3p
Jövőre is kitart a kiskereskedelmi forgalom lendülete.

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint augusztusban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 5,8, naptárhatástól megtisztítva 4,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. További részleteket ebben a cikkünkben talál >>>

Mit mondanak az elemzők?

Az adatokra reagálva Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője kommentárjában közölte: a várakozásoknak megfelelően bővült augusztusban a kiskereskedelmi forgalom. Ürmössy szerint mindhárom összetevő hozzájárult az emelkedéshez, hiszen az élelmiszer- 2,8 százalékkal, a nem élelmiszer- 6,1 százalékkal, az üzemanyag kiskereskedelem pedig 7,5 százalékkal bővült.

Az üzemanyag kiskereskedelmi forgalmának növekedése jelentősen meghaladta az idei évben látott átlagot, míg az élelmiszer csoport esetében az átlaggal megegyező, a nem-élelmiszer csoport esetében pedig átlagot alulmúló ütemet láthattunk, azonban véleményünk szerint ennek ellenére is erős adatról beszélhetünk. Idén eddig minden hónapban konzisztens módon erős növekedési ütemet tapasztalhattunk a kiskereskedelmi forgalom esetében, ami annak köszönhető, hogy a nettó reálbérek jelentősen növekednek idén, hiszen az infláció továbbra is kifejezetten nyomott szinteken tartózkodik, a személyi jövedelemadó csökkent, valamint a munkaerőpiac kifejezetten feszessé vált.

Ettől pörög majd a magyar gazdaság

Az év hátralévő részében is hasonló ütemű növekedést várnak majd, az év egészében pedig átlagosan meghaladhatja az 5 százalékos ütemet a kiskereskedelmi forgalom bővülése. Véleményük szerint nemcsak idén, de jövőre is a háztartások fogyasztása lehet a GDP növekedés elsődleges motorja. Becslésük szerint idén 2,1 százalékkal, jövőre pedig 2,8 százalékkal nőhet a magyar GDP.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is úgy látja, Az év során hasonló mértékben folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom növekedése a reálbérek jelentős növekedése és a foglalkoztatás emelkedése miatt, így éves átlagban 5 százalék közeli növekedésre számítanak a Takarékbanknál is.

Jövőre is költekezünk

Az elemző szerint a  kiskereskedelmi forgalom növekedését a lakástámogatások kiterjesztése, a lakáspiac élénkülése is támogathatja. Növeli a háztartások elkölthető jövedelmét a kamatcsökkentések hatására a referencia kamatlábakhoz rögzített hitelek csökkenő törlesztő részletei is. Jövőre a már magasabb bázis, valamint a magasabb infláció miatt mérsékeltebb ütemű reálbér növekedés miatt 3-3,5 százalék közötti növekedést várnak a Takarékbanknál a kiskereskedelmi forgalomban, azonban a háztartások mérlegének jelentős javulása, pénzügyi vagyonának érdemi növekedése, valamint a hitelfelvételi kedv javulása miatt nem kizárt ennél gyorsabb ütemű növekedés sem.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 2018 óta nem fordult ilyen elő: az EBRD alelnöke magyar miniszterekkel tárgyalt
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 18:21
Matteo Patronéval, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) banki tevékenységéért felelős alelnökével tárgyalt Kármán András pénzügyminiszter és Vitézy Dávid közekedési és beruházási miniszter a két tárcavezető szerdai Facebook bejegyzései szerint.
Makro / Külgazdaság A magyarok csak készülnek rá, de van, ahol már mérsékelnék a vagyonadót
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 15:35
A vagyonadó mérséklését javasolja Norvégiának a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), amely szerint a skandináv ország adórendszerét úgy érdemes átalakítani, hogy nagyobb teher háruljon az ingatlanokra és az örökségekre, miközben csökkenjen a munkát és a tőkét sújtó adóztatás.
Makro / Külgazdaság GKI: valójában ennyi jöhet össze a vagyonadóból
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 14:44
A nemrég megjelent 100 leggazdagabb kiadvány és az MNB vagyonstatisztikái alapján a GKI összegyűjtötte, mitől függ, hogy 125 milliárd vagy 600 milliárd folyik be a költségvetésbe. 
Makro / Külgazdaság 35 milliárd helyett csak 23-at tett zsebre a Magyar-kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 13:03
Viszont tovább csökkent a kamat.
Makro / Külgazdaság Megjött a legfőbb ügyész válasza Magyar Péternek
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 12:33
Cél a teljes feltárás.
Makro / Külgazdaság Atyaég, mi lesz csütörtökön a magyar benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 11:28
Gyorsan megmutatkozhat az árváltozás.
Makro / Külgazdaság Szerzett egy újabb pirospontot a Magyar-kormány Brüsszelben – de mi lesz a migrációs paktummal?
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 10:36
Jó úton halad a kormány a jogállamisági eljárás lezárása ügyében, de a migrációs paktumról kitérő választ adott az Európai Bizottság képviselője.
Makro / Külgazdaság Spórolna a kormány a képviselőkön: itt a friss törvény
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 08:47
Sok szabály változik.
Makro / Külgazdaság A KSH szerint nagyon jók voltak a fizetések áprilisban
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 08:30
A nettó átlagkereset 541 200 forint volt a a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint áprilisban.
Makro / Külgazdaság Közeleg a határidő, változtatna az örökbefogadási rendszeren a Tisza Párt
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 08:04
A visszajelzések alapján elhalasztanák az egységes rendszer bevezetését.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG