3p
Többen születtek és kevesebben haltak meg idén.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint októberig 77 356 gyermek született, 0,9 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. A 103 184 halálozás 6,8 százalékos visszaesést jelent 2015. január–októberhez képest. A természetes fogyás 25 828 fő volt, 8162-vel kevesebb az egy évvel korábbinál.

Az élveszületések és a halálozások havonkénti változása. Forrás: KSH.

2016 első tíz hónapjában 77 356 gyermek jött világra, 0,9 százalékkal, 674-gyel több, mint 2015. január–októberben. A születésszám az év négy hónapjában alacsonyabb, hatban magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. A legjelentősebb, 5,9 százalékos csökkenést májusban regisztrálták, a legnagyobb, 6,8 százalékos emelkedés pedig októberben következett be.

Az elhunytak száma 103 184 fő volt, ami az előző évihez képest 7488-cal, 6,8 százalékkal esett vissza. Az év három hónapjában valamivel többen, hétben lényegesen kevesebben vesztették életüket, mint egy évvel korábban. A legjelentősebb, szökőnaphatástól megtisztítva átlagosan 13 százalékos csökkenés január–áprilisban történt, de nagymértékű, átlagosan 6,7 százalékos visszaesés volt a július–augusztusi időszakban is.

A születések számának kismértékű emelkedése és a halálozások lényeges mérséklődése miatt a természetes fogyás a 2015. január–októberi 33 990-nel szemben 2016 első tíz hónapjában 25 828 fő volt, ami 24 százalékos csökkenést jelent.

A népmozgalom főbb adatai, 2016. január–október

Népmozgalmi esemény

Száma

Változás az előző év azonos időszakához képest, %

Ezer lakosra

Változás az előző év azonos időszakához képest, %

Élveszületés

77 356

0,9

9,4

1,0

Halálozás

103 184

–6,8

12,6

–6,6

Csecsemőhalálozás

310

–3,7

4,0a)

–4,6

Házasságkötés

46 286

10,5

5,7

10,7

Természetes fogyás

–25 828

–24,0

–3,2

–23,9


A 2016 első tíz hónapjában anyakönyvezett 46 286 házasságkötés számottevően, 11 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Augusztust leszámítva mindegyik hónapban többen léptek frigyre, mint az előző év azonos időszakában. A legnagyobb emelkedés a szezonon kívül eső február–áprilisi periódusban történt, amikor a házasságkötések kiigazított száma átlagosan 36 százalékkal haladta meg a tavalyi értéket. Az idény csúcsát jelentő augusztusban ugyanakkor 16 százalékos visszaesést regisztráltak, aminek hátterében naptárhatás állt, vagyis az idén eggyel kevesebb hétvége volt, mint tavaly, és az augusztus 20-i ünnepnap is szombatra esett.

Ezer lakosra 9,4 élveszületés és 12,6 halálozás jutott. Előbbi nem változott, utóbbi 0,9 ezrelékponttal alacsonyabb az előző évinél, ennek eredményeként a természetes fogyás mutatója 0,9 ezrelékponttal 3,2 ezrelékre csökkent. Az év első tíz hónapjában ezer élveszületésre 4 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,2 ezrelékpontos mérséklődés az előző év január–októberéhez képest. A házasságkötési arányszám 5,7 ezrelékes értéke 0,6 ezrelékponttal magasabb volt az egy évvel korábbinál.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most érkezett: átmeneti korlátozások lesznek a Mol töltőállomásain
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 11:35
A Mol informatikai rendszerátállást hajt végre március 31-ről április 1-re virradó éjszaka, amelynek ideje alatt egyes szolgáltatások átmenetileg korlátozottan lesznek elérhetőek – írja a társaság a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményben.
Makro / Külgazdaság A nagy fordulat után sem romlik a helyzet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 10:45
Mindkét üzemanyagtípus ára változatlan marad szombaton azt követően, hogy egy nappal korábban hosszú hetek után végre ismét olcsóbb lett a benzin és a dízel literje is.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: akárki is nyer április 12-én, további romlással kell szembenéznie
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 09:21
Lapunk állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetem tanár laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor oldalán elemezte, mi lehet a hatása a közel-keleti válságnak a magyar gazdaságra.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebb a magyar – kijött a friss statisztika
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 08:45
Közel kétszer annyian haltak meg februárban, mint ahányan születtek.
Makro / Külgazdaság Újra felütötte a fejét a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 08:30
Az állástalanok száma már 231 ezer fő a KSH friss adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Brutálisan jó évkezdés a világ egyik legnagyobb gazdaságától, de márciustól eljöhetett a feketeleves
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 07:07
A kínai iparvállalatok nyeresége jelentősen nőtt az év első két hónapjában, miközben a hatóságok továbbra is igyekeztek mérsékelni az ipari túlkapacitás és a lanyha fogyasztói kereslet hatásait.
Makro / Külgazdaság Nagyon meglepő adatot találtunk az Ausztriában dolgozó magyarokról
Kollár Dóra | 2026. március 27. 05:46
A munkanélküliség terén kiemelkedően jól állnak a „sógoroknál” dolgozó magyarok, a foglalkoztatottsági „álomhatárt” azonban ezúttal sem sikerült elérni.
Makro / Külgazdaság Ekkora csapást mértek az ukránok az orosz olajexport-kapacitásra
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 13:50
Az ukránok fokozták dróntámadásaikat a kikötők és vezetékek ellen, és az orosz olajat szállító tankerek közül is sokat támadtak, vagy velük szimpatizáló államok lefoglaltak.
Makro / Külgazdaság Meglepően csúnya számok érkeztek Oroszországból
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 13:30
A januárit meghaladó mértékben csökkent az ipari termelés éves szinten februárban, a szakértők által várt növekedés helyett – áll a statisztikai hivatal jelentésében.
Makro / Külgazdaság MNB: a gazdasági növekedés jóval alacsonyabb lehet
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 11:49
A jegybank szerint kockázatot jelent a geopolitikai feszültségek további éleződése.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG