2p
Szörnyű látványra ébredtek ma hajnalban a londoniak, Kensingtonban fáklyaként égett egy 24-emeletes toronyház.

A hajnali 1 előtt nem sokkal lángrakapó, 1974-ben épült Grenfell Tower névre keresztelt toronyházban szociális lakások voltak, és az épület tűzveszélyessége már korábban sem volt kérdéses, egy helyi akciócsoport a felújítások előtt és alatt is többször jelezte, hogy mekkora a veszély. A Scotland Yard bejelentése szerint a tűznek hat halálos áldozata van. 

Elbaltázott felújítás

Az épület karbantartója a kensingtoni tanács nevében a KCTMO nevű lakhatási szervezet, akik a lakók többszöri jelzésére sem voltak hajlandóak változtatni a belső problémákon az épületben, holott a tavaly befejeződött felújításon közel tíz millió fontot költöttek el.

Egyrészt problémák voltak az épület megközelíthetőségével is a rohamkocsik számára, másrészt a 120 lakásos épületnek a hírek szerint egy központi lépcsőháza volt.

A tűzöltószövetkezet (FBU) egy munkatársa szerint valami nagyon nem volt rendben a toronyház körül, amit mi sem mutat jobban, minthogy normálisan, a kiérkező kollégái a tűzlépcsőket használták volna az oltáshoz, itt azonban erre nem volt lehetőség.

A londoni polgármester, Sadiq Khan szerint komoly kérdések merülnek fel az ehhez hasonló toronyházak biztonságosságával kapcsolatban, a BBC-nek úgy fogalmazott, hogy a jelenlegi helyzet tarthatatlan.

Kevesebb pénzből kell oltani a tüzeket

Mindeközben a tory kormányzat 2010 óta szépen lassan megvagdosta a tűzoltók költségvetését, 6 év alatt összesen mintegy 17 százalékkal, amely az FBU szerint eljutott arra a szintre, hogy már veszélybe került a gyors reagálás lehetősége is, ugyanis mintegy 3382-vel csökkent a tűzoltók állománya az országban.

Ezzel párhuzamosan nem túl meglepő módon a kormány megszüntette a tűzoltók kivonulási idejének éves közzétételét, azaz a számok feltételezhetően jelentősen romlottak – írja a BBC.

A mai tűz után a britek Theresa May kormányának költségcsökkentő intézkedései mellett a kensingtoni tanácsot is hibáztatják, amely sorozatosan ignorálta a több irányból érkező veszélyjelzéseket.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Továbbra is bajban van Európa igáslova
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 19:27
Lefelé módosították a német gazdasági várakozást.
Makro / Külgazdaság Mit jelent valójában az ESG a befektetésekben?
Izsó Márton - Veresegyházi Gábor | 2026. január 28. 18:07
Az ESG ma már nem csupán szabályozói elvárás, hanem egyre inkább meghatározó tényező a vállalatértékelésben és a befektetési döntésekben is.
Makro / Külgazdaság Pénzmosás gyanúja miatt razziáznak a Deutsche Bank háza táján
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 14:17
Kiszállt a szövetségi rendőrség Németországban.
Makro / Külgazdaság Több mérnökkel képzeli el az új gazdasági honfoglalást Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 10:22
A nemzetgazdasági miniszter arról írt, a magyar cégeknek be kell törnie a magasabb hozzáadott értékű tevékenységekbe, Európa ipari szerkezete pedig túl lassan alkalmazkodik a megváltozott piachoz.
Makro / Külgazdaság Tömeges az érdeklődés a huszonéves használt autók iránt
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 08:44
Több modell iránt mért 80 ezer feletti érdeklődést a Használtautó.hu tavaly, most kiderült, melyik típusú autóra kattintottak a legtöbben az egymillió forint alatti ársávban.
Makro / Külgazdaság Hatalmas tempóban termelte a milliárdokat a turizmus decemberben
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 08:30
14 százalékkal több lett a bevétel a szálláshelyeken, mint tavaly decemberben.
Makro / Külgazdaság Aggódhat Donald Trump a fogyasztók miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:45
Az Egyesült Államokban 2014 óta a legalacsonyabb szintre csökkent a fogyasztói bizalom januárban.
Makro / Külgazdaság Szaúd-Arábia elveti a „Kockát”
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:00
Szaúd-Arábia felfüggesztette egy monumentális, kocka alakú felhőkarcoló tervezett építését Rijád belvárosának egyik fejlesztési központjában, miközben újraértékeli a projekt finanszírozását és megvalósíthatóságát – mondta az ügyet ismerő négy forrás.
Makro / Külgazdaság Majdnem szomorú rekordot döntött Románia
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 17:20
146 milliárd lejes (mintegy 10 948 milliárd forint) deficittel zárta a 2025-ös évet a román központi költségvetés – közölte kedden a bukaresti pénzügyminisztérium.
Makro / Külgazdaság A cseh devizakereskedő idén növekedési fordulatot vár Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 15:40
A magyar gazdaság 2026-ban a hároméves stagnálást követően várhatóan visszatér a növekedéshez. A GDP ütemének várható gyorsulását azonban elsősorban átmeneti tényezők hajtják: a választási fiskális ösztönzők, az alacsony infláció rövid időszaka és az új ipari kapacitások fokozatos beindulása – írja az Akcenta.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG