3p

Bizalmat szavazott a román parlament a Marcel Ciolacu vezette kétpárti PSD-PNL kabinetnek.

Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament csütörtöki együttes ülésén a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnök vezette koalíciós kormányának. A Ciolacu-kormányt a koalíciós pártok és a nemzeti kisebbségi frakció 290 képviselője szavazta meg. A kabinet parlamenti jóváhagyásához legalább 233 szavazatra van szükség.

Gazdasági stabilizációt is ígér a kormány, az RMDSZ kiszorult belőle és most fanyalog. EPA/ROBERT GHEMENT
Gazdasági stabilizációt is ígér a kormány, az RMDSZ kiszorult belőle és most fanyalog. EPA/ROBERT GHEMENT

A nagykoalícióban eddig részt vevő, de a miniszterelnök-csere alkalmával a kormányból kiszorított Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) jelen volt, de nem vett részt a voksoláson. Kelemen Hunor szövetségi elnök parlamenti beszédében erről azt mondta: az RMDSZ-nek a koalícióból történt eltávolítása egy hiteles, kiegyensúlyozott és felelősségteljes partner "előre megfontolt kivégzése" volt. Hiába bízott abban, hogy immár Romániában is számít valamit az adott szó betartása, a tisztesség, és a gerincesség. Kijelentette: az RMDSZ nem szavazhat a Ciolacu-kormányra, mint ahogy képmutatás lenne az is, ha volt kormányzati kollégái ellen szavazna.

Az új román miniszterelnök "gazdasági hazafiságot", a "hazai termelés bátorítására alapozó gazdasági növekedést" ígért kormányprogramjában, hogy - egy sokat idézett korábbi kijelentése szerint - a románok ne legyenek többé "Európa modernkori rabszolgái". További fő célkitűzései közé sorolta a drágulás megfékezését és a vásárlóerő helyreállítását, az oktatási és egészségügyi rendszer fejlesztését, jobban fizető munkahelyek teremtését, az új közalkalmazotti bértörvény elfogadását, és a - nem járulékalapú - úgynevezett speciális nyugdíjak ügyének rendezését.

Ciolacu az év végéig 8 százalékra akarja leszorítani az inflációt, és azt szeretné elérni, hogy a 2024 végén lejáró mandátuma végéig minden munkavállaló legalább havi 500 eurót keressen, és a nettó átlagbér elérje az 1000 eurót. Ennek érdekében kormánya meg fogja emelni a minimálbért, és fokozatosan csökkenteni fogja a munka adóterheit, különösen az alacsony és közepes jövedelműek esetében. Utóbbiak továbbra is támogatást kapnak, hatályban maradnak az élelmiszerutalványok, az energiaszámlák kifizetésére nyújtott támogatás.

A Ciuca kabinet 270 oldalas kormányprogramjának számos célkitűzését megtartotta a Ciolacu-kabinet 170 oldalasra zsugorodott programja. Egyebek mellett szó szerint átveszi a kisebbségi fejezetet is, amelyből azonban kimaradt az a vállalás, hogy a parlament elfogadja a nemzeti kisebbségek jogállását szabályozó törvényt. A Ciuca-kabinet programjába 2022 végi határidővel beiktatott - 2005-ben a parlament elé terjesztett - törvénytervezet megvitatását eddig az ukrajnai háború miatt kialakult feszült helyzetre hivatkozva nem tartották időszerűnek az RMDSZ kormányzati partnerei.

A PNL-PSD-(nem magyar) nemzeti kisebbségek alkotta koalíciónak több mint 62 százalékos többsége van a 465 tagú parlamentben. Az új román kormány csütörtökön lép hivatalba, miután a kabinet tagjai leteszik a hivatali esküt Klaus Iohannis államfő előtt.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az egész világ megszenvedi az iráni háborút?
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 19:22
Vészjósló az IMF előrejelzése.
Makro / Külgazdaság Hormuzi-szoros: veszélyes precedens lenne a legújabb iráni ötlet?
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 18:15
Az ENSZ nem tartja jó ötletnek.
Makro / Külgazdaság Donald Trump is bosszankodhat az amerikai GDP miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 16:55
Kellemetlen meglepetés az amerikai gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Májusban végleg elbúcsúzhat a Fed elnöke
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 16:25
A Fehér Ház tanácsadója szerint ez már szinte biztos.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen adat jött a német gazdaságból
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 14:34
Nincsen jó időszaka a német cégeknek.
Makro / Külgazdaság „A kétharmados győzelem a csodák világába tartozik, de vannak csodák” – jelentette ki Gulyás Gergely a Kormányinfón
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:57
Nem csak a választások előtti utolsó, hanem a jubileumi 200. Kormányinfót vezényelte le Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. 
Makro / Külgazdaság Itt a fordulat? Péntektől olcsóbb lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:42
Annak, aki piaci árat fizet – és ha a benzinkutakon is megmutatkozik az árcsökkenés.
Makro / Külgazdaság Ezúttal csak 47 milliárdot fogadott el a magyar állam
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:24
Pedig adtak volna még bőven pénzt a befektetők.
Makro / Külgazdaság Somogyi Zoltán: Van oka Orbán Viktornak aggódni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 9. 10:57
A Political Capital szociológus alapítója az április 8-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 95. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy üzleteket kötött J. D. Vance Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 10:44
Sok-sok milliárd forint értékben vesz fegyvert, olajat és erőművet Magyarország, illetve magyar cégek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG