3p

Az orosz-ukrán háború 245. napján az orosz hadgyakorlat volt az egyik kulcstéma. Esti hírösszefoglaló.  

  • Vlagyimir Putyin orosz elnök megtekintette a stratégiai nukleáris erők gyakorlatát, melynek keretében ballisztikus rakéták és manőverező robotrepülőgépek többszöri kilövését gyakorolták. Szergej Sojgu védelmi miniszter azt jelentette Putyinnak, hogy a manővereken egy nagy erejű nukleáris csapást szimuláltak, válaszul egy Oroszország elleni feltételezett atomtámadásra. A Kreml nyilatkozata szerint a gyakorlaton minden feladatot teljesítettek, és az összes rakéta elérte a kitűzött célpontokat.
     
  • Oroszország nem fog atomfegyvereket bevetni az ukrajnai invázió során - jelentette ki Andrej Kelin, a Kreml brit nagykövete a CNN-nek adott interjújában. A nagykövet megjegyzései frissek, így azon a napon hangzottak el, amikor Oroszország katonai nukleáris gyakorlatokat tartott.
     
  • Ukrajna védelmi minisztere, Olekszij Reznyikov szerdán azt mondta, nem hiszi, hogy Vlagyimir Putyin atomfegyvereket vetne be, annak ellenére, hogy Putyin többször figyelmeztetett arra, hogy Oroszországnak joga van megvédeni magát a világ legnagyobb nukleáris készletét is magában foglaló arzenáljának bármely fegyverével. „Személyes véleményem az, hogy Putyin nem fog atomfegyvereket használni” - mondta Reznyikov egy sajtótájékoztatón, amikor a kérdésről kérdezték.

Nem fog atomfegyverhez nyúlni? Fotó: MTI/AP/Kreml/Pool/Ramil Szitdikov
Nem fog atomfegyverhez nyúlni? Fotó: MTI/AP/Kreml/Pool/Ramil Szitdikov

  • Mintegy 1000 holttestet - köztük civileket és gyerekeket - exhumáltak a nemrég felszabadított harkivi területeken ukrán sajtóhírek szerint. Ebbe beletartozik az a 447 holttest is, amelyet az izjumi tömegsírban találtak.
     
  • Nem engedhető meg Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy megnyerje az ukrajnai háborút, egy ilyen fogatókönyv megvalósulása csapás lenne az ukrajnaiak számára, a NATO-ba tömörült szövetségeseket pedig sebezhetőbbé tetté - jelentette ki a NATO-főtitkár. Jens Stoltenberg kijelentette: a legtöbb háború a tárgyalóasztalnál fejeződik be. Az azonban, hogy Ukrajna mit képviselhet egy béketárgyalás során, az a harctéren elért eredményektől, azaz a megtámadott országnak nyújtott katonai támogatástól függ. Oroszország nem tudja elrettenteni a NATO-t Ukrajna önvédelméhez nyújtott támogatásának folytatását illetően. A szövetségesek támogatásának köszönhetően az ukrán hadsereg napról napra erősebbé válik - tette hozzá.
     
  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök „igazságos és elkerülhetetlen a megtorlást” helyezett kilátásba szerdán az ország kelti részében lévő Dnyipro város ellen elkövetett orosz rakétatámadásért. Dnyipropetrovszk megye székhelye ellen szerdára virradóan hajtottak végre az orosz erők rakétatámadást. Egy rakéta roncsai egy benzinkúra zuhantak, ami miatt tűz ütött ki. Előzetesen a város polgármestere legalább két halottról számolt be, egy terhes nőről és egy autómosó-kezelőről.
     
  • Martin Griffiths, az ENSZ segélyezési főnöke szerdán úgy nyilatkozott, hogy viszonylag optimista azzal kapcsolatban, hogy az ENSZ által közvetített megállapodás, amely lehetővé teszi Ukrajna számára a fekete-tengeri gabonaexportot, november közepén túl is meghosszabbodik. Griffiths a hónap elején az ENSZ kereskedelmi vezető tisztviselőjével, Rebeca Grynspannal Moszkvába utazott, hogy megbeszéléseket folytasson orosz tisztviselőkkel a megállapodásról, amelynek célja az orosz gabona és műtrágya világpiacokra történő exportjának megkönnyítése is.

(MTI, The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump ennek az adatnak aligha örült
Privátbankár.hu | 2025. november 5. 19:55
A vártnál rosszabb lett egy amerikai gazdasági szám.
Makro / Külgazdaság Varga Mihályék közt megint óriási volt az egyetértés
Privátbankár.hu | 2025. november 5. 19:33
Egyhangú volt a kamatdöntés.
Makro / Külgazdaság Tömegével zárják be Ukrajnában a gyógyszertárakat
Kormos Olga | 2025. november 5. 19:13
Csak két patikalánc 175 telephelye szűnt meg az év eleje óta a háborúban álló Ukrajnában, de a többi sincs jó helyzetben.
Makro / Külgazdaság Két világhatalom közé szorult Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. november 5. 17:10
A magyar miniszterelnök amerikai útja akár a választások szempontjából is izgalmas lehet, azon ugyanis energetikai kérdések, többek között a korábban bejelentett orosz cégek elleni olajembargó is terítékre kerül. Ha Orbán Viktornak nem sikerül haladékot kapnia Donald Trumptól annak a hazai üzemanyagárakra is hatása lehet, többek között erről is beszélt kollégánk, Király Béla az ATV Reggeli Start cím műsorában.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe fog kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. november 5. 11:44
Továbbra sem változnak a nagykereskedelmi árak a benzin és a gázolaj tekintetében sem.
Makro / Külgazdaság Megjött a Trump-hatás az amerikai autóeladásokra
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 19:21
Az Egyesült Államokban csökkent a könnyű járművek értékesítése októberben, mivel a szövetségi kormány elektromosautó-támogatásainak megszűnése visszavetette a keresletet az akkumulátoros járművek iránt. Emellett a munkaerőpiac lassulása és a vámok miatt várható áremelkedés is korlátozhatja az idei évben a lehetséges fellendülést.
Makro / Külgazdaság Lesz ítélet az MNB-botrányokban a választásokig? Erről is kérdezzük Simor Andrást a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 11:09
A volt jegybankelnök, közgazdász november 12-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nekiment a K&H Bank elemzőjének
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 09:42
A kormányfő szerint beálltak a bankok a Tisza párt mögé, ezért kritizálják a gazdaságpolitikáját. 
Makro / Külgazdaság Vidéken alig épült idén új lakás az országban
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 08:30
Budapest után a legtöbb új lakást Siófokon adták át.
Makro / Külgazdaság Nehéz helyzetbe kerülhet Orbán Viktor, ha betartja Donald Trump, amit mondott
Király Béla | 2025. november 4. 05:44
Az amerikai adminisztráció szeretné tárgyalóasztalhoz kényszeríteni az oroszokat, ennek érdekében az egyik legfontosabb bevételi forrásukat, a gáz- és olajeladást korlátoznák. Ráadásul Donald Trump hétvégi megszólalása szerint nem fog Orbán Viktornak mentességet adni, így a szankció belátható időn belül a jelentős importkitettsége miatt Magyarországot is érinti. A magyar és az amerikai vezető pénteki találkozóján így már az is fontos eredmény lenne, ha Trump haladékot adna.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG