2p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A koronavírus világszerte óriási gazdasági problémákat okoz az S&P szerint, emiatt több ország besorolását módosították. A hitelminősítő ezért az eddigi pozitívról stabilra rontotta a magyar besorolás kilátásait.

Kedd éjszaka tette közzé rendkívüli felülvizsgálatát az S&P, amelyben a hitelminősítő Magyarország kilátásait rontotta. Mint közleményükben fogamaznak, arra számítanak, hogy a magyar gazdaság 2020-ban 4 százalékkal csökken, a koronavírus járvány káros következményei miatt. Annak ellenére, hogy az idei évben erős visszaesést várnak, véleményük szerint ez nem lesz tartós, mert 2021-ben már 4,7 százalékkal növekedhet a magyar gazdaság. Ugyanakkor a munkanélküliség is meglódul, ott a helyzet más országokhoz képest nem lesz tragikus, hiszen az S&P 7 százalékos rátát valószínűsít.

A Standard & Poor's New York-i székháza (Fotó: MTI/EPA)
A Standard & Poor's New York-i székháza (Fotó: MTI/EPA)

Mint írták, határozott intézkedéseket várnak a kormánytól. Az erős makrogazdasági alapoknak és a folyamatos politikai ösztönzőknek lehetővé kell tenniük az ország számára, hogy felszámolja a sokkot, foglamaztak a közleményükben. Amennyiben ez megvalósul, akkor azt várják, hogy a növekedés 2021-ben helyreálljon.

Azt is jelezték, hogy mindazonáltal nagy a bizonytalanság a világjárvány időtartama és az ebből következő gazdasági és költségvetési csapadék szempontjából. Összességében ezekkel indokolta a szervezet a besorolás felülvizsgálatát, és a magyarországi kilátásokat pozitívról stabilra módosították, de megerősítették az ország „BBB / A-2” szuverén hitelminősítését.

Magyarország persze erősen ki van téve a külső körülményeknek. Az S&P az Egyesült Államok és Németország esetében is nagyon súlyos visszaeséssel számol.

Hazánkkal kapcsolatban a Standard &Poor's azt jelezte még, hogy ha a gazdasági visszaesés az államháztartás tartósabb gyengülését eredményezi, és az államadósság határozott növekedési pályára állítja, az az adósbesorolás rontásával járhat. Szintén leminősítést eredményezhet, ha a magyar fizetésimérleg megborul, ez akkor következhet be a szervezet szerint, ha a külső likviditás a várakozásoknál jelentősebben romlik. De azt is kilátásba helyezték, hogy megfontolhatják a pozitív besorolást, ha az átmeneti sokk után Magyarország gazdasági teljesítménye visszatér korábbi erős növekedési pályájára, és a GDP anélkül tud bővülni, hogy külső vagy fiskális egyensúlyhiány keletkezne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor ígérete ennyi pénzt jelent a nyugdíjasoknak
Privátbankár.hu | 2025. február 23. 11:19
A miniszterelnök által bejelentett áfa-visszatérítés havi szinten kevesebb mint kétezer forintot fog jelenteni egy nyugdíjasnak. Cserébe a könyvelők szervezete szerint óriási adminisztrációs terhet ró az ügylet minden szereplőjére. A Nyugdíjas Parlament a bejelentést szándéknyilatkozatnak tartja, amiben kevés a konkrétum.
Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG