3p
Növekedésre számítanak az elemzők, de eltérő mértékűre.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közölt előzetes adatai alapján júliusban 4,8 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest, a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index júliusban 0,3 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest. A munkanaphatástól megtisztított index 2,5 százalékkal emelkedett, a termelés az év első hét hónapjában 0,7 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában.

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében kiemelkedően jónak értékelte a júliusi adatot az elmúlt időszakhoz képest.

"A kormány szándéka beigazolódni látszik, mely Európa egyik termelési központjává szeretné tenni Magyarországot"- írták. Ehhez közvetlenül hozzájárultak egyebek között olyan intézkedések, mint az adminisztrációs terhek csökkentése, vagy a versenyképességet, a beruházásokat és az ipart támogató lépések - közölte a tárca.

Az autógyárak húzhatják az ipart

Suppan Gergely

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint az ipari termelés a várakozásokhoz közeli mértékben nőtt júliusban az egy évvel ezelőttihez képest. Az elemző szerint feltehetően továbbra is a járműgyártás húzta az ipari termelést, azonban a fokozatosan javuló külső kereslet hatására több ágazat is hozzájárulhatott a növekedéshez. A következő hónapokban is a járműgyártás adhat további lendületet az ipari termelésnek, mivel az Audi fokozatosan futhat fel az év hátralevő részében.

Suppan Gergely a kilátásokra nézve biztatónak nevezte, hogy az európai és a német konjunktúramutatók a kilábalás irányába mutatnak. Rámutatott: tavaly összességében 1,7 százalékkal csökkent az ipari termelés, míg az idén az Audi győri üzemének júniusi elindulásával, a Mercedes és az Opel üzemek kapacitásának felfutásával, bázishatások miatt és az év második felétől várhatóan javuló belső és külső kereslet mellett 2,5-3 százalék körül növekedhet a kibocsátás. A növekedés az utolsó negyedévben bázishatások miatt különösen erős lehet - tette hozzá.

Hasonló lehet a folytatás

Nyeste Orsolya

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője is "biztató trendkezdetnek" nevezte az ipari termelés júliusi növekedését. Véleménye szerint folytatódik a júniusban elkezdődött lassú javulás a májusi havi szintű visszaesés után. A munkanaphatástól megtisztított index 2,5 százalékkal emelkedett, ami összhangban van az előrejelzéssel - mondta.

Az első hat hónapban nagyon visszafogott volt az ipar teljesítménye, a járműgyártást kivéve minden szektorban visszaesést mutattak ki. A január-júliusi adatok szerint a tavalyi kibocsátást még nem érte el az ipar. Az elemző az év egészére a második félév teljesítményének függvényében 1-2 százalékos bővülést vár.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Zelenszkij újragondolná a Barátság vezeték jövőjét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 13:30
Ukrajna egyszerre próbálja helyreállítani a háborúban sérült energetikai infrastruktúrát és újrapozicionálni a Barátság kőolajvezeték jövőjét – derül ki Volodimir Zelenszkij elnök legújabb bejelentéséből. Eközben az európai uniós finanszírozás körüli politikai vita egyre inkább blokkolja a folyamatot.
Makro / Külgazdaság Valami megindult a Hormuzi-szorosnál
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 12:58
Három ománi üzemeltetésű tanker, egy francia tulajdonú konténerszállító hajó és egy japán tulajdonú gázszállító haladt át a Hormuzi-szoroson csütörtök óta – derül ki a hajózási adatokból. Ez azt tükrözi, hogy Irán engedélyezi az áthaladást azoknak a hajóknak, amelyeket „barátságosnak” tekint.
Makro / Külgazdaság Tartós válságra készül az Európai Unió, már írják a vészforgatókönyveket
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 11:58
Az Európai Unió tartós energiaválságra készül, amelyet a közel-keleti konfliktus és az ellátási útvonalak sérülékenysége okoz. Brüsszel szerint ugyan még nincs közvetlen ellátásbiztonsági krízis, de az árak tartósan magasak maradhatnak, és egyes termékeknél rövid távon is romolhat a helyzet.
Makro / Külgazdaság Már a tartalékainkat éljük fel, meddig maradhat olcsó a benzin Magyarországon?
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 10:50
Egyelőre jó helyzetben vannak a magyar autósok, hiszen a kormány viszonylag alacsony szinten rögzítette az üzemanyagárakat. Ugyanakkor a készletek folyamatosan csökkennek, így félő, hogy előbb-utóbb benzinhiány léphet fel.
Makro / Külgazdaság Újabb intő jel jött a német gazdaságból
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 10:15
Jelentősen visszaesett a meghirdetett állások száma a német feldolgozóiparban, ami az ipari aktivitás gyengülésére utal, és a gazdaság szerkezetének kedvezőtlen átalakulását vetíti előre – közölte a Welt am Sonntag az Index munkaerőpiaci kutató adataira hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Ukrajna nem kap magyar gázt – mégis, mi történt?
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 16:56
Szerda óta nincs gázszállítás Magyarország irányából Ukrajnába.
Makro / Külgazdaság Így alakulnak az árak a húsvét alatt a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 14:03
Így alakulnak az árak Nagypénteken a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Megint bezsákolt 115 milliárdot a magyar kormány, de jóval többet is kaphatott volna
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:16
Rövid távra drágábban, hosszabb távra viszont olcsóbban hiteleznek a magyar államnak a befektetők az előző aukcióhoz képest.
Makro / Külgazdaság Csehországban is hozzányúlnak a benzinárhoz
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:03
Maximalizálják a nyereséget, a jövedéki adót pedig csökkentik – mire lesz elég?
Makro / Külgazdaság Leírta a rettegett szót a Bank of America
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:52
Az iráni háború miatt újra feljeslik a láthatáron a stagfláció réme.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG