3p

Az előzetes adatok szerint 2022 augusztusában 8073 gyermek született, és 10 224 fő halt meg. Az elmúlt 12 hónapban, 2021. szeptember és 2022. augusztus között a születések száma 1,5, a halálozásoké és a házasságkötéseké egyaránt 8,1 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi időszakhoz képest – közölte gyorstájékoztatójában a KSH.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közlése (https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/gyor/nep/nep2208.html)szerint 2022 augusztusában

  • 8073 gyermek született, ami 3,1 százalékkal, 258 újszülöttel kevesebb az egy évvel korábbinál;
  • 10 224 fő vesztette életét, ez az érték 3,7 százalékkal, 362 fővel több, mint 2021 augusztusában.

Így

egy hónap alatt a természetes fogyás 2151 fő,

szemben az egy évvel korábbi 1531 elhunyttal.

A házasságkötések száma is visszaesett: míg tavaly ilyenkor 9248 pár mondta ki a boldogító igent, idén augusztusban már csak 7952 pár járult az anyakönyvvezetők elé.

Egy év alatt, vagyis 2021 szeptembere és 2022 augusztusa között

  • 90 636 gyermek jött világra, 1,5 százalékkal, 1364-gyel kevesebb a megelőző 12 havinál, és
  • 144 889-en haltak meg, 8,1 százalékkal, 12 826-tal kevesebben, mint a megelőző 12 hónapban.

Az idei év január–augusztusában 4,0 százalékkal kevesebb gyermek született, ezen belül a születések száma január–áprilisban 11, augusztusban 3,1 százalékkal csökkent, május–júliusban pedig 4,1 százalékkal nőtt 2021 azonos időszakához képest. A halálozások száma ez év január–augusztusában 11 százalékkal esett vissza, ezen belül januárban 4,4, március–júniusban 21 százalékkal kevesebben, míg februárban 4,9, július–augusztusban 3,6 százalékkal többen haltak meg, mint az előző év azonos időszakában.

A házasságkötések száma éves összevetésben is visszaesett. Az elmúlt 12 hónapban 67 045 pár kötött házasságot, 8,1 százalékkal, 5929-cel kevesebb a megelőző 12 havinál. Az idei év január–augusztusában 9,8 százalékkal kevesebb házasságkötés történt, ezen belül január–áprilisban 10, június–augusztusban 13 százalékkal kevesebb, májusban pedig 3,6 százalékkal több frigyet regisztráltak, mint 2021 azonos hónapjaiban.

Mivel a születések száma kevésbé csökkent, mint a halálozásoké, ezért egy év alatt a természetes fogyás 54 253 fő volt (ez nagyságrendileg akkora, mint Zalaegerszeg lélekszáma), ami 17 százalékkal maradt el a megelőző 12 hónap 65 715 fős értékétől.

Nemcsak a halálozások, hanem a születések száma is csökken (Fotó: Pexels)
Nemcsak a halálozások, hanem a születések száma is csökken (Fotó: Pexels)

A teljes termékenységi arányszám 1 nőre becsült értéke 1,56 volt a megelőző 12 hónapra számított 1,57-hoz képest.

A KSH megjegyzi, ezer lakosra 9,4 élveszületés és 15,0 halálozás jutott. Az élveszületés 0,1, a halálozás 1,3 ezrelékponttal alacsonyabb volt a 2020. szeptember–2021. augusztusinál, ennek következtében a természetes fogyás 1,2 ezrelékponttal, 5,6 ezrelékre csökkent. Ezer élveszületésre 3,3 csecsemőhalálozás jutott, ami közel azonos a megelőző 12 hónap értékével. A házasságkötési arányszám 6,9 ezrelék volt, 0,6 ezrelékponttal kisebb, mint az egy évvel korábbi időszakban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Spórolna a kormány a képviselőkön: itt a friss törvény
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 08:47
Sok szabály változik.
Makro / Külgazdaság A KSH szerint nagyon jók voltak a fizetések áprilisban
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 08:30
A nettó átlagkereset 541 200 forint volt a a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint áprilisban.
Makro / Külgazdaság Közeleg a határidő, változtatna az örökbefogadási rendszeren a Tisza Párt
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 08:04
A visszajelzések alapján elhalasztanák az egységes rendszer bevezetését.
Makro / Külgazdaság Fontos papír jött Amerikából a Mol-NIS ügyben
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 07:36
Lejárt volna az engedély, ha nem lép az OFAC.
Makro / Külgazdaság Brüsszelből újabb remek hírt kaphat a Magyar-kormány
Csabai Károly | 2026. június 17. 05:43
Bár a jókora kellemes meglepetést okozott májusi hazai éves inflációnál a harmonizált fogyasztóiár-index magasabb lett, még így csak öt olyan uniós ország akad, amelyben alacsonyabb lehet ez a mérőszám – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körkép becsléséből. Bizonyosságot az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán délelőtt megjelenő adataiból kaphatunk.
Makro / Külgazdaság Bejött a személyzet nélküli bolt a Coopnak Szegeden, újabb üzleteket állíthatnak át
Privátbankár.hu | 2026. június 16. 17:46
A bolt bevétele 23,6 százalékkal nőtt, amióta kiterjesztették a nyitvatartást. Éjszaka és ünnepnapokon egy alkalmazás segítségével lehet bemenni vásárolni.
Makro / Külgazdaság Tankoljon! Megint látványosan változik a piaci ár
Privátbankár.hu | 2026. június 16. 11:17
Hét közepétől ismét megváltozik a helyzet a töltőállomásokon.
Makro / Külgazdaság Meglépték: a japánok végül hozzányúltak a kamatokhoz
Privátbankár.hu | 2026. június 16. 06:09
Nem hagyták cserben a piacot.
Makro / Külgazdaság Mi lesz az olajárral Trump bejelentése után? Ezt mondják a szakértők
Sipos Ildikó | 2026. június 16. 05:46
Az amerikai elnök engedélyezte a Hormuzi-szoros díjmentes megnyitását és az amerikai haditengerészeti blokád azonnali feloldását. A lapunk által megkérdezett elemző szerint ugyanakkor még sok fontos kérdést kell tisztázni.
Makro / Külgazdaság Olcsóbb lesz a piaci alapú tankolás
Privátbankár.hu | 2026. június 15. 12:35
A benzin ára nem változik, de a gázolajé 7 forinttal csökken. A védettárú tankolás költségei nem változnak holnaptól.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG