2p

Beütött a háború és a járvány.

Éves összehasonlításban 20,3 százalékkal kevesebb, 361 349 személygépkocsit gyártottak az első négy hónapban Csehországban – közölte a cseh autóipari szövetség szerdán Prágában. Áprilisban a cseh autógyárakban 92 259 új személygépkocsi készült, 25 százalékkal kevesebb, mint egy éve. A nagyarányú termeléscsökkenést alapvetően az ukrajnai háború, illetve a koronavirus-járvány következtében kialakult alkatrészhiány okozta.

Majdnem kész, már csak pár chip kellene bele... Illusztráció: Depositphotos
Majdnem kész, már csak pár chip kellene bele... Illusztráció: Depositphotos

Jelenleg az észak-morvaországi Nosovicében működő dél-koreai Hyundai autógyár az egyetlen Csehországban, amelynek termelése nő: az első négy hónapban 103 901 autót gyártottak, 14,9 százalékkal többet, mint ez előző év azonos időszakában. A legnagyobb cseh autógyár, a német Volkswagen konszernhez tartozó Skoda Auto termelése 30,8 százalékkal 211 359 darabra esett vissza.

A Kolínban működő japán-francia Toyota 46 089 autót állított elő, ami 20,1 százalékos csökkenés. Elektromos autókból 36 769 darab készült, ami 14 százalékos csökkenés. Az elektromos autók tehát továbbra is a termelés mintegy 10 százalékát teszik ki. A két csehországi autóbuszgyár 1655 darab buszt gyártott, 16,2 százalékkal többet, mint egy éve.
A Jawa Moto motorkerékpárgyár termelése 146 százalékkal 888 darab motorra emelkedett.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Leírta a rettegett szót a Bank of America
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:52
Az iráni háború miatt újra feljeslik a láthatáron a stagfláció réme.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely: a közvélemény-kutatás mint szakma halott
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:42
Csütörtökön vélhetően az utolsó előtti Kormányinfó volt a választások előtt, amelyen természetesen szóba kerültek az elmúlt napok botrányai is. 
Makro / Külgazdaság Gazprom: újabb dróntámadás a Török Áramlat ellen
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:26
Meddig jöhet még az orosz gáz a vezetéken?
Makro / Külgazdaság Többen maradtak munka nélkül Ausztriában
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 11:57
Az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest nőtt a munkanélküliség, pedig sokan lekerültek a listáról egy hónap alatt.
Makro / Külgazdaság A Publicus olyat mért, amit még eddig soha
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 08:57
Az új kutatásuk szerint már nemcsak többen szavaznának a Tiszára, de többen is gondolják, hogy Magyar Péter pártja nyerhet.
Makro / Külgazdaság Átvágnák a gordiuszi szorost az Öböl menti országok
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 08:29
Támadt egy ötletük, hogyan kerüljék ki a könnyen lezárható átjárót.
Makro / Külgazdaság Európa kétmillió euró humanitárius segélyt juttat Trump kiszemeltjének
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 14:48
A humanitárius helyzet romlására tekintettel az Európai Bizottság szerdán arról döntött, hogy kétmillió euró segélyt juttat Kubának - tájékoztatott a brüsszeli testület szerdán.
Makro / Külgazdaság GKI: ez a romló külkereskedelmi egyenleg oka
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 14:21
A KSH legfrissebb adatai szerint 2026 februárjában a hazai export volumene 2,3 százalékkal csökkent, míg az import 6,7 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött az Egyesült Államokból
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 13:59
Az Egyesült Államokban tavaly augusztus óta a legmagasabbra emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a március 27-én végződött héten – derült ki az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) adataiból.
Makro / Külgazdaság Ez is az iráni háború hatása: nagy fordulat készül Németországban
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 10:45
Németország gazdasági minisztere az atomenergia szerepének újragondolását sürgeti az ország energiaellátásában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG