3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Nem számítanak a gazdasági helyzet javulására az idén.

A német vállalatok 2024-ben sem számítanak a gazdaság fellendülésére az IW (Institut der deutschen Wirtschaft) gazdaságkutató intézet legfrissebb, szombaton publikált felmérése szerint. A német gazdaság évek óta a gyenge világgazdasági teljesítmény, valamint a válságok - például az ukrajnai és a közel-keleti - valamint a magas kamatlábak következményeivel küzd. A német vállalatok az idei kilátásaikat is borúsan ítélik meg. Az aktuális helyzet megítélése és a várakozások összességében rosszak, ami kihat a beruházásokra. Olyannyira, hogy egyes vállalatok munkahelyek leépítését valószínűsítik.  "Ez azt jelenti, hogy a 2024-re vonatkozó várakozások ismét kissé romlottak a 2023-as őszi felmérés óta" - írják a kölni kutatók.

Nekünk is fájni fog, ha nem megy a német cégeknek
Nekünk is fájni fog, ha nem megy a német cégeknek
Fotó: EPA

Az IW rendszeresen több mint 2000 vállalatot kérdez meg felmérésének összeállításához. Március végén a vállalatok 39 százaléka minősítette rosszabbnak jelenlegi üzleti helyzetét, mint egy évvel ezelőtt, és csak 18 százalékuk számolt be javulásról. A jövőre nézve nem látszik fellendülés.

Az idei évre vonatkozó várakozások alig jobbak az aktuális helyzet megítélésénél: 37 százalékuk arra számít, hogy üzleti tevékenységük visszaesik, és csak 23 százalékuk reméli helyzete javulását. Különösen rosszak a kilátások az iparban és az építőiparban.

Hosszú idő óta először a gyenge fejlődés a munkaerőpiacot is visszafejlődéssel fenyegeti. A cégek mindössze 23 százaléka keres további alkalmazottakat, míg 35 százalékuk azzal számol, hogy munkahelyek leépítésére kényszerül. Bár az egyenleg két százalékponttal nőtt, továbbra is egyértelműen negatív. Ez a megállapítás egyértelművé teszi, hogy a foglalkoztatás 2005 óta tartó tartós növekedése nem fog folytatódni - jósolta az intézet.

Az egyetlen halvány reménysugár a szolgáltatási ágazatban észlelhető. Az ágazatban működő vállalatok 34 százaléka nemcsak új munkahelyeket kíván teremteni (miközben 31 százalékuk leépít), de beruházásaik várhatóan összességében növekedni is fognak. Ez azonban nem ellentételezi azt, hogy az iparban a beruházási költségvetések továbbra is csökkennek. A vállalatok 37 százaléka kevesebbet akar beruházni, és csak 24 százalék tervez több beruházást.

"Ez azt jelenti, hogy Németország ipari bázisa egyre inkább szétesik" - mondja Michael Grömling, az IW gazdasági szakértője. "Túl régóta vagyunk már beruházási válságban" - tette hozzá. Úgy vélte, a politikából alig érkezik dinamikus ösztönzés, és ezen sürgősen változtatni kell.

A kkv-szektorban is borús a helyzet. A kkv-kat képviselő szövetség szerint a cégek 45 százaléka számít arra, hogy a következő hónapokban csökken a forgalom, míg 16 százalékuk javulást vár az üzletmenetben. A közlemény szerint a felmérésben részt vevők elsősorban a túlszabályozás csökkentését (84 százalék), az adójog korszerűsítését és a vállalkozások adóterheinek csökkentését (59 százalék) szeretnék elérni. (MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kellemetlenül meglepetés Lengyelországban
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 10:18
A várt növekedés helyett visszaesés januárban az ipari termelésben, gyorsulva csökkennek a termelői árak.
Makro / Külgazdaság Furcsa kettőségre hívja fel a figyelmet Bod Péter Ákos
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 09:34
A volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász azt elemzi, a három éve stagnáló gazdaság ellenére hogyan szárnyalhat a BUX.
Makro / Külgazdaság Megy ez orosz energia nélkül is? Bezuhantak a német energiaárak
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 09:14
A többi termék drágult, de az energiaárak nagyot estek az elmúlt hónapokban.
Makro / Külgazdaság Kezdhetünk aggódni a benzinárak miatt? Tovább emelkedtek az olajárak
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 08:57
Főleg az Iránnal kapcsolatos aggodalmak mozgatják a piacot.
Makro / Külgazdaság Prémiumok és jutalmak húzták felfelé a decemberi kereseti adatokat
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 08:45
Decemberben már 789 200 forint volt a bruttó átlagkereset – ez szép számnak tűnik, de érdemes megnézni a rendszeres, prémiumok, jutalmak és különjuttatások nélküli adatot is. A nettó mediánbér már 427 500 forintnál tartott az év végén.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nem fenyegeti Ukrajnát, csak megjegyezte, hogy honnan kapják az áramot
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 07:22
Hosszú sajtótájékoztatót tartott Washingtonban a miniszterelnök, szóba került az ukrán-magyar olajvita is.
Makro / Külgazdaság 250 ezer tonna olajat ad kölcsön a magyar állam
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 06:28
Felszabadítják a stratégiai tartalékot, de augusztusig vissza is kell pótolni.
Makro / Külgazdaság Rendkívüli ülést tart az Európai Bizottság egy csoportja a magyar kormány lépése miatt
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 18:02
A magyar és a szlovák kormány leálíltotta a dízelszállítást Ukrajna felé. Bár Ukrajna importjának csak kis részét adja a két ország, az Európai Bizottság összehívta az olajkoordinációs csoportot.
Makro / Külgazdaság Nagyot ugrott csütörtökön az európai gázár, a Brent is emelkedik
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 16:13
A szerdai záróértékhez képest 7,89 százalékkal emelkedett az európai gázár a TTF holland gáztőzsdén. A Brent olaj ára is hordónként több mint 1 dollárral emelkedett csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Európai elfogatóparancs alapján keresik a Magyarországon élő lengyel expolitikust
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 14:21
Marcin Romanowski mellett a korábbi igazságügyi miniszter, Zbigniew Ziobro is Magyarországtól kapott menekültstátuszt. Mindkettejüket több bűncselekménnyel gyanúsítják.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG