3p

Háborús hírösszefoglalónk szerda reggel.

  • Két nő meghalt és tízen megsebesültek a harkovi régióban található kupjanszki múzeum elleni támadásban. Zelenszkij ezzel kapcsolatban kijelentette: a terrorista ország mindent megtesz, hogy teljesen elpusztítson bennünket.
     
  • A brit hírszerzés szerint az oroszok napi áldozatainak száma 30 százalékkal csökkent áprilisban. A visszaesés valószínűleg az orosz téli offenzíva befejezésének tudható be.
     
  • Az orosz külügyminisztérium bejelentette, hogy kiutasít két moldovai diplomatát megtorlásként egy orosz diplomata múlt heti moldovai kiutasításáért. A minisztérium bekérette Moldova moszkvai nagykövetét, hogy közölje a kiutasítást, ugyanakkor tiltakozott az Oroszország felé tett barátságtalan lépések és a rendszeres oroszellenes kijelentések miatt.
     
  • A litván parlament megszavazta, hogy a határőrök visszafordítsák az illegálisan belépő migránsokat. Ugyanakkor borotvadrót-kerítés építésébe kezdett, hogy megakadályozza a rekordszámú migráns érkezését Fehéroroszországból.

    Nő a katona konfrontáció kockázata. Fotó: Depositphtotos
    Nő a katona konfrontáció kockázata. Fotó: Depositphtotos

     
  • Folyamatosan nő a két atomhatalom, Oroszország és az Egyesült Államok közötti közvetlen katonai konfrontáció kockázata - idézett a Taszsz hírügynökség egy magasrangú orosz diplomatát. Vlagyimir Jermakov, a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáért felelős vezető azt mondta: Washington a Moszkvával szemben tanúsított magatartásával fokozza a kockázatokat.
     
  • Szergej Lavrov szerint az Európai Unió rekordtempóban militarizálódik és agresszív magatartást tanúsít Oroszország megfékezését illetően. Szerinte már nagyon csekély a különbség a NATO és az EU között, és a NATO biztosítja az EU biztonságát. Utalt ezzel a januárban aláírt stratégiai partnerségi megállapodásra, mely szorosabb együttműködést ígér Ukrajna orosz inváziója után a biztonsági fenyegetésekkel szemben.
     
  • A világon csak egyetlen elnök, Sadyr Japarov, Kirgizisztán elnöke csatlakozik Putyinhoz a május 9-i moszkvai győzelem napi felvonuláson.
     
  • Pekingre nem lehet rábízni, hogy közvetítse a békét Oroszország és Ukrajna között – figyelmeztetett Petr Pavel cseh elnök, aki szerint Kínának előnyös a háború elhúzódása. Peking így olcsó olajat, gázt és egyéb erőforrásokat kaphat Moszkvától – cserébe a Kremllel fennálló „korlátlan” partnerségéért.
     
  • Amerika támogatása Ukrajnának nagyban függ Kijev várható ellentámadásának sikerétől. Jack Reed szenátor, a Szenátus Fegyveres Szolgálatok Bizottságának elnöke a WSJ-nek azt mondta, ha a háború „végtelen patthelyzetbe” kerül, akkor nehezebb lesz politikailag, és az amerikai közvélemény elé tárni az ügyet.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Német, kínai és tajvani szárnyakra ült rá a magyar ipar
Imre Lőrinc | 2026. július 5. 13:44
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei inflációs előrejelzéséhez képest jóval szerényebb mértékben (hiszen azt 3,8 százalékról 1,8 százalékra, drasztikusan csökkentette), de a 2026-os hazai GDP-prognózisát is módosította. A jegybank a júniusi Inflációs jelentésében már 2 százalékos növekedéssel számol, ami jövőre 3 százalékra pöröghet fel. Az év elején valóban láthattunk már egy élénkülést a gazdaságban, de az egyik húzóágazatunk teljesítménye mögött több érdekesség is meghúzódik.
Makro / Külgazdaság Foci-vb: ünneprontók ünnepe
Privátbankár.hu | 2026. július 5. 08:28
Két rendkívül unalmas mérkőzésen Marokkó és Franciaország jutott elsőként a legjobb nyolc közé az Egyesült Államok 250-ik születésnapján.
Makro / Külgazdaság Elárulta a szakértő, hogy miben a legerősebbek és a leggyengébbek a magyar cégek – Interjú
Imre Lőrinc | 2026. július 4. 10:24
A magyarországi kis- és középvállalkozások szakmai tudása kiemelkedő, de hatékonyságuk alapján az európai uniós mezőny alján találhatók – mondta el a Privátbankárnak adott interjúban a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség vezérigazgatója. Fehérváry Tamást az Ipar Napjai szakkiállításon arról is kérdeztük, hogy az új kormányzati ciklusban hogyan lehetne átalakítani a támogatott hitelek rendszerét, ami részben már el is indult, a Széchenyi Kártya Program likviditási célú hiteleinél ugyanis eltörölték a 3 százalékos kamatplafont.
Makro / Külgazdaság Teljesen leáll a debreceni Semcorp-fóliagyár, amíg nem javítják meg a tűzoltó-berendezést
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 18:11
A tűzvédelmi hatóság azonnali hatállyal minden tevékenységet megtiltott a Semcorpban.
Makro / Külgazdaság Újabb számokat posztolt az államtitkár Szijjártó Péter magángép-bérléseiről
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 17:44
A korábbi külügyminiszter eddig nem reagált arra, hogy négy év alatt 4 milliárd 865 millió forintot fordított bérlésre.
Makro / Külgazdaság Elviselhetetlen volt a hőség Belgiumban, nagyot ugrott a halálozások száma
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 16:01
Szombaton tetőzött a hőhullám Belgiumban, csak aznap 572 halálesetet tulajdonítottak a hőségnek. Összesen 1222-vel többen haltak meg az erre az időszakra vonatkozó átlagnál.
Makro / Külgazdaság Ismét támogathatja az elektromosautó-vásárlást a kormány
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 14:29
Megjöttek az uniós források, a Helyreállítási Alapból pedig zöldítenék a vállalkozók autóflottáit. 
Makro / Külgazdaság Itt az első nagy projekt a feloldott európai uniós forrásokból: Vitézy Dávid jelentette be
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 13:30
Aláírta a budai fonódó villamoshálózat folytatásának 32,2 milliárd forint értékű európai uniós támogatási szerződését Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter.
Makro / Külgazdaság Megállt a vészjósló folyamat a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 11:40
Szombattól nem változik sem a benzin, sem a gázolaj nagykereskedelmi ára.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a Magyar Péter által felvázolt rémisztő hiánnyal kapcsolatban Kármán András
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 11:19
A pénzügyminiszter a Magyar Hangnak adott interjút.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG