4p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Egyre több új lakás épül, de még mindig messze vagyunk a válság előtti számoktól - ma mindenki a devizahitelekkel foglalkozik - felfüggesztették a kereskedést az egyik magyar részvénnyel - eldőlni látszik a vasárnapi zárva tartás ügye

2014 első kilenc hónapjában 5168 új lakás épült Magyarországon, ez 27%-kal több, mint egy évvel korábban. A növekedés biztató, de még mindig nagyon alacsony a szám: a válság előtt ugyanennyi idő alatt négyszer ennyi lakás épült az országban. Nagy a különbség az ország egyes részei között: Budapesten közel 1500 lakás épült, míg egész Nógrád-megyében csak 18. A jövőre nézve biztató, hogy közel hétezer lakásépítési engedélyt is kiadtak, ez 30%-os növekedést jelent tavalyhoz képest - igaz, a már említett Nógrád megyére mindössze 21 darab építési engedély jut.

Ma mindenki a devizahitelekkel foglalkozik: az Alkotmánybíróság plenáris ülést tart a devizahiteles jogegységi döntés kapcsán, de végleges ítélet várhatóan csak a jövő évben születhet. A Parlament pedig ma tárgyalja a méltányos banki árazásról szóló törvényjavaslatot, a fókuszban mégis a forintosításról szóló hírek állnak. Varga Mihály a HírTV-ben arról beszélt hétfőn, hogy még nem dőlt el, hogy milyen árfolyamon forintosítják a devizahiteleket. Elmondása szerint az átváltási árfolyam meghatározásánál két korlátot is figyelembe kell venni. Az egyik, hogy a forinthitelesek nem járhatnak rosszabbul, mint a devizahitelesek. A másik, hogy a Kúria jogegységi döntésében kimondta, az árfolyamkockázatot az ügyfélnek kell viselnie. A Fidesz-frakció ma tárgyalhatja a kérdést.

A bíróságon is előkerül a devizahitelek ügye: alig kezdődött el a nap, máris pert vesztett az UniCredit Bank másodfokon, így tehát jogerősen is tisztességtelenek a pénzintézet általános szerződési feltételei.

A tőzsdéken is figyelik a devizahiteles híreket, főleg azért, mert komolyabb piacbefolyásoló makroadat nem várható. A kereskedéshez kapcsolódó friss hír, hogy mától a felügyelet felfüggesztette a Business Telecom részvényeivel és kötvényeivel való kereskedést - a háttérben a problémás kötvény-ügyek és a frissen bejelentett tőkeemelés állhatnak.

Ami a devizapiacokat illeti: a Fed múlt heti bejelentése a pénznyomda leállításáról és az Európai Központi Bank eheti ülésével kapcsolatos bizonytalanság tovább erősítette a kockázatkerülést a feltörekvő piacokon, ennek köszönhető elsősorban, hogy újra a 309 forintot közelíti az euró jegyzése a bankközin.

Varga Mihály a már említett interjúban beszélt arról is: a nagy üzletek vasárnapi zárva tartásáról szóló KDNP-s ötlet felmelegítése meglepetést keltett a Nemzetgazdasági Minisztériumban is, Varga szerint nem lenne bölcs dolog a korlátozás. A minisztérium álláspontja szerint Magyarország ma még nem olyan gazdag ország, ahol a legfontosabb probléma az, hogy vasárnap nyitva van-e valami vagy nincs. Ez jó eséllyel a kérdés lezárását jelenti.

A nyári törvényben megfogalmazott végrehajtási moratórium miatt nagyjából 200 ezer ügyben állt meg a végrehajtás folyamata Magyarországon - mondta el a Magyar Bírósági Végrehajtó Kamara elnöke a Privátbankár.hu-nak. Fontos azonban, hogy ezen ügyeknek csak töredéke,  mintegy 10 ezer függ össze deviza alapú hitellel. Császti Ferenc azt is elmondta: a végrehajtási eljárásban szereplő bankhiteles ügyfelek alaptalan reményeket táplálnak, többségük nem kerül számottevően jobb helyzetbe az elszámolási törvény révén. A jelenlegi ügytömeg csökkenésével konszolidálódhat a végrehajtói szakma - az állami kézbe kerülő végrehajtás ugyanakkor szerinte költségesebb lenne. További részletek a Privátbankár.hu-n olvasható interjúban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Aldi-igazgató: Az árrésstop indokolatlan, a nagy láncok többsége tavaly veszteséges volt
Vámosi Ágoston | 2026. január 13. 05:43
A plázastop megnehezíti az új boltok építését, többek között ezért nincs Aldi a XII. kerületben, Veresegyházon, vagy Százhalombattán – mondta az üzletlánc országos ügyvezető igazgatója, Bernhard Haider a Privátbankárnak. A mínuszos 2023-as év után 2024-ben közel háromszorosára nőtt a veszteségük, az igazgató pedig arról beszélt, a nagy láncok többsége tavaly veszteséges volt, mert tovább nőttek a terheik. Kevesebb az akció, de a vaj árát több mint felével csökkentették tavaly. Azt is megkérdeztük, miért nincsenek önkiszolgáló kasszáik, és ismét ott lesznek-e a Szigeten.
Makro / Külgazdaság Trump veszélyes játékba kezdett – nem akárkit fenyeget igazságügyi minisztériuma
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 18:46
A Fed elnöke ellen indított hadjárat könnyen visszafelé sülhet el. 
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örülhetett ennek a számnak
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 17:31
Mérséklődött az ukrán inflációs szint.
Makro / Külgazdaság Lázár János nem bírt a saját párttársaival
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 15:29
Az építési és közlekedési miniszter szerint az autópálya-koncessziós szerződések sincsenek kőbe vésve.
Makro / Külgazdaság Csak egy dolog csúfíthatja el az inflációt – a nagybevásárlás és a tankolás olcsóbb lett
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 15:09
Kedvez a bázishatás az inflációs adatoknak, a kormány beavatkozása is lefelé húzza az élelmiszerek mutatóját – érdekes lesz azonban, amikor márciusban letelik az első év, és árrésstopos árakat hasonlítunk majd árrésstopos árakhoz. A Trend FM Reggeli Monitor című műsorában munkatársunk, Gáspár András a legfrissebb felmérések eredményei mellett igyekezett prognózist is adni a friss inflációs adatra – de szóba került az EU-Mercosur kereskedelmi egyezmény is, amely komoly tiltakozást váltott ki sok európai gazda körében. Mi volt akkor a cél az egyezmény megkötésével?
Makro / Külgazdaság Jön az új lendület Európában? Erre utal egy felmérés
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 13:30
Erősödött a Sentix GmbH gazdaságkutató intézet euróövezeti befektetői hangulatindexe januárban, amikor Németországban is hasonló folyamatot mértek.
Makro / Külgazdaság Kicsinálja az Exxon olajvállalatot Trump
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 12:08
Amerika egyik legnagyobb olajtársasága, az Exxon Mobil az amerikai elnök miatt kiszorulhat a venezuelai piacról.
Makro / Külgazdaság Az év egyik leggyengébb teljesítményét produkálta az ipar novemberben
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 08:30
Havi és éves alapon is csökkent az ipari termelés még tavaly novemberben Magyarországon. Októberhez viszonyítva 2 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest pedig 5,4 százalékkal mérséklődött a szektor kibocsátása.
Makro / Külgazdaság Brutális támadás alatt a Fed: eljárás indult az elnök ellen
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 06:01
A Fed elnöke maga jelentette be, hogy idézést kapott, melyre kemény, már-már leleplező válasszal reagált. 
Makro / Külgazdaság Kamatstop Amerikában? – Donald Trump plafont sürget a hitelkártya-kamatokra
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 12:30
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy egyéves időtartamra 10 százalékos felső korlátot vezetne be a hitelkártyák kamataira, január 20-tól. Arra azonban nem tért ki, miként valósulna meg a terv, illetve hogyan kényszerítené a vállalatokat a betartására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG