3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Több gyerek született, miközben kevesebben haltak meg, a természetes fogyás lassult.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint tavaly novemberig 85 128 gyermek született, 1,4 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. A 114 407 halálozás 5,4 százalékos csökkenést jelent 2015. január–novemberhez képest. A természetes fogyás 29 279 fő volt, 7 751-gyel kevesebb az egy évvel korábbinál.
Az élveszületések és a halálozások száma (Forrás: KSH)

2016 első tizenegy hónapjában 85 128 gyermek jött világra, 1,4 százalékkal, 1214-gyel több, mint 2015. január–novemberben. A születésszám az év négy hónapjában alacsonyabb, hétben magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. A legjelentősebb, átlagosan 5,5 százalékos csökkenést április–májusban regisztrálták, a legnagyobb, 8,1 százalékos emelkedés pedig októberben következett be.

Az elhunytak száma 114 407 fő volt, ami az előző évihez képest 6537-tel, 5,4 százalékkal mérséklődött. Az év öt hónapjában valamivel többen, hatban lényegesen kevesebben vesztették életüket, mint egy évvel korábban. A legjelentősebb, szökőnaphatástól megtisztított, átlagosan 13 százalékos csökkenés január–áprilisban történt, de nagymértékű, átlagosan 6,4 százalékos visszaesés volt a július–augusztusi időszakban is.

A születések emelkedése és a halálozások mérséklődése miatt a természetes fogyás a 2015. január–novemberi 37 030-cal szemben 2016 első tizenegy hónapjában 29 279 fő volt, ami 21 százalékos csökkenést jelent.

A népmozgalom főbb adatai, 2016. január–november

Népmozgalmi esemény

Száma

Változás az előző év azonos időszakához képest, %

Ezer lakosra

Változás az előző év azonos időszakához képest, %

Élveszületés

85 128

1,4

9,5

1,6

Halálozás

114 407

–5,4

12,7

–5,2

Csecsemőhalálozás

340

–3,7

4,0a)

–5,1

Házasságkötés

48 920

11,4

5,4

11,6

Természetes fogyás

–29 279

–20,9

–3,3

–20,8

A 2016 első tizenegy hónapjában anyakönyvezett 48 920 házasságkötés számottevően, 11 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Augusztust kivéve mindegyik hónapban többen léptek frigyre, mint az előző év azonos időszakában.

A legnagyobb emelkedés a szezonon kívül eső február–áprilisi periódusban történt, amikor a házasságkötések kiigazított száma átlagosan 36 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi értéket. Az idény csúcsát jelentő augusztusban ugyanakkor 15 százalékos visszaesést regisztráltak, aminek hátterében naptárhatás állt, vagyis a megfigyelt időszakban eggyel kevesebb hétvége volt, mint egy évvel korábban, és az augusztus 20-i ünnepnap is szombatra esett.

Ezer lakosra 9,5 élveszületés és 12,7 halálozás jutott. Előbbi 0,2 ezrelékponttal magasabb, utóbbi 0,7 ezrelékponttal alacsonyabb az előző évinél, ennek eredményeként a természetes fogyás mutatója 0,8 ezrelékponttal 3,3 ezrelékre csökkent. Az év első tizenegy hónapjában ezer élveszületésre 4,0 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,2 ezrelékpontos mérséklődés az előző év január–novemberéhez képest. A házasságkötési arányszám 5,4 ezrelékes értéke 0,5 ezrelékponttal magasabb volt az egy évvel korábbinál.

Össze akarunk házasodni - hogyan kezdjünk hozzá?Mit enged a jogszabály? Ki viszi tovább a család nevét? Dr. Böröcz Helgát, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara munkatársát kérdeztük. Részletek >>>>
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Milliárdokkal olcsóbban árulják Matolcsyék balatoni luxusüdülőjét
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 12. 10:10
 A mostani kikiáltási ár mindössze 7,47 milliárd forint.
Makro / Külgazdaság Hamarosan új világra ébredhetnek a leggazdagabbak Magyarországon
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 11. 19:50
Több, még az Orbán-rendszerhez köthető adóelkerülési kiskaput zár be a Tisza-kormány a július végén a parlament által is elfogadott adócsomaggal. A változtatások a bizalmi vagyonkezelést, a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat és a műemléki védettségű ingatlanokkal kapcsolatos közteherviselést érintik.
Makro / Külgazdaság Erről beszélt az új köztársasági elnök az Országgyűlésben
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 16:06
A megosztottságot is a legsúlyosabb gondok közt említette.
Makro / Külgazdaság Hivatalos: megválasztották Baka Andrást köztársasági elnöknek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 15:25
A Tisza Párt jelöltjét megszavazta a parlament.
Makro / Külgazdaság Vitatja a tartozását? Segítenek a pénzügyi békéltetők
Dr. Szente Krisztina | 2026. augusztus 11. 15:06
Az egyik leggyakoribb pénzügyi jogvita, amikor a fogyasztó nem ismeri el a pénzügyi szolgáltató követelésének jogosságát, összegét vagy egyáltalán a tartozást. Az ilyen viták bíróságon kívüli rendezésére a Magyar Nemzeti Bankon belül működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) eljárása nyújt lehetőséget.
Makro / Külgazdaság Nem akárhol rendeznek kormányülést Magyar Péterék
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 13:44
Nagy bejelentések jöhetnek.
Makro / Külgazdaság GKI: ezért lettünk a régió leglassabban növekvő gazdasága
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 08:16
Románia 200 százalékot nőtt euróban mérve 15 év alatt. Magyarország 70 százalékot. A különbség nem véletlen.
Makro / Külgazdaság 21 nap maradt hátra az uniós pénzek hazahozatalára
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 13:40
A hónap végéig kell teljesíteni a magyar helyreállítási terv valamennyi elszámolható mérföldkövét.
Makro / Külgazdaság Júliusi költségvetési bravúr – több mint 500 milliárd forintos többlet
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 11:30
Júliusban a központi alrendszer többlete 524,3 milliárd forint volt, ami 537,1 milliárd forinttal kedvezőbb az egy évvel korábbinál.
Makro / Külgazdaság Banai Péter Benő: az euróbevezetés követelményeinek elérése a teljes gazdaság számára hasznos
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 06:12
A világgazdasági folyamatokat vizsgálva a jegybank által júniusban meghatározott 2 százalék alatti éves inflációs szint továbbra is reális – jelentette ki Banai Péter Benő az MNB Podcast legutóbbi adásában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG