Az év legnagyobb eredményének nevezte Domokos László, hogy a közpénzügyekkel kapcsolatban megkerülhetetlen viszonyítási ponttá vált az Állami Számvevőszék (ÁSZ), és lezárult a következmények nélküli ellenőrzések korszaka. A szervezet elnöke az MTI-nek adott év végi nyilatkozatában arról is beszámolt, hogy az ÁSZ 2013-ban több mint 170 jelentést hozott nyilvánosságra, szemben a 2012-es 112 jelentéssel.
"Az új ÁSZ-törvény szerint az ellenőrzött szervezeteknek minden ellenőrzésünkre intézkedési tervet kell készíteniük. Így 2013-ban valóban lezárult a következmények nélküli ellenőrzések korszaka, minden megállapításunk konkrét intézkedéshez vezet" - emelte ki.
Javítanák az önkormányzatok helyzetét
A kötelező feladatain túl a számvevőszék az idén megvizsgálta 20 kórház gazdálkodását, két országos és 16 területi gazdasági kamarát és három vidéki közlekedési társaságot, közel 200 szakképzést végző magánvállalkozást, illetve ellenőrizte a közmunkaprogramokat. Nagy hangsúlyt helyeztek az önkormányzatokra is, hiszen több száz települési önkormányzat és több mint 150 nemzetiségi önkormányzat ellenőrzését kezdték meg. Idén csaknem kétezer javaslatot tettek, azaz ennyi szálon indították el a magyar közpénzügyek megújítását - mutatott rá.
Az önkormányzati adósságkonszolidáció, valamint a feladatellátás átalakítása az önkormányzatok pénzügyi egyensúlyi helyzetére egyértelműen kedvező hatást gyakorolt. A kiváltó okokat azonban nem szüntette meg, az ÁSZ ellenőrzései során feltárt kockázatok közül több továbbra is fennáll. Ilyen a gyenge működési jövedelemtermelő képesség, a bevételek és kiadások egyensúlyának hiánya, a pénzügyi lehetőségeket meghaladó mértékben önként vállalt feladatok, beruházások fenntartása, vagy a lejárt szállítói tartozások növekedése - mondta. Hozzátette: az ÁSZ olyan javaslatokat tesz, amelyekkel az önkormányzatok pénzügyi helyzete hathatósan javulhat, és az adósságkonszolidációval együtt tartós pénzügyi egyensúlyi helyzetet eredményezhet.
A korrupció érzete
Domokos László kiemelte: a pénzügyi folyamatokat nem lehet felelősen értékelni a vagyongazdálkodás vizsgálata nélkül. A stabil pénzügyi egyensúly és a felelős vagyongazdálkodás alapja is a szabályos működés, ezért az idén kiemelten ellenőrizték az önkormányzatok belső kontrollrendszereit is. Hangsúlyozta, hogy a belső ellenőrzési rendszert azért kell rendbe tenni, hogy annak intézményes garanciái is legyenek, csökkenjen a korrupció kockázata és "a korrupció érzete" is.
Az ÁSZ önkormányzati ellenőrzéseinek célja a hiányosságok, szabálytalanságok feltárásán túl, hogy támogassák a településeket a szabályos és fenntartható működés kialakításában. Ezért is indítottak ősszel 20 helyszínen, az egész országot lefedő szemináriumot a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal közösen. Magyarországon a mintegy 3200 helyi önkormányzat mellett megközelítőleg 2400 nemzetiségi önkormányzat működik, a gazdálkodásukat az elmúlt 23 évben önálló témaként senki nem ellenőrizte, bár az elmúlt években a nemzetiségi önkormányzatok működését meghatározó jogszabályok jelentősen megújultak -mondta. Az ellenőrzések során széles körben tártak fel gazdálkodási hiányosságokat, szabálytalanságokat. A megállapítások nem általánosíthatók a teljes nemzetiségi önkormányzati rendszerre, mivel az ellenőrzött önkormányzatok kiválasztása kockázatelemzéssel történt - mondta az elnök.
A kampánypénzeket is vizsgálják majd
Az ÁSZ 2014. első félévi ellenőrzési terve szerint a zárszámadási mellett célzott ellenőrzés is érinti majd az adóhatóságot: a NAV hátralékkezelési és végrehajtási eljárási, valamint a kiemelt adózói körben gyakorolt tevékenységét vizsgálják. A zárszámadási ellenőrzések során a számvevők megállapították, hogy az adóhatóságnál nyilvántartott hátralékállomány szinte minden évben nőtt, így 2012 végére meghaladta a 2100 milliárd forintot. Tavaly több mint 260 milliárd forint, működő cégek és vállalkozók által ki nem fizetett adóhátralékra vonatkozóan nem indítottak adó-végrehajtási eljárást.
Az ÁSZ törvényi előírás alapján rendszeresen ellenőrzi az országgyűlési, valamint önkormányzati és nemzeti, etnikai kisebbségi képviselő-választások lebonyolításához felhasznált pénzeket, így lesz ez 2014-ben is.
"A vonatkozó szabályozás újdonsága, hogy a kampányidőszakban politikai hirdetést csak olyan sajtótermék közölhet, amelynek hirdetési árjegyzékét az ÁSZ nyilvántartásba vette. A szavazást követő 15 napon belül tudatniuk kell, hogy milyen politikai hirdetéseket közöltek a kampányidőszakban, a részletes listát pedig közzétesszük a honlapunkon. Ellenőrizni fogjuk a központi költségvetésből kapott támogatásokat is, a 2014-es országgyűlési választások lebonyolításához kapcsolódó ellenőrzéseink eredményeit pedig a választásokat követően, 2015 tavaszáig hozzuk nyilvánosságra" - mondta az elnök.
"Idén stratégiai területünkké tettük az "ellenőrzők ellenőrzését", olyan intézményeket veszünk górcső alá, amelyek maguk is végeznek ellenőrzési, felügyeleti tevékenységet. Ehhez a körhöz tartozik például a Gazdasági Versenyhivatal, a Magyar Államkincstár vagy az Európai Uniós Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság tevékenységének szabályszerűségi ellenőrzése. Ezeket a jelentéseket hamarosan nyilvánosságra hozzuk" - mondta az ÁSZ elnöke.
Az Állami Számvevőszék több száz önkormányzatot is ellenőrzött idén.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Ekkor dönthetnek az Airbnb-k sorsáról Józsefvárosban
13 perce
-
Radikális diéta nélkül is ehetünk egészségesebben – fontos kutatás zárult le
25 perce
-
Egyelőre nem lesz még olcsóbb a tankolás
40 perce
-
Egyelőre a Telekom a nap vesztese a budapesti tőzsdén
körülbelül 1 órája
-
Sokéves csúcson az ingázók száma, emelkedhet a munkanélküliség idehaza
körülbelül 1 órája
-
Az MNB szerint simán ki lehetne vezetni az árstopokat
körülbelül 1 órája
-
3,2 milliárd eurót utalt Ukrajnának az EU
2 órája
Mfor.hu Top24
- Szavaztak: az oktatási bizottság is felfüggesztené a pedagógus teljesítményértékelési rendszert
- Fontos észrevételt tett a TASZ a Tisza-kormánynak
- Itt vannak a számok, ennyivel nőtt májusban a központi költségvetés adóssága
- Bejelentést tett Hegedűs Zsolt – tisztítótűz jöhet az államosított meddőségi szektorban is?
- Hatvan embernek kell távoznia Orbán Viktor egyik kedvenc lapjától
- Átrendeződés figyelhető meg a panellakásoknál
- MNB-jóslat: 30 százalékkal bővülhet az új lakások száma idén
Makro / Külgazdaság
Ekkor dönthetnek az Airbnb-k sorsáról Józsefvárosban
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 13:37
Októberben dönt Józsefváros vezetése a rövidtávú lakáskiadás szabályozásáról. A kerület, a lakónegyedek és a társasházak szintjén is kvótákat vezetnének be.
Makro / Külgazdaság
Egyelőre nem lesz még olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 13:10
Péntektől sem a benzin, sem a gázolaj nagykereskedelmi ára nem változik.
Makro / Külgazdaság
Sokéves csúcson az ingázók száma, emelkedhet a munkanélküliség idehaza
Imre Lőrinc | 2026. június 25. 12:33
Hiába közölt a vártnál kedvezőbb munkaerőpiaci adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) májusban, az elemzők szerint ez nem feltétlenül utal trendfordulóra. A demográfiai folyamatok, a vendégmunkások behozatalának szigorítása is kockázatot jelentenek, tartalék pedig a fiatalok és az idősek, valamint a külföldön dolgozók hazacsábításában lehet. Az ingázók száma egyébként több mint 6 éves csúcsra ugrott.
Makro / Külgazdaság
Az MNB szerint simán ki lehetne vezetni az árstopokat
Herman Bernadett | 2026. június 25. 12:20
Ha most júniusban kivezetnék az árrésstopokat és árstopokat, akkor is csak 2 százalékos lenne az idén az infláció a friss Inflációs Jelentés szerint. Olyan jó a helyzet, hogy március óta 2 százalékponttal csökkent a jegybank inflációs várakozása.
Makro / Külgazdaság
K&H: 5 tipp, hogy okosan gazdálkodj az első fizetéseddel
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 08:56
A nyári diákmunka jó alkalom a tudatos pénzügyi szokások kialakítására.
Makro / Külgazdaság
Megérkeztek a friss számok, így áll most a magyar munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 08:30
Idén májusban 4 millió 654 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma Magyarországon, míg a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékon áll – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság
Kérdezzen Ön is az Erste vezérétől – ma délután Klasszis Klub Live
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 08:19
Jelasity Radován fél 4-től lesz a vendégünk. Az egyórás élő adást a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság
Hétéves csúcsra ért a GKI konjunktúraindexe
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 07:42
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – a EU támogatásával és módszertanával végzett – felmérése szerint, a májusi óriási emelkedés után, a fogyasztók hangulata júniusban kissé tovább javult. Mindeközben az üzleti szféra kilátásai alig változtak. A várakozások összefoglaló jelzőszáma, a GKI konjunktúra indexe fél ponttal emelkedett az előző hónaphoz képest, így új hétéves csúcsára ért fel. A vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága nem sokat változott májushoz képest. Az értékesítési árak várható alakulására vonatkozó összesített kilátás kilenc havi mélypontra esett.
Makro / Külgazdaság
Óriási bejelentés a NOB-tól: tízezer dollárra emelték az olimpikonok elismerését
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 19:14
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) új támogatási programot hozott létre, melynek révén a játékokon részt vevő sportolók fejenként 10 000 dolláros támogatásra lesznek jogosultak.
Makro / Külgazdaság
TASZ: gond van a 12 éves képviselői mandátumlimit időzítésével
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 15:09
Lehet beszélni a korlátozásról, de még nincs itt az ideje a döntésnek, a 12 éves képviselői mandátumlimitet ki kell venni a mostani Alaptörvény-módosításból – áll a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) blogposztjában.
Heti top
- Kemény lépésre készül a Tisza: befagyasztanák a polgármesterek fizetését 2026. június 19. 17:32
- Hirtelen betoppant több ezer magyar dolgozó Ausztriába 2026. június 24. 05:44
- Minél közelebb kerül Ukrajna az uniós csatlakozáshoz, annál inkább fogyhat Brüsszel lelkesedése 2026. június 21. 06:01
- Olyasmire készül Oroszország, amire még nem volt példa – működnek a „nagy hatótávolságú szankciók”? 2026. június 20. 11:19
Havi top
- Megszavazták: érvénytelen Orbán Viktorék nagy vihart kavart döntése 2026. május 27. 11:36
- Tízezrek várhatják izgatottan a pénteki nagy bejelentést 2026. június 4. 19:36
- Magyar Péter kifakadt, miután már belsős levél is bizonyíthatja a kézi vezérlést az MTVA-nál 2026. június 1. 07:03
- Kemény lépésre készül a Tisza: befagyasztanák a polgármesterek fizetését 2026. június 19. 17:32
Friss
Makro / Külgazdaság
Ekkor dönthetnek az Airbnb-k sorsáról Józsefvárosban
Közzétették a tervezett kvóták számait is.
13 perce
Makro / Külgazdaság
Egyelőre nem lesz még olcsóbb a tankolás
Péntektől sem a benzin, sem a gázolaj nagykereskedelmi ára nem változik.
40 perce
A 100 Leggazdagabb
-
A legjobban kereső amerikai igazgató egyéves fizetésével a 68. leggazdagabb magyar lenne2026. június 25. 06:16 -
Beckham a reklámszünetben már a vb egyik győztese2026. június 24. 10:39 -
Belső vitát váltott ki a FIFA pénzgépe: elszálltak a vb-jegyárak2026. június 24. 09:05 -
Régi pesti ikonon dolgozik Jellinek Dániel ingatlancsoportja2026. június 23. 12:00 -
Magángépekkel érkeznek a leggazdagabb drukkerek a foci-vb-re2026. június 22. 20:17
További hírek >
Piac&Profit cikkei
-
Veszélyes Nutellát szedtek be a boltok polcairól
13:44
-
Nem jött el a fordulat: továbbra is borús a német fogyasztói hangulat
12:56
-
Nő a lemaradás veszélye: a magyar cégek óvatosabbak, mint régiós versenytársaik
11:49
-
Drasztikus Airbnb-szigor jön az egyik budapesti kerületben
11:19
-
Beruháznának a cégek? Meghosszabbították az egyik legfontosabb kedvezményt
10:14
Turizmus Online cikkei
-
A tengerbe omlott egy sziklafal a franciaországi Biarritzban
11:10
-
Megállt a növekedés a ginpiacon – de van egy egyeduralkodó
10:56
-
Friss pénzügyi éves jelentés a Wizz Airtől
10:49
-
Vízkorlátozások az ország több pontján
10:00
-
Luxusüdülővé alakítják át Berlusconi sokat látott szardíniai villáját
09:05
A vidék hírei
-
Jelzett a szén-monoxid-érzékelő, a hősében légdugó alakulhat ki a kéményekben
12:47
-
Sior: rajzok haza 95.
12:18
-
Lehetne-e teherautók nélkül ellátni Eger belvárosát? Európában már működnek a megoldások
10:31
-
Media1: Pénteken végleg megszűnhet a Megafon, minden dolgozóját elküldhetik
09:16
-
Több mint hatezer család vár még döntésre az otthonfelújítási pályázatában
07:46
legolvasottabb
-
Megszavazták: érvénytelen Orbán Viktorék nagy vihart kavart döntése
2026. május 27. 11:36
-
Tízezrek várhatják izgatottan a pénteki nagy bejelentést
2026. június 4. 19:36
-
Magyar Péter kifakadt, miután már belsős levél is bizonyíthatja a kézi vezérlést az MTVA-nál
2026. június 1. 07:03
-
Kemény lépésre készül a Tisza: befagyasztanák a polgármesterek fizetését
2026. június 19. 17:32
-
Sulyok Tamás váratlan videója: döntés a lemondásról
2026. június 1. 06:11
top 24
-
Nagyot erősödött a forint reggelre
2026. június 25. 07:22
-
TASZ: gond van a 12 éves képviselői mandátumlimit időzítésével
2026. június 24. 15:09
-
Tízezrek szenvednek évekig a tünetektől, mégis csendben tűrnek
2026. június 24. 16:01
-
Óriási bejelentés a NOB-tól: tízezer dollárra emelték az olimpikonok elismerését
2026. június 24. 19:14
-
Lavrov: „Oroszország nem fog megelégedni átmeneti megoldásokkal”
2026. június 24. 19:33

Lerántotta a leplet: ezzel zsebelte be az idei díjakat az Erste profija




