3p
Gulyás Gergely szerint felmerülhetett az igény a cégeknél a túlórák emelésére, de a kormányt ez nem befolyásolta a döntés meghozatalakor. Ez burkoltan azt is jelentheti, hogy valamilyen párbeszéd folyhatott a témában az illetékes kormánytag és a piaci szereplők között. Német sajtóhírek szerint egyes német cégek valóban jelezték a kormány felé, hogy örülnének a túlóraszám növelésének.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter sajtótájékoztatót tart a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtótermében 2018. augusztus 14-én. MTI Fotó: Kovács Attila

A gazdasági szereplők kérték a túlmunka-szabályozás módosítását - mondta pár napja a Világgazdaságnak adott interjúban Palkovics László innovációért és technológiáért felelős miniszter. A tárcavezető szavai alapján tehát a munkaadói oldalról érkezett jelzés arra, hogy a szűkös munkaerőkínálat ellensúlyozására a jogalkotó emelhetné a túlórák számát.

További információkért Gulyás Gergelyhez fordultunk. A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy ismeretei szerint semelyik, Magyarországon működő vállalattal nem tárgyalt a kormány erről a kérdésről. Szerinte egyébként sincs annak jelentősége, hogy ki kéri ezt és ki nem.

Inkább azt kell szerinte belátni, hogy ma 800 ezerrel dolgoznak többen, mint 2010-ben - közölte. Munkaerőhiány van, és ebben a helyzetben ha lehetővé teszik, hogy valaki önkéntes alapon többet dolgozzon és ezáltal többet is keressen, adott esetben segítség lehet azoknak, akik eddig másodállást kerestek azért, mert munkahelyükön már nem vállalhattak több túlórát.

Feltettük a kérdést a miniszternek, hogy mégis kit, vagy kiket kell értenünk a Palkovics miniszter által említett gazdasági szereplők alatt. Gulyás szerint erre Palkovics tudna válaszolni, de mint mondta, az innovációs miniszter tárcájából, helyzetéből adódóan beszél a gazdasági szereplőkkel.

"Azt nem tudom kizárni, hogy ilyen igény felmerült"

- tette hozzá. Burkoltan ez azt jelentheti, hogy valamilyen párbeszéd folyhatott a témában az illetékes kormánytag és a piaci szereplők között. Gulyás ugyanakkor kifejtette, hogy a kormányt a döntés meghozatalakor nem befolyásolták külső érdekek. Mint fogalmazott, eddig sem lehetett a kormányt azzal vádolni, hogy külső - különösen multinacionális cégek - érdekei befolyásolták volna a döntéseit, mivel azok nagy többsége velük szemben, az ő kárukra született.

"Gyakorlatilag a gazdasági stabilizáció az ő (a multik - a szerk.) kárukra, az ő pénzükön történt meg, ezért erről most sincsen szó"

- közölte. Korábban Kósa Lajos fideszes képviselő - a törvényjavaslat egyik beterjesztője - azt nyilatkozta, hogy az intézkedés a magyar munkavállalók egy részét érinti csak valójában. Azokat a cégeket, amelyeknek a termelése ciklusok szerint történik: van, amikor többletmunkára van szükség, máskor pedig a kereslet függvényében kevesebb munkaóra is elég. Az autóipart és a vegyipart említette az érintett iparágak közül. Ide kapcsolódik, hogy a "rabszolgatörvény" kapcsán felvetődött, a német tulajdonban működő vállalatok kérését teljesíthette a kormány a túlóra-keretek meghosszabbításával.

privatbankar.hu cikkéből kiderül, hogy az ottani sajtó szerint a német autóipari cégek valóban jelezték a kormány felé, hogy örülnének a túlóraszám növelésének.

(mfor.hu)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Értékelést adtak a magyar gazdaságról, a kormány is reagált
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 20:08
Az OECD legfrissebb Magyarországról szóló gazdasági előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése a következő két évben fokozatosan erősödhet.
Makro / Külgazdaság Az ÁSZ elnöke visszautasítja Magyar Péter kijelentéseit
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 19:09
Közleményben reagált az Állami Számvevőszék.
Makro / Külgazdaság Összeült az EKB, de a kamat ezt meg sem érezte
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 16:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásokkal összhangban nem változtatott a három irányadó eurókamat szintjén.
Makro / Külgazdaság Elképesztő csúcsokat döntött az üzleti és főleg a fogyasztói bizalom idehaza
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 12:57
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – a EU támogatásával és módszertanával végzett – felmérése szerint, júliusban a fogyasztók és az üzleti szféra hangulata egyaránt javult. A várakozások összefoglaló jelzőszáma, a GKI konjunktúra indexe szűk három ponttal emelkedett az előző hónaphoz képest, s így négy és féléves csúcsára ért fel.
Makro / Külgazdaság Már csak ez hiányzott: újabb tengeri folyosó lehetetlenült el
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 12:12
Nem futnak be hajók az ukrán fekete-tengeri kikötőkbe, miután a hajótulajdonosok felfüggesztették szállításaikat az orosz támadások veszélye miatt – közölte szerdán az ukrán mezőgazdasági miniszter, Tarasz Viszockij.
Makro / Külgazdaság Fontos döntés előtt áll az eurózóna, erre figyelnek ma a befektetők
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 11:18
Érkezik az Európai Központi Bank (EKB) júliusi kamatdöntése. 
Makro / Külgazdaság Nagyot ugrott az európai kulcságazat, ez már a kilábalás jele?
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 10:59
Az Európai Unióban júniusban éves összevetésben 13,6 százalékkal, közel 1,148 millióra emelkedett az új személygépkocsik forgalomba helyezése, miközben tovább nőtt az elektromos és a hibrid meghajtású modellek iránti kereslet, a benzines és dízelüzemű autók értékesítése pedig visszaesett – közölte csütörtökön az Európai Gépjárműgyártók Szövetsége (ACEA).
Makro / Külgazdaság Élőben az MNB-alapítványos nyomozásról – ma délután kérdezheti Ligeti Miklóst a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 08:17
A Transparency International Magyarország jogi igazgatója fél 4-től lesz a vendégünk. Az egyórás élő adást a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Ismét elszabadult az olajpiac, ez áll a háttérben
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 06:59
Az Egyesült Államok újabb légicsapásokat indított iráni célpontok ellen – közölte szerdán a Középső Parancsnokság (CENTCOM). Eközben a jemeni húszi felkelők csütörtökön bejelentették, hogy rakéta- és dróntámadást hajtottak végre két szaúdi olajszállító tanker ellen a Vörös-tengeren.
Makro / Külgazdaság Átlépte a 150 ezres álomhatárt az Ausztriában dolgozó magyarok száma
Kollár Dóra | 2026. július 23. 05:44
A nyári szezonban tovább nőtt a kint dolgozók száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG