3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Volt-nincs.

Tavaly decemberben a kereskedelmi szálláshelyeken az egy évvel korábbinál 92,5 százalékkal kevesebb belföldi vendég, 89,0 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltött el, a külföldi vendégek száma 96,8, a vendégéjszakáké 96,0 százalékkal csökkent. A vendégek száma együttesen 94,7 százalékkal, a vendégéjszakáké 92,7 százalékkal esett vissza - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A jelentés hangsúlyozta a beutazási korlátozások, illetve a kereskedelmi szálláshelyekre vonatkozó és a járvány megfékezését célzó védelmi intézkedések meghatározó jelentőségét a forgalom alakulásában. 2020. november 10. után a koronavírus okozta járvány második hullámának megfékezésére irányuló védelmi intézkedések értelmében a kereskedelmi szálláshelyek turistákat nem, csak üzleti, gazdasági vagy oktatási célból érkező vendégeket fogadhatnak.

Minden üres. (Fotó: Depositphotos)
Minden üres. (Fotó: Depositphotos)

Decemberben a belföldi vendégéjszakák száma a szezonálisan és a naptárhatással kiigazított adatok alapján az előző hónaphoz mérten is 53 százalékkal csökkent. Az összes vendégéjszaka 70 százalékát a belföldi vendégek töltötték el.

A belföldi vendégek száma 33 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 104 ezer volt. Az éjszakák 58 százalékát szállodákban töltötték, ahol a csökkenés mértéke 92,0 százalékos volt. A panziókban és a közösségi szálláshelyeken az előző év decemberi forgalmának mintegy harmada (29,0 illetve 32,4 százaléka) jelent meg. A visszaesés a Balatoni turisztikai régiót érintette leginkább - tette hozzá a KSH.

Forrás: KSH
Forrás: KSH

A 14 ezer külföldi vendég 44 ezer éjszakát töltött el. A vendégek nagy része szállodában szállt meg, ennek ellenére az ott eltöltött éjszakák száma az egy évvel korábbi alig 3,4 százalékára csökkent. A legnagyobb mértékű (99, illetve 98 százalékos) csökkenés a Balatoni turisztikai régióban, illetve Budapesten történt.

A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron számolt összes bruttó árbevétele 93,4 százalékkal volt kevesebb az előző év decemberinél és 2,916 milliárd forint volt az egy évvel korábbi 44,213 milliárddal szemben.

2020-ban a vendégéjszakák száma 57,7 százalékkal volt kevesebb, mint 2019-ben. A külföldi vendégek száma 78,3 százalékkal, a belföldieké 42,4 százalékkal esett vissza és 76,6, illetve 38,9 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el.

A kereskedelmi szálláshelyek összes bevétele az előző évinek 40,6 százalékára 228,111 milliárd forintra esett vissza a 2019-es 561,904 milliárd forintról. A szálásdíjbevételek 61,5 százalékkal 127,979 milliárd forintra, a vendéglátásból eredő bevételek 56,7 százalékkal 60,174 milliárd forintra apadtak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az elemzőket is meglepte, ami az Egyesült Államokban történt
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 10:58
Tízhavi mélyponton a fontos mutató.
Makro / Külgazdaság Árverezik a kormány becsődölt stratégiai partnerének egyik legnagyobb gyárát
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 10:09
3,6 milliárd forintról indul a licit a Tungsram nagykanizsai üzeméért.
Makro / Külgazdaság Von der Leyent visszaküldik a tervezőasztalhoz, Orbán Viktor ünnepelhet az ukrán csatlakozás ügyében
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 09:18
„Vége van” – mondták ki az uniós diplomaták az Európai Bizottság „fordított bővítési” tervéről – és még a 90 milliárdos hitel ügye sem rendeződött.
Makro / Külgazdaság Rengeteget vásároltak a magyarok januárban is
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 08:30
3,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom januárban a KSH adatai szerint.
Makro / Külgazdaság GKI: az építőipari cégek harmada jó évben bízik
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 07:28
Az építőipari termelés változatlan áron mérve – két visszaesést hozó év után – 2025-ben 2,8 százalékkal tudott bővülni. A tavaly december végi ágazati szerződésállomány csaknem 50 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. A GKI februári felmérése szerint a megkérdezett építőipari vállalkozások harmada árbevételének növekedésére számít 2026-ben az előző évhez képest, csökkenéstől 21 százalékuk tart. A 10 fő alatti cégek e téren kevésbé optimisták, de az 50 fő felett foglalkoztatók már sokkal inkább azok. További kedvező jel, hogy a GKI ágazati bizalmi indexe februárban tizenhárom havi csúcsára emelkedett. 2026-ban az építőipari termelés volumene 2-3 százalékkal nőhet az előző évhez képest – ebben a hazai és a nemzetközi elemzők is egyetértenek.
Makro / Külgazdaság A sajtó és hozzátartozók fogadták Szijjártó Péteréket Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 07:18
Leszállt a miniszter gépe, rajta a két elengedett hadifogollyal.
Makro / Külgazdaság Megvan, ki vezetné Ukrajnába a magyar kormány küldöttségét
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 06:56
A helyszínen mérné fel a Barátság vezeték állapotát a magyar kormány, az is megvan, kit jelöltek ki a küldöttség vezetésére.
Makro / Külgazdaság Magyar vezérigazgatói felmérés: romlott a bizalom
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 17:48
A magyar cégvezetők fókuszában a technológiai átalakulás kényszere áll – közölte a PwC nemzetközi tanácsadó cég szerdán az MTI-vel a magyar vezérigazgatók körében végzett felmérése alapján.
Makro / Külgazdaság A Barátság vezeték leállásnál sokkal nagyobb veszteség éri most Magyarországot
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 16:45
A magyar kormány ugyan az energiáit az Ukrajnával való vita köti le, energetikai szempontból számunkra az iráni háború sokkal nagyobb költséggel jár számunkra nemzetgazdasági szinten, áll az Mfor kedd reggel megjelent elemzésében.
Makro / Külgazdaság Minden korábbi várakozást felülírt a közel-keleti háború a magyar gazdaságban
Herman Bernadett | 2026. március 4. 16:31
A korábban biztosra vett márciusi kamatvágás elmaradhat, az infláció emelkedhet a közel-keleti konfliktus miatt. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG