3p

Újabb fontos település kerülhet orosz kézbe, az ukrán tüzérség nem bírja az orosz rohamok tempóját.

Az elmúlt napokban elsősorban a Bahmuttól északra fekvő Szoledárról szóltak a hírek. Még mindig nem teljesen világos, hogy maradt-e a városnak ukrán kézen lévő része, illetve hogy mekkora szerepet vállalt az itteni harcokból a reguláris orosz haderő, valamint a Wagner zsoldoshadsereg. Az viszont biztos, hogy a korábban egyértelműen ukrán kézen lévő város nagy része már orosz ellenőrzés alatt van, és ezzel az oroszok veszélyesen közel jutottak a Bahmutot védő ukrán csapatok egyik fontos utánpótlási útvonalához is, amelyet már folyamatosan tűz alatt is tudnak tartani.

Közben Bahmuttól délre is jelentős erőkkel támadtak az orosz csapatok, az elmúlt napokban a front több szakaszáról is folyamatos orosz rohamokról érkeztek jelentések. Ezek nagy nyomás alá helyezték az ukrán védelmi vonalakat, és újabb irányból fenyegették elvágással a bahmuti utánpótlási útvonalakat, azonban Szoledárral ellentétben az itt felsorakozó ukrán alakulatok a terepviszonyokat is kihasználva sokáig ellen tudtak állni az orosz támadásoknak.

Tom Cooper katonai szakértő mai összefoglalója alapján viszont mostanra kritikussá vált a helyzet a Bahmuttól néhány kilométerre délnyugatra fekvő Kliscsivkánál, amely az elmúlt napokban többször is gazdát cserélt. Ugyan a falut - illetve azokat a füstölgő romokat, amelyek mostanra maradtak az egykori faluból - harcedzett ukrán alakulatok védik, de az ukrán védelem mégis az összeomlás közelébe jutott. Tom Cooper szerint ennek elsődleges oka, hogy fogyóban van a lőszere az ukrán tüzéreknek.

"Az oroszok olyan nagy létszámmal és olyan gyakran támadnak (csak az egyik ukrán alakulat négy komoly orosz rohamot vert vissza tegnap), hogy minden ukrán egységnél kritikusan alacsonyra csökkent a tüzérségi és aknavetőlőszer-készlet. Estére az ukránok már oda jutottak, hogy csak géppuskatűzzel verték vissza a támadó oroszokat"

- írja a szakértő.

Ez egyik oldalról azt jelenti, hogy az oroszok borzalmas veszteségeket szenvedhettek a frontnak ezen a szakaszán is, a kiépített ukrán állások elleni újabb és újabb gyalogsági rohamokkal, azonban tüzérségi támogatás nélkül az ukránok is csak utcai harcokban, jelentős veszteségeket kockáztatva tarthatják tovább a települést.

Ha viszont itt sikerül előrenyomulni az oroszoknak, akkor ebből az irányból is nagyon megnehezedhet Bahmut utánpótlása, ami végső soron a teljes frontszakaszon hasonló helyzetet idézhet elő a tüzérségi lőszerek tekintetében, így végül a város feladására is kényszerítheti az ukrán hadvezetést.

A front tegnapi állását az ISW térképein lehet megtekinteni:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG