4p

Több mint 900 civil holttestet fedeztek fel a Kijevet körülvevő térségben az orosz erők kivonulása után. Számuk sokkal nagyobb volt, mint korábban gondolták.

  • Volodimir Zelenszkij szerint 2500-3000 ukrán katona halt meg, és mintegy 10 ezren megsérültek a háborúban, szemben a becslések szerint 19-20 ezer orosz katonával – mondta az ukrán elnök a CNN-nek adott interjújában.
  • Amerikai hírforrások szerint magas rangú védelmi tisztviselők megerősítették, miszerint a Moszkva nevű orosz hadihajó rakétacsapás következtében megsemmisült. Kapitánya életét vesztette az elsüllyesztő támadás során – ezt már az ukránok közölték. Anton Gerascsenko, a kijevi belügyminisztérium tanácsadója elmondta, hogy Anton Kuprin meghalt a hajó fedélzetén történt robbanás és tűz során. A Moszkva elsüllyesztése miatt Ukrajna bosszúálló támadásokra készül. A nyugati hírszerzés megerősíti Ukrajna beszámolóját, miszerint két rakétája elsüllyesztette a hadihajót, bár Oroszország alternatív magyarázattal szolgált. Orosz csapások a Kijev melletti gyárat vették célba, ahol a zászlóshajó elsüllyesztésére használt ukrán rakétákat gyártják.
  • Információk szerint Dénisz Smihal ukrán miniszterelnök vezető pénzügyi tisztviselőkkel együtt a jövő héten Washingtonba látogat. A Szerhij Marcsenko pénzügyminisztert és Kirillo Sevcsenko jegybankelnököt is magában foglaló küldöttség várhatóan csütörtökön kétoldalú megbeszéléseket folytat a G7 és más országok pénzügyi tisztviselőivel, és részt vesz a Világbank által szervezett kerekasztal-beszélgetésen az ukrajnai konfliktusról.
  • A német kormány közölte, hogy több mint egymilliárd euró katonai segély kiadását tervezi Ukrajnának.
  • Több mint 900 civil holttestet fedeztek fel a Kijevet körülvevő térségben az orosz erők kivonulása után - közölte a helyi rendőrség. Szinte mindegyiküket agyonlőtték, ami az orosz megszállás alatti kivégzésre utal – állították. Számuk sokkal nagyobb volt, mint korábban gondolták. Harkivban a tisztviselők azt is közölték, hogy 10 ember, köztük csecsemő vesztette életét és 35-en megsebesültek az orosz légicsapások következtében.

Orosz tüzérségi támadásban megrongálódott épület Harkivban 2022. április 14-én. Fotó: MTI/EPA/Szergej Kozlov
Orosz tüzérségi támadásban megrongálódott épület Harkivban 2022. április 14-én. Fotó: MTI/EPA/Szergej Kozlov

  • Zelenszkij nemrégiben közvetlen felhívást intézett amerikai kollégájához, Joe Bidenhez, hogy Washington nevezze ki Oroszországot a „terrorizmus állami szponzorának”. A hírről először a Washington Post számolt be. Ez ritka és radikális szankció lenne. Zelenszkij azonban határozottan nyomást gyakorol a nyugatra, hogy segítse Ukrajna ellenállását az orosz invázióval szemben.
  • Az ukrán elnök a legutóbbi beszédében ismét több fegyvert és több szankciót szorgalmazott – így a háború hamarabb véget érhet. Zelenszkij beszélt a „normális élethez” való visszatérésről is az ország egyes részein – vagy a tragédia közepette a normalitás visszanyerésére tett erőfeszítésekről. Ukrajna egyes részein egyébként  az ukrán vállalkozások négyötöde visszatért a biztonságos területekre – állította az elnök.
  • Svédország és Finnország bejelentette, hogy a NATO-tagságról tárgyalnak. Tytti Tuppurainen, Finnország európai ügyekért felelős minisztere azt mondta: „Úgy tűnik, Finnország lakossága már döntött”. Hozzátette, hogy a döntés „nagyon valószínű”, de az „még nem született meg”, a parlament jóváhagyására vár.
  • Európa egyik legnagyobb kohászati ​​üzeme túlerőben van és az orosz erőktől körülvett Mariupol félelmetes erődjévé vált. A gyár „egy hatalmas tér”, amelyben az oroszok „egyszerűen nem találják” az ukrán haderőt – mondta Oleh Zsdanov kijevi katonai elemző a Reutersnek.
  • Oroszország azzal fenyegetőzött, hogy fokozza Kijev elleni támadásait, ha az ukrán erők bármilyen műveletet hajtanak végre a területén. A moszkvai védelmi minisztérium szóvivője kijelentette: "A kijevi célpontok elleni rakétacsapások száma és mértéke növekedni fog, válaszul arra, hogy a kijevi nacionalista rezsim bármilyen terrorista jellegű vagy szabotázst követ el Oroszország területén."
  • Moszkva Yury Dud újságírót és Youtubert, valamint Ekaterina Schulmann politikai elemzőt „külföldi ügynöknek” nevezte, miután nyilvánosan kritizálták Oroszország ukrajnai invázióját.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Leálltak Trump kitoloncoló járatai Venezuelába?
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 17:38
A repülőgépek nem érkeznek.
Makro / Külgazdaság Váratlan húzással csökkentenék az európai autóipar függőségét
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 13:20
Növelnék az újrahasznosítási arányt.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mire készül Trump: csak a bemelegítés volt a venezuelai tanker lefoglalása
Litván Dániel | 2025. december 12. 10:12
Ha továbbmennek ezen az úton, akkor Iránnak és Oroszországnak is lesz min aggódnia.
Makro / Külgazdaság Keserű meglepetés a brit gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:32
A pénteki hivatalos adatok szerint Nagy-Britannia gazdasága váratlanul zsugorodott az októberig tartó három hónapban, ami valószínűleg növeli a Bank of England kamatcsökkentéseire vonatkozó várakozásokat.
Makro / Külgazdaság Magas szinten ragadt az infláció Romániában
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:11
Novemberben a fogyasztói árak 9,76 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest, a ráta pontosan megegyezik az októberivel – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Nem szikrázott az ipar októberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:49
Az előző év azonos időszakához mérten 2,7 százalékkal mérséklődött, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal bővült az ipari termelés.
Makro / Külgazdaság Most aztán tényleg előveheti a legszélesebb mosolyát Lázár János
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:30
Immár második hónapja nőtt ugyanis az építési és közlekedési miniszter által felügyelt ágazat éves szinten. Apró szépséghiba, hogy ehhez kellett az alacsony bázis.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen alacsony szintre esett az amerikai külkereskedelmi deficit szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 06:59
Az áruexport szárnyal, az import csak kisebb mértékben nőtt. Több mint öt éve látott szintre süllyedt a külkereskedelmi hiány.
Makro / Külgazdaság Új GDP-szám érkezett, negyedjére vajon eltalálják az elemzők?
Imre Lőrinc | 2025. december 11. 19:19
Idén már sorozatban a harmadik évben kellett csalódniuk az elemzőknek: az év elején várt érdemi GDP-növekedés helyett 0,5 százalék alatti bővülés jöhet csak össze idehaza 2025-ben. A pozitív oldalon az infláció és a forintárfolyam emelhető ki, ugyanakkor a külső környezetnek való kitettségünk szinte semmit sem változott.
Makro / Külgazdaság Ezt nem teszi ki az Orbán-kormány az ablakba: Brüsszel bekeményített
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 14:34
Több területen is kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG