3p

Varsó azt követeli, hogy bocsássák szabadon Andrzej Poczobut fehéroroszországi lengyel kisebbségi vezetőt, akinek a pere hétfőn kezdődött meg a fehérorosz Hrodna városában - hangsúlyozta Piotr Wawrzyk lengyel külügyminiszter-helyettes.

A 2021 márciusában letartóztatott Poczobut semmilyen bűncselekményt nem követett el, az ellene emelt vádaknak "semmi közük a valósághoz" - nyomatékosította Wawrzyk a lengyel közszolgálati rádióban. Hozzátette: amennyiben a per valóban tisztességes lenne, Poczobutot azonnal szabadon bocsátanák.

Poczobutot azért börtönözték be, mert a fehérorosz rezsim ellenségének tekinti, és a minszki vezetés "mindent megtesz azért, hogy Lengyelországot fő ellenségének állítsa be" - magyarázta a diplomata.

Poczobutot azért börtönözték be, mert a fehérorosz rezsim ellenségének tekinti, és a minszki vezetés mindent megtesz azért, hogy Lengyelországot fő ellenségének állítsa be. Fotó: Depositphotos
Poczobutot azért börtönözték be, mert a fehérorosz rezsim ellenségének tekinti, és a minszki vezetés mindent megtesz azért, hogy Lengyelországot fő ellenségének állítsa be. Fotó: Depositphotos

Andrzej Poczobut ismert újságíró ellen a fehérorosz főügyészség "nemzeti és vallási gyűlölet szítása", valamint az Fehéroroszországnak ártó tevékenységre való buzdítás címén indított büntetőjogi eljárást. A vád alapján akár 12 éves szabadságvesztés is kiszabható.

Poczobut perét kétszer is elhalasztották, eredetileg tavaly novemberben lett volna az első tárgyalás.

Marcin Wojciechowski, a minszki lengyel nagykövetség ügyvivője a PAP lengyel hírügynökségnek megerősítette: őt hétfőn nem engedték be a tárgyalótermébe.

Wojciechowski hangsúlyozta: a lengyel diplomácia folytatni fogja erőfeszítéseit Poczobut ügyének "pozitív megoldása" érdekében.

A PAP hírügynökség fehéroroszországi tudósítója Poczobut feleségét idézve közölte: a pert az ügyészség kezdeményezésére a bíróság zárt ajtók mögött tartja, a tárgyalóteremből Poczobut legközelebbi hozzátartozóinak is távozniuk kellett.

Oxana Poczobut 2021 nyarán férje rossz egészségügyi állapotára figyelmeztette a közvéleményt. Hétfőn elmondta: házastársa - akit a tárgyalóteremben először látott letartóztatása óta - elszántnak tűnt.

A lengyel közszolgálati televízió által működtetett, Belsat nevű, fehérorosz nyelven sugárzó csatorna honlapja szerint a bíróság Poczobut letartóztatásának második évfordulóján, március 25-én hirdethet ítéletet.

A lengyel kormány és a fehéroroszországi jogvédő szervezetek már korábban politikailag motiváltnak minősítették a kisebbségi vezető elleni bűnügyi eljárást.

2021 márciusában Andzelika Boryst, a Fehéroroszországi Lengyelek Szövetségének elnökét is letartóztatták. Őt tavaly márciusban ugyan szabadon bocsátották, de továbbra is bűnügyi eljárást folytatnak ellene hasonló vádakkal, mint Poczobut esetében. A független fehérorosz média szerint Boryst házi őrizetben tartják.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az európai kiskereskedelem úgy csökkent, hogy mégis nőtt
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 17:01
Az előző hónaphoz képest szeptemberben csökkent, éves összevetésben nőtt a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen üzleteket kötne Orbán Viktor Donald Trumppal?
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 13:11
Amerikai rakétákat gyártanának Magyarországon?
Makro / Külgazdaság Már megint bezsákolt 108 milliárdot az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 12:44
És még többet is ajánlottak, de megint drágult a finanszírozás.
Makro / Külgazdaság Akár 200 millió is lehet a tét, már lehet előregisztrálni
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 11:11
Csütörtöktől már lehet előregisztrálni a Demján Sándor 1+1 program második ütemére.
Makro / Külgazdaság Súlyos figyelmeztetés érkezett a Nvidia vezérétől MI-ügyben
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 10:48
Trump Kína kezébe adja a győzelmet? 
Makro / Külgazdaság Végre ujjal mutogathatunk Romániára – itt egy friss adat
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 10:06
Már a második hónapja esik a kiskereskedelmi forgalom keleti szomszédunknál.
Makro / Külgazdaság Együtt szállt fapadosra Orbán Viktor és Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 09:08
Irány Washington!
Makro / Külgazdaság 1661 milliárdot költöttünk, de mire?
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 08:46
Friss adatok a magyar kiskereskedelemi forgalomról.
Makro / Külgazdaság Csak első látásra jött jó hír a magyar iparról
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 08:31
Munkanaphatástól megtisztítva már megint csökkent a termelés tavalyhoz képest.
Makro / Külgazdaság Amerikai gázt hoznának Szlovákiába és Ukrajnába
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 08:11
Folynak a tárgyalások.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG