2p
Ezúttal kettőt. Japán területét vagy felségvizeit azonban most sem fenyegették a korlátozott hatótávolságuk miatt.
Egy északi katona távcsővel figyeli Dél-Koreát, miközben az amerikai védelmi miniszter és dél-koreai kollégája meglátogatják a két ország határán húzódó demilitarizált övezetet 2017. október 27-én. Fotó: EPA / Jeon Heon-Kyun

Észak-Korea kilőtt két lövedéket vagy rakétát a Japán-tengerbe csütörtökön - közölte a dél-koreai hadsereg vezérkara. A vezérkar hozzátette: figyelemmel kíséri a helyzet alakulását.

A japán védelmi minisztérium szerint ballisztikus rakétákról van szó, amelyeket Dél-Phjongan tartományból indítottak el, és korlátozott hatótávolságuk miatt nem fenyegették Japán területét vagy felségvizeit.

Észak-Korea május óta 12 lövedéket vagy rakétát lőtt ki. Legutóbb október 2-án tesztelt egy új típusú, tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakétát Vonszan kikötőjének közelében. Az ország már sokszor megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsának azon határozatát, amely megtiltja neki ballisztikus rakéták tesztjét.

Szakértők szerint Észak-Korea fegyverek tesztelésével fejezi ki elégedetlenségét azzal, hogy megfeneklettek a nukleáris tárgyalások közte és az Egyesült Államok között. Kim Dzsung Un észak-koreai vezető és Donald Trump amerikai elnök eredménytelenül záródó februári hanoi csúcstalálkozóját követően a két ország szakértői október 5-én Stockholmban munkamegbeszélést tartottak a nukleáris leszerelésről. E tárgyalások azonban ugyancsak dugába dőltek, Phenjan pedig emiatt az Egyesült Államokat tette felelőssé, és elutasította azt a washingtoni javaslatot, hogy néhány héten belül tartsanak újabb szakértői szintű megbeszéléseket.

Kim Dzsong Un áprilisban azt mondta: az év végéig hajlandó várni arra, hogy közeledjenek az álláspontok, és megegyezésre jussanak a leszerelés menetrendjéről. Cso Szon Hui észak-koreai külügyminiszter-helyettes akkoriban jelezte, hogy Washington "nem kívánt következményekkel" számolhat, ha az év végéig nem változtat a leszerelési tárgyalásokon képviselt álláspontján.

Phenjan a gazdasági szankciók felfüggesztését várja nukleáris programjának felszámolásáért cserébe, de Washington erre csak akkor hajlandó, ha Észak-Korea előzőleg megsemmisíti összes nukleáris fegyverét.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szalay-Berzeviczy Attila: Az orosz imperializmus nemcsak Ukrajnára, hanem egész Európára veszélyes
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. május 16. 11:51
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke a május 14-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 97. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Különleges tárlatvezetést tartott Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 11:08
Személyesen vezette körbe a sajtó munkatársait Magyar Péter kormányfő a Miniszterelnökség volt épületében, a Karmelita kolostorban szombat délelőtt.
Makro / Külgazdaság Erre nem lehet büszke Románia
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 09:59
Soron kívül újból megerősítette negatív kilátással keleti szomszédaink államadós-besorolásait az S&P.
Makro / Külgazdaság Kubában megduplázták az üzemanyagok árát
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 08:37
Kubában csaknem a duplájára emelték a benzin és a gázolaj árát pénteken, ennek ellenére Havannában csaknem az összes benzinkút zárva volt, mert nem volt mit eladni, ami jól tükrözi az amerikai olajblokád hatékonyságát.
Makro / Külgazdaság Tapasztalt segítőt kaphat maga mellé Kapitány István
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 15:50
Az MVM korábbi vezérigazgató-helyettese, Tótth András lehet az energetikai államtitkár a Portfolio szerint. Korábban az EON-nál is szerzett tapasztalatot, most pedig Paks II. ügyével is foglalkoznia kell, ha valóban ő lesz a pozícióban.
Makro / Külgazdaság Beindult a tőzsdén a Mol, már a 4000 forintot közelíti az árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 14:43
Több mint 2,5 százalékos erősödés után 3968 forinton áll péntek délután a Mol árfolyama. A vezető részvényeknél azonban vegyes a kép: a Richter több mint 1,5 százalékot gyengült. 
Makro / Külgazdaság Jelentős a külföldi „hot money” jelenléte a forintpiacon
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 14:13
Barlai Róbert támogatja az euró bevezetését Magyarországon, de az edigi árfolyammozgás okait szerinte nem lehet figyelmen kívül hagyni. Az új kormány részéről hiányolja a megtakarítási intézkedéseket, és arról beszélt: az uniós források hazahozatala önmagában nem megoldás.
Makro / Külgazdaság A reptér állami visszavásárlását is megvizsgálja majd a Tisza-kormány?
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 11:15
Orbán Viktor az állami vagyon megmentésének egyik zálogának nevezte, ám szakértők és a vele nem egy táborba tartozó politikusok ezt másként látják.
Makro / Külgazdaság Újra levelet írt a Mol – szerintük lesz elég üzemanyag
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 09:58
Mint korábban laptársunk, az Mfor.hu megírta, május 11-én még arról ment ki értesítés, hogy hamarosan korlátozásokra lehet számítani, pár napon belül elfogyhat a stratégiai készletből származó üzemanyag.
Makro / Külgazdaság 12 közgazdász a védett üzemanyagár ellen
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 09:08
Bár az esti órákban Kapitány István energetikai és gazdasági miniszter újabb 575 millió liter üzemanyagot szabadított fel a biztonsági kőolajtermék-készletből, közgazdászok szerint ez hosszabb távon súlyosabb problémát idézhet elő, ha folytatódik. Tartanak attól, hogy megismétlődik a 2022-es időszak, amikor üzemanyaghiány lépett fel. Arra kérik a minisztert, hogy szüntesse meg a védett árak intézményét. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG