2p
A legfrissebb statisztika alapján nagyon úgy tűnik, hogy a magyar munkaerőpiac elérte a csúcspontját.
Dolgozó az EGLO Magyarország Kft. új gyártó- és raktárcsarnokában az átadó napján Pásztón 2017. június 21-én. A világítástechnikai elemeket gyártó osztrák tulajdonú cég telephelyének bővítése négymilliárd forintos beruházásban valósult meg, a fejlesztést egyedi kormánydöntés alapján 650 millió forinttal támogatta a kormány. MTI Fotó: Komka Péter

A Központi Statisztikai Hivatal kedd reggeli közlése szerint a harmadik negyedévben ugyanis 4,486 millió foglalkoztatott volt a 15-74 éves korosztályban, ami a második negyedévhez képest mindössze 12 ezerrel jelent több embert. Holott a munkaerőpiac szezonalitásából fakadóan ez az év azon időszaka, amikor még szignifikáns mértékben emelkedik a dolgozók létszáma. A korábbi években 40-60 ezer fős növekedés volt megfigyelhető, ehhez képest a mostani 12 ezer főt akár stagnálásnak is tekinthetjük - írja az mfor.hu.

A lap szerint a háttérben egyre súlyosabb strukturális problémák állnak, hiszen a több mint 80 ezer üres álláshelyet a piacon lévő 178 ezer munkanélküli nem tudja betölteni. Részben földrajzi okok miatt részben pedig a piac keresleti és kínálati oldalának eltérősége miatt.

A harmadik negyedévben ráadásul majdnem 14 ezerrel lett több munkanélküli, ami - akárcsak a foglalkoztatottak esetében - a piac szezonalitásával teljesen összeegyeztethetetlen. Június vége és szeptember vége között a szezonális mezőgazdasági és építőipari munkák szép számmal biztosítanak munkalehetőséget, még ha csak átmeneti jelleggel is. Ezek pedig tízezrével szívhatják fel a piacról a munkanélkülieket. Ennek köszönhető az is, hogy a korábbi években ilyenkor 15-30 ezerrel is csökkent a munkanélküliek száma.

Mindez pedig arra utal, hogy a piac elérte a csúcspontját, a foglalkoztatás további bővítése, a munkanélküliek számának csökkentése egyre nagyobb kihívást fog jelenteni.

Az elemzés további részletei az mfor.hu-n.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kezdhet aggódni Kapitány István – mi jöhet a magyar benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 09:06
Meredeken emelkedik az olajár, csak idő kérdése, hogy a hatások Magyarországra is megérkezzenek?
Makro / Külgazdaság Nincs meglepetés Kínában
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 08:28
Maradnak a rekordalacsony kamatok.
Makro / Külgazdaság Heves vita várható hétfőn a parlamentben – Magyar Péter indítja a napot
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 07:42
Csak egy törvényjavaslat kerül napirendre, de lesz azért miről vitázni.
Makro / Külgazdaság Néhány óra alatt meg is találta Sulyok Tamás utódját Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 06:51
Hétfőn már fel is kéri Polgár Juditot, a valaha volt legeredményesebb női sakkozót köztársasági elnöknek.
Makro / Külgazdaság A 106. percben törték meg a spanyolok az argentinok ellenállását
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 06:33
Egy kiállítás is kellett a spanyol győzelemhez, bár Argentína 11 emberrel sem jutott el a spanyol kapuig.
Makro / Külgazdaság A vagyonadó árnyékában – itt a legfrissebb gazdagmustra
Csabai Károly | 2026. július 20. 05:43
Újabb rekordot döntött a hazai privátbanki szolgáltatók által kezelt vagyon, amely ugyancsak soha nem látott darabszámú számlán szunnyad – derül ki lapunk legfrissebb Privátbanki Körképéből. Nőtt ugyanis a friss tőkebeáramlás, amit a szolgáltatók a kormányváltás utáni Magyarország és a kockázatosabb befektetések iránti bizalom növekedésének tudnak be.
Makro / Külgazdaság Első a biztonság a Budapest-Belgrád vasúton – de mikor jöhetnek az utasok?
Privátbankár.hu | 2026. július 19. 15:49
Vitézy Dávid ismertette a dolgok állását.
Makro / Külgazdaság Vagyonvisszaszerzés: fontos pontosítás érkezett
Privátbankár.hu | 2026. július 19. 15:06
Csak az eredetileg is állami vagyont veszik vissza a kekváktól, de mi lesz a többivel?
Makro / Külgazdaság Kína nagyon berágott a brit kormányra – súlyos következményei lehetnek az államosításnak
Privátbankár.hu | 2026. július 19. 13:06
Az egész brit gazdaságnak keresztbe tehetnek, ha nem kapnak kártérítést.
Makro / Külgazdaság Az igazság pillanatai jönnek keddtől a magyar gazdaság számára
Privátbankár.hu | 2026. július 19. 09:33
Először Varga Mihályék döntenek, utána jönnek a fontos számok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG