3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Emelkedtek valamelyest, de továbbra is csak minimális ütemű növekedést jeleznek a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.

Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) hétfőn ismertetett előzetes felmérése szerint a brit feldolgozóipar és a szolgáltató ágazat szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) a májusi 50,3-ról 50,7-re – háromhavi csúcsra – emelkedett ebben a hónapban. Az 50 feletti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését jelzik, vagyis az 50,7-es júniusi kompozit adat a brit üzleti szektor teljesítményének növekedésére vall, de az S&P Global hangsúlyozza a felmérés eredményének hétfői ismertetésében, hogy a növekedési ütem marginális.

Az idei év eddigi leggyengébb aktivitási adatát áprilisban mérték a brit gazdaságban 48,5-ös szinten. Abban a hónapban másfél év óta először süllyedt az aktivitás élénkülésének és lanyhulásának 50-es határszintje alá a kompozit jelzőszám. A hétfőn ismertetett előzetes júniusi adaton belül a brit hazai össztermék (GDP) 80 százalékát előállító szolgáltatási ágazat aktivitási indexe 51,3-ra – szintén háromhavi csúcsra –emelkedett a májusi 50,9-ről. A brit feldolgozóipar BMI-mutatója ugyanakkor valamelyes javulással együtt is a visszaesést jelző tartományban maradt: az S&P Global/CIPS-felmérés szerint a májusi 46,4-ről 47,7-re emelkedett júniusban a gyáripar aktivitási indexe.

Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence üzleti főközgazdásza az előzetes júniusi kompozit BMI-index hétfői ismertetéséhez fűzött elemzésében közölte: az indexből levezetett modellszámítások arra vallanak, hogy a brit hazai össztermék az idei második negyedévben mindössze 0,1 százalékkal nőtt negyedévi összevetésben mérve. Ez megfelelne a Bank of England jelenleg érvényes előrejelzésének, amely azt valószínűsíti, hogy a brit gazdaság negyedéves összevetésű növekedési üteme a második negyedévben 0,1 százalékra lassul az első negyedévben mért 0,7 százalékról. Williamson úgy fogalmazott hétfői helyzetértékelésében, hogy jóllehet az üzleti kondíciók az áprilisi visszaesés óta javultak, és ez enyhíti a recessziós aggályokat, a brit üzleti szektor aktivitásának élénkülési üteme azonban továbbra is „kiábrándítóan lanyha”.

Azt már az első átfogó növekedési adatok is jelezték, hogy a brit gazdaság igen gyengén kezdte a második negyedévet. A brit statisztikai hivatal (ONS) minapi előzetes becslése szerint ugyanis áprilisban 0,3 százalékkal csökkent havi összevetésben a brit hazai össztermék. Ez a vártnál is sokkal rosszabb adat volt: az elemzői előrejelzések átlaga 0,1 százalékos havi visszaesést valószínűsített áprilisra az euróövezeten kívüli legnagyobb európai gazdaságban.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meddig tarthatók a védett árak? Kedden tovább közelíti a csillagos eget a dízel ára
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 12:39
Pedig már most is 134 forint a különbség egyetlen liter dízelen is.
Makro / Külgazdaság Itt van az újabb iráni fenyegetőzés – a Hormuzi-szoros lezárása csak a kezdet?
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 11:59
Elaknásítják az egész Perzsa-öblöt, ha amerikai tengerészgyalogosok érkeznek.
Makro / Külgazdaság Mindkét irányban meglepődtek az elemzők a friss lengyel adatokon
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 11:13
Az ipari termelés a vártnál nagyobb, a kiskereskedelmi forgalom a vártnál kisebb mértékben bővült.
Makro / Külgazdaság Ennyi lesz az olaj ára idén a Goldman Sachs szerint
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 09:06
De az elemzők abból indultak ki, hogy néhány héten belül helyreáll a forgalom a Hormuzi-szorosban, Irán pedig nem lövi szét a környék olajinfrastruktúráját.
Makro / Külgazdaság Megint fontos számokat közölnek, a választást is befolyásolhatják
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 08:27
A héten az államháztartási hiány, a turizmus és a foglalkoztatottság helyzetéről is többet tudhatunk meg, az MNB pedig dönt a kamatról.
Makro / Külgazdaság Kezdődik: a szomszédban már nem tankolhatunk akármennyit
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 06:41
A fegyveres erők is beszállnak az üzemanyagszállításba, de még így sem jut mindenhova elég nafta Szlovéniában.
Makro / Külgazdaság Nemzetközi Energiaügynökség: nagyon súlyos a helyzet
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 06:22
Ami most történik, az rosszabb, mint a szuezi válság és az ukrán háború együttvéve.
Makro / Külgazdaság Bátrabb lehet Kína Tajvan körül az Egyesült Államok iráni kudarca miatt?
Imre Lőrinc | 2026. március 23. 05:58
A Hormuzi-szoros blokádja és a közel-keleti háború miatt egy későbbi időpontban rendezik meg az idei év egyik leginkább várt csúcstalálkozóját az amerikai és a kínai elnök között. Donald Trumpnak az elszabaduló energiaárak miatt jelenleg kisebb gondja is nagyobb annál, mint hogy minél hamarabb Pekingbe utazzon. Az amerikai elnök ehelyett lázasan próbál megoldást találni a Hormuzi-válságra, miközben Kína hátradőlve nézi, ahogy az Egyesült Államok egyre jobban beleragad az iráni háborúba.   
Makro / Külgazdaság Nem nézi jó szemmel a lengyel elnök és Orbán Viktor találkozóját Donald Tusk
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 17:31
Donald Tusk lengyel kormányfő és Radoslaw Sikorski külügyminiszter is élesen kritizálta Karol Nawrocki hétfői, budapesti látogatását. Végzetes hibának tartják, hogy Nawrocki „oroszpárti és euroszkeptikus politikusokkal” találkozik Budapesten.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij: Putyin érdeke, hogy az iráni háború minél tovább elhúzódjon
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 15:07
Az iráni háború miatt kevesebb védelmi erőforrás jut Ukrajnának az Egyesült Államok részéről, a hosszan tartó háború pedig apasztja az USA fegyverkészleteit. Erről is beszélt az ukrán elnök a BBC-nek. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG