3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

A külkereskedelmi többlet az előző havinál és a vártnál is kisebb lett májusban az Eurostat kedden publikált első becslése alapján.

Májusban az euróövezet 241,5 milliárd euró értékben exportált árucikkeket a világ többi részébe - beleértve az övezeten kívüli EU-tagországokat is -, 0,5 százalékkal kisebb értékben, mint 2023 májusában. Az import 227,6 milliárd euró volt májusban, ami 6,4 százalékos esés az előző év azonos hónapjához képest — ismerteti az adatokat az MTI.

A rotterdami kikötő mindig forgalmas
A rotterdami kikötő mindig forgalmas
Fotó: Port of Rotterdam

Májusban így az euróövezetnek 13,9 milliárd euró külkereskedelmi többlete alakult ki az egy évvel korábbi 0,4 milliárd euró hiány után. Egy hónappal korábban, áprilisban némileg nagyobb, 14,2 milliárd euró külkereskedelmi többletet ért el az euróövezet. Az elemzők nagyobb, 18 milliárd eurós májusi többletre számítottak.

Az euróövezeten belül 216,0 milliárd euró volt az árukereskedelmi forgalom májusban, 5,6 százalékkal elmaradt az előző év azonos hónapjában jegyzett 228,9 milliárd eurótól.

Az unióban is esik a behozatal

Az Eurostat ugyancsak nem végleges adatai szerint az Európai Unió idén májusban 216,3 milliárd euró értékben exportált árucikkeket a világ többi részébe, 0,6 százalékkal elmaradva a 2023 májusában jegyzett 217,6 milliárd eurótól. Az import 206,5 milliárd euró volt májusban, ez 6,2 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos hónapjához képest.

Az EU így 9,7 milliárd euró többletet ért el az árukereskedelemben a világ többi részével szemben májusban az egy évvel korábbi 2,6 milliárd euró deficit után.

Az EU-n belül 337,2 milliárd euró volt az árukereskedelmi forgalom májusban, 5,3 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.

Az első öt hónapban

Idén januártól májusig az Eurostat első becslése alapján az euróövezet 1194,5 milliárd euró értékben exportált árucikkeket a világ többi részébe, 0,5 százalékkal nagyobb értékben, mint a tavaly január-májusi időszakban. Az import 1109,7 milliárd euró volt az év első öt hónapjában, ami 8,3 százalékos esés az előző év azonos időszakához képest.

Az év első öt hónapjában ezáltal az euróövezetnek 84,9 milliárd euró külkereskedelmi többlete alakult ki az egy évvel korábbi 21,0 milliárd euró deficittel szemben.

Az euróövezeten belül 1090,6 milliárd euró volt az árukereskedelmi forgalom az év első öt hónapjában, 5,2 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakában jegyzett 1150,4 milliárd eurótól.

Az év első öt hónapjában az Európai Unió 1068,8 milliárd euró értékben exportált árucikkeket a világ többi részébe, 0,7 százalékkal nagyobb értékben, mint a tavalyi január-májusi időszakban. Az import 994,7 milliárd euró volt az év első öt hónapjában, ami 9,3 százalékos esés az előző év azonos időszakához képest.

Ennek eredményeként az év első öt hónapjában az EU-nak 74,2 milliárd euró külkereskedelmi többlete alakult ki az egy évvel korábbi 36,0 milliárd euró deficittel szemben.

Az EU-n belül 1707,1 milliárd euró volt az árukereskedelmi forgalom idén januártól májusig, 4,2 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakában jegyzett 1781,3 milliárd eurótól.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihály nagy lépésre készül: mondják a szakértők
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 12:14
Csaknem másfél év után újra csökkenhet az alapkamat. 
Makro / Külgazdaság Ön is kérdezhet a Hold Alapkezelő befektetési szakértőjétől – ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 09:22
A Klasszis Média immár 6. évfolyamában járó egyórás élő adásának mai vendége a Hold Alapkezelő társalapítója, a cég felügyelőbizottságának elnöke lesz. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Becsörtet a Tűz Ló, de előtte még megpihen a világgazdaság
Imre Lőrinc | 2026. február 18. 05:44
Amilyen mozgalmasan indult az év a világgazdaságban, olyannyira lelassulhatnak az események a következő néhány hétben. Beköszöntött ugyanis a kínai holdújév, ami fennakadásokat okozhat a globális értékláncokban. Kínában nemcsak a Tűz Ló éve veszi kezdetét, hanem az új ötéves terv is, ami a korábban megszokotthoz képest gyengébb növekedési számokat hozhat magával.
Makro / Külgazdaság Hidegzuhany Németországban – túl nagy volt a várakozás
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 13:09
Németországban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági várakozások februárban. 
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogyan változnak az árak a kutakon
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 10:58
Stabilak a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mennyit köszönhet a magyar gazdaság a Nestlének
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 09:58
Adók és járulékok befizetése által 13,5 milliárd forinttal növeli a magyar költségvetés bevételeit.
Makro / Külgazdaság A vezérigazgatók bíznak cégük idei növekedésében
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 07:00
21 országban 1200 döntéshozó részvételével készült nemzetközi felmérés.
Makro / Külgazdaság Felszabadítaná a Mol az olajtartalékot, a kormányhoz fordultak
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 17:52
Indokoltnak látják.
Makro / Külgazdaság Brutális számok: Putyin vasmarka is kevés lehet, hogy ezt megfogja
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 12:28
Hiába az erőskezű vezető, úgy néz ki lejtőre került az orosz gazdaság.
Makro / Külgazdaság Zelenszkijék miatt Szijjártó Péternek azonnali segítség kell
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 07:29
Szorít az idő, az újraindítás elmaradt, ezért üzent a magyar külügyi vezető.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG