1p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Egy elvesztett meccs címmel közölt összehasonlító elemzést a Business24.ro román üzleti portálon arról, hogyan viszonyult Románia és Magyarország a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelezési feltételeihez.

Egyetlen forgatókönyv veszélyeztetheti az IMF-fel kötendő megállapodást, nevezetesen a háztartások terheinek növelése a bankok megadóztatása helyett - idézi a szerző Rogán Antalt, a Fidesz frakcióvezetőjét, hozzátéve: ezt a "csodálatos, gyarmatosítóellenes" álláspontot sajnos nem Romániában, hanem Magyarországon fogalmazták meg  -írja elemzésében Ilie Serbanescu, makrogazdasági szakértő.

Orbán Viktor miniszterelnök egyértelműen kimondta, mindent megtesz azért, hogy Magyarország ne váljon gyarmattá, ezzel szemben Bukarestben sem a jobboldali, sem a baloldali politikusok nem merik kiejteni a gyarmat szót, holott Románia sokkal közelebb került ahhoz, hogy gyarmattá váljon, mint Magyarország - írja az elemző.

Ilie Serbanescu szerint Romániában a válságkezelés terhei kizárólag a lakosságot sújtják - a bércsökkentés, nyugdíjbefagyasztás és áfaemelés révén - és megvédik azokat a bankokat, amelyek megfontolatlan hitelpolitikájukkal 90 százalékban felelősek a válság előidézéséért. Ezzel szemben Budapest a pénzintézeteket és nyugati kereskedőláncokat is igyekszik bevonni a közteherviselésbe. Serbanescu szerint nem csoda, hogy egy ilyen különutas politika az Európai Bizottság és az IMF ellenállásába ütközik.

Lehet nem szeretni, de el kell ismerni, hogy Orbán Viktor egy nagyon bonyolult világgazdasági helyzetben országa és nemzete egy figyelemre méltó újrapozícionálásával próbálkozik, és ezt nem konjunkturális, kapkodó módon, hanem átgondolt és következetes program alapján teszi. A program egyes elemei sokakat zavarnak, mert szembemennek az európainak nevezett megoldásokkal - állapítja meg a szerző.

Serbanescu szerint Magyarország úgy döntött, nem teljesíti többé feltétel nélkül a nyugat-európai multik kívánságait, mert az országnak is kell, hogy legyen valami haszna ezek terjeszkedéséből. Ezzel szemben Románia az állam gazdasági szerepének a gyengítését, gyakorlatilag a megszűnését választotta, így már képtelen bármilyen stratégiát megvalósítani, mert ennek eszközeit átengedte a külföldi tőkének - véli az elemző.

A magyar-román gazdasági versenynek szerepe kellene, hogy legyen a jövőnk alakulásában. De nem lesz, mert ezt a versenyt Magyarország már megnyerte: már most is rendelkezik 30-50 évnyi előnnyel, ami a fejlettségét illeti, és a két ország által meghozott stratégiai döntések ezt a különbséget csak növelni fogják - vonja le a következtetést a román makrogazdasági szakértő.

Ilie Serbanescu az egyik legismertebb román gazdasági elemző, a gazdasági televízió-műsorok gyakori szereplője, a Román Közgazdász Társaság alelnöke, a jobboldali Ciorbea-kormány reformügyi minisztere (1997-1998) volt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Katar behúzta a kéziféket: felfüggeszti egyes LNG-szerződéseit
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:59
A katari állami energiavállalat, a QatarEnergy vis maiorra hivatkozva felfüggeszti egyes hosszú távú cseppfolyósított földgáz-szállítási szerződéseit több európai és ázsiai partnerrel, miután iráni rakétatámadás súlyos károkat okozott létesítményeiben.
Makro / Külgazdaság A kínai cégek tovább növelnék európai beruházásaikat
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:05
Az Európában működő kínai vállalatok többsége a következő három évben növelni tervezi beruházásait az Európai Unióban az egyre szigorúbb szabályozási környezet és a növekvő politikai bizonytalanság ellenére is, a Kína-EU Kereskedelmi Kamara, a China Economic Information Service sanghaji központja és a Hszinhua hírügynökség európai irodája mintegy száz Európában működő kínai vállalat bevonásával készített tanulmánya alapján.
Makro / Külgazdaság Nagymértékben rontotta előrejelzéseit az MNB, minden opcióval számolnak Varga Mihályék
Imre Lőrinc | 2026. március 24. 16:41
Jelentősen rontotta a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a gazdaságnövekedési és az inflációs előrejelzését is. Az MNB szerint idén 1,7 százalékkal nőhet a GDP, miközben az infláció 3,8 százalék lehet 2026-ban.
Makro / Külgazdaság Mit szól ehhez Trump? Ausztrália és az EU átfogó kereskedelmi megállapodást kötött
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 16:29
Ausztrália és az Európai Unió nyolc évnyi tárgyalássorozat után átfogó szabadkereskedelmi megállapodásra jutott.
Makro / Külgazdaság „Aki azt mondja, hogy a kormány számára nem a gazdaság az első, az hazudik” – jelentette ki Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 15:43
A kormány 6170 milliárd forintot, a hazai GDP több mint 6 százalékát fordítja gazdaságfejlesztésre, mert megértette azt az összefüggést, hogy a gazdaság helyreállítható, ha megkapja a megfelelő pénzügyi forrásokat – mondta a nemzetgazdasági miniszter a Vállalkozói körkép – Fejlesztési lehetőségek és növekedési utak kis- és középvállalkozások számára című konferencián kedden Budapesten.
Makro / Külgazdaság Nézze velünk élőben a Jaksity Györggyel készülő interjúnkat a Klasszis Klub stúdiójában
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 15:12
A Concorde Értékpapír Zrt. közgazdász alapítójával, elnökével folyó beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Nagyobb infláció, kisebb gazdasági növekedés – itt vannak Varga Mihályék friss prognózisai
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 15:09
A Magyar Nemzeti Bank nyilvánosságra hozta a friss GDP- és inflációs prognózisát, azt követően, hogy a Monetáris Tanács nem nyúlt a 6,25 százalékos alapkamathoz.
Makro / Külgazdaság Nemzeti szükségállapotot hirdettek a Fülöp-szigeteken
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 14:51
Országosan veszélyesnek minősítették a helyzetet az iráni háború miatt.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés: behúzta a kéziféket a Magyar Nemzeti Bank az iráni háború miatt
Imre Lőrinc | 2026. március 24. 14:01
Nem okozott meglepetést a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, amely márciusi kamatdöntő ülésén szinten tartotta a 6,25 százalékon álló alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Az újautók árát is megdobhatja a hormuzi válság, így várja a magyar piac az elkerülhetetlent
Imre Lőrinc | 2026. március 24. 13:21
Az európai uniós átlag felett, 6,4 százalékkal nőtt tavaly a hazai személyautó-piac. Ez az új vásárlásokra vonatkozik, de a teljes gépjárműállomány is 2,6 százalékos bővülést tudott felmutatni. Eddig tartottak a jó hírek: a magyarországinál ugyanis csak a romániai autópark átlagéletkora a magasabb, miként az elektromos járművek térnyerése is elmarad az uniós trendektől.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG