak, Magyarországnak is szeptember 30-án kell az Eurostatnak kiküldeni az úgynevezett notifikációt. Ebben a dokumentumban a magyar szervek - a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), a Magyar Nemzeti Bank (MNB), az NGM - mind az idei államadósság, mind a hiány várható mértékéről adatot szolgáltatnak.

Az Eurostatnak kiküldendő dokumentumban az MVM tőkeemelés és takarékszövetkezeti forrásjuttatás uniós módszertan szerinti elszámolását szerepeltetni fogják az említett szervek - írta a helyettes államtitkár. Hozzáfűzte: "az egyeztetések még folyamatban vannak; az NGM szakmai véleménye továbbra is változatlan: a két tétel várhatóan nem fogja befolyásolni az uniós módszertan szerinti egyenleget".

A rezsicsökkentés közvetlenül kedvezőtlen a költségvetésnek

Banai Péter Benő kérdésre válaszolva kifejtette azt is, hogy idén a bevételek esetében a legjelentősebb elmaradás a fogyasztási, forgalmi típusú adóknál várható, a költségvetés jóváhagyásakor feltételezett inflációhoz képest jóval alacsonyabb inflációs szint miatt. Az alacsonyabb infláció közvetlen hatásában kedvezőtlen a költségvetésre, a gazdaság egésze szempontjából viszont pozitív folyamat - fűzte hozzá a helyettes államtitkár.

Kiemelte: jelenlegi prognózisaik alapján az alacsonyabb fogyasztási, forgalmi bevételek mellett is biztonsággal teljesíthető a 3 százalék alatti hiány – köszönhetően többek között az Országvédelmi Alap jelentős tartalékainak, valamint a gazdaság bővülő teljesítményének.

Banai Péter Benő azt írta: az idei költségvetési törvény módosításának hatálybalépését követően az Országvédelmi Alap tartaléka közel 316, a rendkívüli kormányzati intézkedések tartaléka közel 27 milliárd forint marad.

A pénzügyi tranzakciós illeték idei egyszeri plusz befizetéséből szeptember–december hónapok között várható bevétel, így az eddigi tényszámok között ezen egyszeri befizetés még nem szerepel. Az év egészét tekintve a pénzügyi tranzakciós illeték teljes bevétele némileg elmaradhat az eredeti előirányzattól. A kormány már a júniusi számításaiban – így a legutóbbi költségvetési törvénymódosítás során is - figyelembe vette az éves várható összeget, így az a hiánycél teljesítését nem befolyásolja - írta válaszában a helyettes államtitkár.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szomorkodni vagy örülni fogunk a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 1. 16:57
Ezt mutatja lapcsoportunk előrejelzése.
Makro / Külgazdaság Itt van Magyar Péter bejelentése: fontos lépésekről döntött a kormány az energiaellátásban
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 1. 10:45
A lakossági energiaellátást egyelőre nem érintik ezek.
Makro / Külgazdaság Sulyok Tamás még utoljára aláírta: nagykövetek egész sorának mutattak ajtót
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 1. 09:44
Megjelentek a nagyköveti felmentésekről szóló államfői határozatok péntek este a Magyar Közlönyben; ezeket Orbán Anita külügyminiszter előterjesztésére akkori köztársasági elnökként még Sulyok Tamás írta alá.
Makro / Külgazdaság Elkeseredett küzdelmet folytat Románia, készenléti állapotot hirdettek az országban
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 19:14
Készenléti állapotot hirdetettek Romániában a szárazság, a Duna alacsony vízállása és az energiahiány miatt, a cernavodai atomerőmű kettes blokkjának üzemben tartását pedig vízszabályozási beavatkozással próbálják lehetővé tenni – jelentette be pénteken Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Rendkívüli ülést hívhat össze az Európai Bizottság a Paksi Atomerőmű leállítása miatt
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 15:06
Az Európai Bizottság kész arra, hogy összehívja az úgynevezett villamosenergia-koordinációs csoport rendkívüli ülését, ha leáll a termelés a Paksi Atomerőműben - közölte az Euronews uniós hírcsatorna kérdésére Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság szóvivője pénteken.
Makro / Külgazdaság Egyetlen cég tette a világ egyik legnagyobb sikersztorijává az apró szigetországot
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 13:28
A mesterséges intelligencia iránti globális kereslet nyomán Tajvan gazdasága a világ egyik leggyorsabban növekvő gazdaságává vált.
Makro / Külgazdaság Még épp jó a lengyel infláció
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 11:01
Lengyelországban, a piaci várakozásoknak megfelelően, 3 százalékra gyorsult az éves infláció júliusban a júniusi 2,5 százalékról.
Makro / Külgazdaság Nem várt meglepetés a német munkanélküliségi adatban
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 10:56
Németországban a várt stagnálás helyett emelkedett a munkanélküliség. A munkanélküliek száma a már politikailag is érzékeny 3 millióhoz közelít.  
Makro / Külgazdaság Továbbra sem jeleznek áremelkedést az ipari adatok
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 08:43
Júniusban az ipari termelői árak az egy évvel korábbihoz viszonyítva átlagosan 0,4 százalékkal alacsonyabbak voltak, míg az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal magasabbak lettek – közölte a KSH.
Makro / Külgazdaság Most már biztos: leáll Paks, asztalra került a kikapcsolási terv – újabb részletek
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 19:00
Magyar Péter miniszterelnök a Facebookon mondta el a részleteket, kemény lépésekkel készül a kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG