1p
Washington hét országra, köztük Magyarországra kiterjeszti a vízummentességet; erről George Bush amerikai elnök helyi idő szerint péntek délelőtt tesz ünnepélyes bejelentést a Fehér Ház rózsakertjében - közölték kongresszusi források.

Bush az érintett országok nagykövetei jelenlétében fogja bejelenteni, hogy hat EU-állam, Magyarország, Csehország, Szlovákia, továbbá Észtország, Lettország és Litvánia, valamint Dél-Korea esetében eltörlik a vízumkényszert.

A hét ország néhány héten belül, már novemberben csatlakozhat a vízummentességi programhoz; a magyar állampolgárok is vízum nélkül utazhatnak majd a tengerentúlra. A vízummentes státust megszerző országok listáját a Fehér Ház nem erősítette meg, mert azt Bush fogja bejelenteni.

A Bush-adminisztráció a vízumkényszer eltörlésével az Egyesült Államok szoros szövetségeseit "jutalmazza". A program kiterjesztését az erre irányuló kétpárti törekvések ellenére azonban a kongresszus több tagja ellenzi azon az alapon, hogy megkönnyíti a terroristák bejutását Amerikába.

A programnak jelenleg 27, többségében nyugat-európai állam a tagja. A vízummentességi körön való kívül maradás fájó pont volt több olyan új NATO-szövetséges számára, amely tevékenyen támogatta az Egyesült Államok iraki és afganisztáni háborús erőfeszítéseit. Ezen országok némelyike, például Lengyelország nem tudott bekerülni a vízummentességet első körben megszerző országok csoportjába, mivel nem tudta teljesíteni a feltételeket, a vízumelutasítási arány 10 százalék felett van.

Washington tárgyalt a vízummentességre aspiráló Görögországgal is, amely szintén kimaradt a mostani körből. Athén és amerikai görög csoportok is tiltakoztak a Bush-kormánynál: állításuk szerint Washington igazságtalanul jár el, azért bünteti Görögországot, mert az Amerika szándéka ellenére gátolja Macedónia NATO-tagságát a volt jugoszláv tagköztársaság neve körüli vita miatt.

A vízummentességi programot egyébként támogató Joe Lieberman független szenátor csütörtökön bírálta a Bush-kormányt a program korai kibővítése miatt. Lieberman szerint Bush még mandátumának lejárta előtt be akarja jelenteni a vízummentesség kiterjesztését a hét országra, miközben az adminisztráció nem teljesítette a törvényben előírt feltételeket.

"Meg vagyok döbbenve, az adminisztráció a vízummentességi program kiterjesztéséről döntött, mielőtt teljesítette volna a törvény által megkövetelt biztonsági intézkedéseket" - tudatta a szenátor. "Ez a döntés komoly veszélybe sodorhatja az Egyesült Államok biztonságát" - tette hozzá. Lieberman arra utalt, hogy az előzetes utasregisztrációs rendszer - amelyben az érkezőknek még elutazásuk előtt elektronikus bejelentkezés útján engedélyeztetni kell az amerikai hatóságoknál látogatásukat - még nem lesz működőképes, mire a hét ország megkapja a vízummentes státust. A program kibővítését előirányzó 2007-es törvény ezenkívül egy átfogó utaskiléptető rendszer megteremtését is előírja az utasforgalom pontos regisztrálására; ennek létrehozása még szintén nem fejeződött be.

Pénteken jelenthetik be a vízummentességet
Novembertől nem kell vízum!  

MTI

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tolonganak az új uniós hitelért az országok – vajon Magyarországnak jut belőle?
Privátbankár.hu | 2025. július 31. 10:59
Nem biztos, hogy elég lesz a 150 milliárd eurónyi védelmi hitelkeret.
Makro / Külgazdaság Újabb adat érkezett a KSH-tól, az euró drágulása itt is meglátszott
Privátbankár.hu | 2025. július 31. 08:30
Az előző hónaphoz képest belföldön drágábban, külföldön olcsóbban értékesítettek a magyar termelők, idén 7,4 százalék eddig az áremelkedés.
Makro / Külgazdaság Dél-Korea azt kapta jutalmul, amit az unió büntetésből, Brazíliában foghatják a fejüket – vámháborús fordulatok
Privátbankár.hu | 2025. július 31. 08:09
Megállapodás született Dél-Koreával, Brazíliának viszont odacsaptak Trumpék, a rézkereskedelemről és a postai küldeményekről is döntöttek.Így áll a vámháború csütörtök reggel.
Makro / Külgazdaság Megint keményen odacsapott Iránnak Amerika
Privátbankár.hu | 2025. július 31. 07:41
Ezúttal nem bombákkal, cserébe a legfontosabb bevételi forrást vette célba az amerikai kormány.
Makro / Külgazdaság Donald Trump dörzsölheti a tenyerét
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 17:26
Kellemesen alakult a GDP-adat.
Makro / Külgazdaság Kemény bejelentés jött Amerikából, a magyar kormány is aggódhat
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 16:03
Indián statuál példát Donald Trump?
Makro / Külgazdaság Hónapok óta nem történt hasonló Európában
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 13:20
Jól alakult a hangulat.
Makro / Külgazdaság Utolsó előtti helyen kullog Magyarország a friss uniós GDP-rangsorban
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 12:21
Tavalyhoz képest az uniós GDP 1,5 százalékot nőtt, szemben a magyar 0,2 százalékos növekedéssel. Negyedéves alapon az EU gazdasága sem bővült nagyot.
Makro / Külgazdaság Sírva fakad, ha meglátja, mennyivel nőtt a cseh GDP
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 10:33
Hát nem 0,2 százalékkal, mint a magyar.
Makro / Külgazdaság Vérszegény a magyar export, ömlik be a külföldi áru
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 08:46
Beszédes számok érkeztek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG