1p
Elemzők szerint a következő hónapokban stagnálhat az ipari termelés. Bár augusztusban a rendelésállomány 13,2 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában, az új rendelések száma csökkent.

Kevesebb új rendelés

Elemzők szerint a következő hónapokban stagnálhat az ipari termelés, fellendülés azonban még jövőre sem várható, mivel a fő exportpiacokon és világszerte is lassul a gazdasági növekedés. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint kedvező, hogy a meglévő feldolgozóipari rendelésállomány augusztusban 13,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi szintet, a szakértők ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy az új megrendelések állománya csökkent.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közölte, hogy augusztusban 0,8 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene az előző év azonos hónapjához viszonyítva, a munkanaphatástól megtisztított index pedig 1,4 százalékos növekedést jelez. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelés augusztusban 2,6 százalékkal emelkedett. Az év első nyolc hónapjában 0,4 százalékkal alacsonyabb volt az ipari kibocsátás, mint az előző év azonos időszakában.

A járműgyártás kibocsátása 2,8 százalékkal bővült, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása pedig 1,2 százalékkal növekedett. A legnagyobb mértékben a számítógép, elektronikai, optikai termékgyártás 15,3 százalékos csökkenése nyomta rá bélyegét a teljes ipari termelés alakulására.

Gyenge a belső és a külső kereslet is

Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője szerint az adatokból továbbra is az látszik, hogy az ipar gyengélkedik, hiszen az első nyolc hónap kibocsátása alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Ennek oka, hogy a fő exportpiacokon, elsősorban Németországban, de a világban is lassult a növekedés dinamikája. A belföldi értékesítésre pedig a jól ismert problémák hatnak: a gyenge kereslet és a beruházások csökkenése - fejtette ki.

Az elemző szerint a következő hónapokban valamivel jobb teljesítmény, vagy legalábbis stabilizálódás várható ugyan, de ezzel együtt sem számít sem az idén, sem jövőre az ipari termelés jelentős dinamizálódására.

Támaszt nyújthat az autógyártás az újonnan belépő kapacitások révén- most csökkent a növekedési üteme - de az összes többi szegmensben borúsak a kilátások, amit a rendelésállományok alakulása is alátámaszt - mondta. Hozzátette, hogy a kilátások szempontjából releváns új megrendelések csökkentek az egy évvel korábbihoz hasonlítva - az új export rendelések 17,3 százalékkal, a belföldi rendelések 7,1 százalékkal - és ezek az adatok egyértelműen jelzik, hogy Nyugat-Európában is gyengül a konjunktúra.

A CIB Bank előrejelzése szerint az ipari termelés az idén 3,1 százalékkal, jövőre 6,3 százalékkal emelkedik.

Az autóipar nyújthat támaszt

Az ipar teljesítménye hullámzó az utóbbi hónapokban; augusztusban például az előző hónaphoz képest növekedés volt, az egy évvel ezelőtti teljesítményhez képest viszont visszaesés - mutatott rá Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a feldolgozóiparon belül átrendeződés figyelhető meg. Az autóipar növekedési üteme csökkent, de súlya már 21 százalék fölötti, az elektronikai iparban viszont folytatódik a tavalyi év második negyedévében megkezdődött visszaesés.

Bár a folyamatok ellentmondásosak, az élelmiszeripar összességében növekedett, ami Török Zoltán szerint azért is fontos, mert az ágazatban magas a foglalkoztatottak száma.

A további kilátásokkal kapcsolatban a szakember azt mondta: nem várható, hogy a külső környezet javulna az idei év hátralévő részében, inkább érezhető romlására lehet számítani. Török Zoltán ennek ellenére úgy látja, hogy a magyar ipar teljesítménye szinten marad, az autóiparban van annyi új kapacitás, ami ellensúlyozni tudja a kedvezőtlen folyamatokat.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Budapest eltörpül a globális pénzügyi központok mellett
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 17:03
A világ pénzügyi központjairól készített ranglistán 120 várost, vagy országot vizsgáltak, és Budapest annak ellenére is a 107. helyen áll, hogy javított legutóbbi pozícióján. London, Zürich, Frankfurt és Genf is az élbolyban, de az első hely pedig egyetlen ponton múlt.
Makro / Külgazdaság Ennyivel lehet olcsóbban tankolni a határ túloldalán
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 14:16
A benzin néhány forinttal, a dízel viszont jóval olcsóbb a szlovákiai kutaton, mint a magyarországi „védett árak”. Aki Bulgáriában tankol, ennél is kevesebbet fizet az üzemanyagokért. A Független Benzinkutak Szövetsége szerint az ársapka már nem tartható fenn hosszútávon.
Makro / Külgazdaság Washingtonból jöhet válasz Orbán Viktor uniós vétójára
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 13:39
Egy demokrata és egy republikánus szenátor szankciókat vetne ki magas rangú magyar képviselőkre, mert Orbán Viktor megvétózta a 90 milliárd eurós, Ukrajnának szánt európai uniós hitelt. Az erről szóló törvényjavaslatot már be is nyújtották, elfogadása esetén Donald Trump dönthetne a szankciók részleteiről.
Makro / Külgazdaság Ettől félt a világ: nem enyhül a hormuzi nyomás
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 13:08
Abbász Aragcsi szerint Iránnak partmenti államként jogában áll nem átengedni a Hormuzi-szoroson az Egyesült Államok, Izrael, illetve szövetségeseik hajóit.
Makro / Külgazdaság Ideiglenesen leállítják a Török Áramlat gázvezetéket
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 12:47
A magyar gázellátás szempontjából kulcsfontosságú importútvonal, a Török Áramlat gázvezeték karbantartási munkálatai egy időbe esnek több hazai és regionális szüneteléssel, ami jelentősen szűkíti majd a rendelkezésre álló kapacitásokat.
Makro / Külgazdaság Most érkezett: átmeneti korlátozások lesznek a Mol töltőállomásain
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 11:35
A Mol informatikai rendszerátállást hajt végre március 31-ről április 1-re virradó éjszaka, amelynek ideje alatt egyes szolgáltatások átmenetileg korlátozottan lesznek elérhetőek – írja a társaság a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményben.
Makro / Külgazdaság A nagy fordulat után sem romlik a helyzet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 10:45
Mindkét üzemanyagtípus ára változatlan marad szombaton azt követően, hogy egy nappal korábban hosszú hetek után végre ismét olcsóbb lett a benzin és a dízel literje is.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: akárki is nyer április 12-én, további romlással kell szembenéznie
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 09:21
Lapunk állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetem tanár laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor oldalán elemezte, mi lehet a hatása a közel-keleti válságnak a magyar gazdaságra.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebb a magyar – kijött a friss statisztika
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 08:45
Közel kétszer annyian haltak meg februárban, mint ahányan születtek.
Makro / Külgazdaság Újra felütötte a fejét a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 08:30
Az állástalanok száma már 231 ezer fő a KSH friss adatai szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG