4p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

A korábbinál lassabb tempóban bővülnek a beruházások, de a számok jók, az előző negyedévhez képest is van némi emelkedés. A húzóágazatokban főleg az állam költ pénzt, azok a szektorok, amelyeket az elmúlt időben többször is megsarcoltak (pénzügy, energia) alaposan visszafogták beruházásaikat.

2014 III. negyedévében a nemzetgazdasági beruházások 16,3%-kal nőttek az előző év III. negyedé-véhez viszonyítva. A nemzetgazdasági ágak döntő többségében bővülés következett be. A beruházások teljesítményértéke folyó áron 1352 milliárd forint volt.

A beruházási tevékenység III. negyedévi 16,3%-os növekedésén belül a gép- és berendezés-beruházások 22,2, az építési beruházások 12,2%-kal emelkedtek.

A nemzetgazdasági beruházások volumenindexeinek változása gazdasági ágak szerint [az előző év azonos időszaka = 0]
Közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás 51,3
Vízellátás; szennyvíz gyűjtése, kezelése, hulladékgazdálkodás, szennyeződésmentesítés 50,7
Művészet, szórakoztatás, szabad idő 37,4
Adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység 37,3
Szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás 37,1
Szállítás, raktározás 33,5
Humán-egészségügyi, szociális ellátás 24,4
Szakmai, tudományos, műszaki tevékenység 21,8
Bányászat, kőfejtés 20,0
Építőipar 19,9
Információ, kommunikáció 12,9
Feldolgozóipar 10,8
Egyéb szolgáltatás 9,0
Kereskedelem, gépjárműjavítás 8,4
Oktatás 7,4
Ingatlanügyletek -0,7
Mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat -3,5
Villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás -5,1
Pénzügyi, biztosítási tevékenység -25,2

Újabb autóipari cég jön

Magyarországot választotta következő befektetése helyszínéül az autóalkatrészeket gyártó dél-koreai Woory Industrial Company - részletek >>

A beruházási teljesítményérték növekedéséhez elsősorban a nagy súlyú szállítás, raktározás ág beruházásainak 33,5%-os volumenbővülése járult hozzá. Az ágazaton belül főként a vasút- közút- és autópálya-építések, a nagyvárosi közlekedési hálózatok fejlesztése, a járműparkok korszerűsítése jelentős.

A beruházások közel egyharmadát adó feldolgozóiparban mért 10,8%-os növekedés elsősorban a járműgyártáshoz kapcsolódó beszállítói iparágak – gumi, műanyag termék gyártása, számítógép, elektronikai optikai termékek gyártása – fejlesztéseinek eredménye.

A kisebb súlyt képviselő nemzetgazdasági ágak közül a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás beruházási teljesítménye emelkedett a legnagyobb mértékben (51,3%). A növekedéshez elsősorban a középületek felújítása, közparkok építése, a katasztrófavédelmi és rendvédelmi fejlesztések járultak hozzá.

A víztisztítási és csatornázási projektek eredményeként a beruházási volumen 50,7%-kal nőtt a vízellátás, szennyvízgyűjtés és hulladékgazdálkodás területén.

Bankadó és rezsicsökkentés: esnek a beruházások

Nagyot csökkentek a beruházások a pénzügyi, biztosítási tevékenység (25,2%), az energiaipar (5,1%), a mezőgazdaság (3,5%), valamint az ingatlanügyletek (0,7%) nemzetgazdasági ágakban.

A bankadó, a tranzakciós illeték, az ingyenes készpénzfelvétel, a rezsicsökkentés nem múlik el tehát nyomtalanul, ahogy vélhetően az élelmiszerlánc-felügyeleti díj emelésének sem: ez és a kiskereskedelmet érintő jogszabálytervezetek érzékenyen érintik a Spar magyarországi tevékenységét, ezért a következő évekre tervezett beruházásaik jelentős részét elhalasztják - közölte nemrég a cég.

Az előző negyedévhez képest is bővültek a beruházások

Az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint 2014 III. negyedévében a beruházások 0,8%-kal nőttek.

2014 I–III. negyedévében 3387 milliárd forintot költöttek beruházásra, összehasonlító áron 19,5%-kal többet, mint egy évvel korábban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már hétfőn újraindulhat a Barátság vezeték, közölte Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 16:57
Brüsszel közvetítésével kapott üzenetet Kijevből a választásokon vesztes miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Von der Leyenéknek is sürgető lenne az előrelépés az uniós pénzek ügyében
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 14:53
De egyelőre csak a továbblépés lehetőségeiről egyeztettek Budapesten.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: uniós pénzek nélkül nem lehet beindítani a magyar gazdaságot
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 13:52
Ő is tárgyalt a Budapestre érkezett uniós küldöttséggel a források megnyitásáról.
Makro / Külgazdaság Újra megnyílhat egy másik fontos pénzcsap is Magyarország számára
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 12:42
Az uniós pénzek mellett a Norvég Alap is újra érkezni kezdhetnek..
Makro / Külgazdaság Rendszerszintű egyenlőtlenségek jellemezték a magyar választást
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 12:26
Állítják a voksolást megfigyelő civil szervezetek.
Makro / Külgazdaság Mi lesz a Mol szerbiai bevásárlásával?
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 10:59
Egyeztettek a NIS-üzletről Belgrádban.
Makro / Külgazdaság 50 milliárd dollárnyi olaj veszett oda a közel-keleti válság miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 09:44
500 millió hordó tűnt el a világpiacról.
Makro / Külgazdaság Nem hiába kongatják a vészharangot? Már a német pénzügyminiszter is aggódik a kerozinhiány miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 16:37
Bajban lesz a légiközlekedés, ha nem gyorsul fel az átállás.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter elárulta: ebben a választókerületben a Tisza nem fogadja el a választási eredményt
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 15:22
A választókerületben, ahol egy másik Magyar Péter nevű jelölt is indult.
Makro / Külgazdaság Euró, uniós pénzek, védett árak és piaci bizalom: mi várható a gazdaságban a Tisza-kormánytól? Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2026. április 18. 14:40
Több olyan vállalást is tett az április 12-i választáson kétharmados többséget szerző Tisza Párt, amelyek új korszakot nyithatnak a magyar gazdaságpolitika történetében. Ennek talán legszimbolikusabb lépése az euró bevezetése lenne, ami ebben a ciklusban biztosan nem, inkább a 2030-as évek elején valósulhatna meg – mondta el a Klasszis Podcast legújabb epizódjában Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG