2p

Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?

Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

A húsvét mellé azért bejátszott az is, hogy egyre boltkórosabbak a magyarok.
MTI Fotó: Soós Lajos

Ahogy arról már korábban írtunk, márciusban 7,1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, megugorva így a februári 6,6 százalékot. Az elemzők egybehangzóan állítják, hogy elsősorban a Húsvét-hatás pörgette meg a forgalmat: az Erste Bank szenior makrogazdasági elemzője, Nyeste Orsolya szerint ez okozza azt is, hogy a kiigazítatlan 8,5 százalékos bővülés és a kiigazított adat között ekkora a különbség. A szakértő emlékeztetett: az idei első negyedévben pedig átlagosan 7,2 százalékos forgalombővülést jelzett a mutató, tudta meg a Privátbankár.hu.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a kiskereskedelmi forgalom dinamikus növekedése összhangban van a fogyasztói bizalom előző hónapban elért 16 éves csúcsával, valamint a kimagasló bérnövekedéssel. Az idén folytatódó, jelentős, 7 százalékhoz közeli reálbér növekedés, a márciusban 16 éves csúcsra ugró fogyasztói bizalom, valamint a háztartások pénzügyi vagyonának meredek növekedése miatt a következő hónapokban az elemző szerint fennmaradhat a kiskereskedelmi forgalom dinamikus bővülése, amely azonban az év második felében a magasabb bázis miatt már lassulhat. Így a tavalyi összességében 5,3 százalékos növekedést az idén kissé gyorsabb ütemű, 5,5-5,6 százalékos növekedés követhet.

Az Erzsébet-utalvány is bejátszott?

Virovácz Péter, az ING vezető makrogazdasági elemzője szerint nem csak a húsvéti készülődés, hanem a kormány márciusban folyósított 10 ezer forint értékű Erzsébet-utalványai is állhatnak. A nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben a már megszokottan erős forgalombővülés volt tapasztalható, amit a háztartások jövedelmi helyzetének tartós javulása indokol, fűzte hozzá Virovácz. A leginkább mérsékelt bővülést az üzemanyag-kiskereskedelemben regisztrálták.

A márciusi adatok fényében az ING meglátása szerint a szektor az első negyedévben a vártnál jobban teljesített, nagyjából a hozta a tavalyi utolsó negyedéves jó teljesítményt. Ez egyben azt is jelenti, hogy a fogyasztás alakulása biztosan nem lesz gátja az újabb 4 százalék körüli GDP-növekedésnek az idei első negyedévben.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Alig izmosodott a magyar építőipar márciusban
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 08:30
2026 márciusában az építőipari termelés volumene a nyers adatok alapján 3,9, a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint 2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Nem költözik Magyar Péter, és azt is elmondta, milyen autóval fog járni
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 08:28
Nem veszi igénybe a szolgálati lakást az új miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Reagált a Mol: nem lesz üzemanyagválság?
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 06:54
Továbbra is ellátják a partnereiket, hiába fogy el a stratégiai tartalék. De a kérdés inkább az, milyen áron?
Makro / Külgazdaság Megmarad a 13. havi nyugdíj, a családi adókedvezmények, de jön a vagyonadó
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 13:37
Ezeket is egyértelművé tette a Tisza-kormány pénzügyminiszter-jelöltje, Kármán András a parlamenti bizottsági meghallgatásán.
Makro / Külgazdaság Gyermekvédelem, esélyegyenlőség, munkaerőpiac – ismertette terveit a Tisza leendő minisztere
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 10:44
Lezajlott egy újabb miniszteri meghallgatás. 
Makro / Külgazdaság Napokon belül kényszerhelyzetbe hozhatja a Tisza-kormányt a védett üzemanyagár
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 08:51
Magyar Péter arról beszélt, hogy a Tisza-kormány ragaszkodik az üzemanyagok hatósági áraihoz. A helyzet azonban egyre inkább hasonlít a 2022 végére jellemző káoszhoz, amikor a benzinkutak előtt hosszú kocsisorok várakoztak, és az előző kormánynak meg kellett szüntetnie az árstopot.
Makro / Külgazdaság Nincs könnyű helyzetben a magyar gazdaság, gyenge a termelékenység
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 06:59
A magyar gazdaság termelékenysége akkor zárkózhat föl az európai szintre, ha tartósan magas növekedési ütemet ér el, a széles körű felzárkózás az elmúlt másfél évtizedben annak ellenére sem sikerült, hogy a gazdasági teljesítmény több ágazatban is javult – állapította meg a GKI Gazdaságkutató Zrt. MTI-hez eljutatott elemzésében.  
Makro / Külgazdaság Kemenesi Gábor: Iszonyú konteó- és dezinformációs zaj van a hantavírus körül
Kormos Olga | 2026. május 11. 18:54
Igaz, hogy a hantavírus miatt Tenerifén veszteglő óceánjáró hajó evakuálásának első üteme befejeződött, de a három haláleset mellett a kiszállt utasok közül kettőnek pozitív lett a tesztje. Ám a pánikhelyzet közepette Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa szerint nem árt józan ésszel közelíteni ezt a rágcsálók okozta tengerentúli vírust, hiszen nagy eséllyel ezt a járványt is a korábbiakhoz hasonlóan kezelni lehet.
Makro / Külgazdaság Több mint 700 millió eurónyi EU-s pénz veszhet el, ha itt nem kapnak észbe
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 16:55
A balkáni országoknak is figyelnie kell. 
Makro / Külgazdaság Lannert Judit saját kérésére nevezték el minisztériumát
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 16:29
Az Oktatási Bizottság meghallgatta Lannert Judit leendő oktatási és gyermekügyi minisztert. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG