3p
Ezt Orbán Viktor jelentette be a Kossuth rádióban.
Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió stúdiójában. Illusztráció. Forrás: MTI/Kovács Tamás

"... miután több hónapos időszakról van szó, mikor be fogjuk zárni az iskolákat, ha erre sor kerül, ha bezárjuk, az a tanév végét fogja jelenteni. Akkor a tanároknak el kell menniük fizetés nélküli szabadságra, és be kell látnunk, hogy nem tudjuk két hét múlva kinyitni az iskolákat."

- mondta Orbán Viktor a szokásos péntek reggeli interjújában a Kossuth rádión. A közoktatási intézmények azonban még nem zártak be, mégpedig azért, mert a vírus nem jelent veszélyt a legfiatalabbakra, és most az időseket kell védeni, magyarázta a miniszterelnök.

Orbán Viktor: felmérhetetlenül súlyosak a vírus gazdasági következményei

Azzal folytatta, hogy két-hátom hét múlva nem lesz jobb a vírushelyzet az országban, sőt, rosszabb lesz. Szerinte még hónapokig eltart, amíg a gyógyultak száma meghaladja majd az új megbetegedésekét.

"A békebeli demokrácia és a háborús helyzet közötti fázis ez"

- fejtette ki Orbán a veszélyhelyzet kapcsán, mely egyelőre csak két hétig tart az alkotmányos szabályoknak megfelelően, de a miniszterelnök szerint meg fogják hosszabbítani, ugyanis a koronavírus ezt indokolja.

"Azzal kell számolnunk, hogy az életünk megváltozik. A járvány megállítására intézkedéseket kell tenni."

Orbán szerint elég egészségügyi dolgozó van az országban, egészségügyi eszközökből pedig még rendelt tartalékokat a kormány. Lesznek csoportos megbetegedések is, de egyelőre csak egyéni megbetegedések vannak, mondta még el.

Mindeközben tegnap Szlovákiában újabb drasztikus intézkedéseket vezetett be a kormány, amelyek  a következőek:

  • bevezetik az ellenőrzést a határátkelőkön
  • lezárják mindhárom nemzetközi repülőteret
  • elrendelik a kötelező 14 napos karantént minden külföldről érkezőnek
  • bezárják az összes iskolát és óvodát minimum 14 napra
  • bezárják az összes aquaparkot és síközpontot
  • bezárják a szociális és kulturális intérményeket
  • bezárják a szórakozóhelyeket
  • korlátozzák a nemzetközi vonat- és buszközlekedést

Az iskolák bezárása miatt elmaradnak az érettségi vizsgák is Szlovákiában.

Hétfőtől (március 16.) minden iskola, óvoda, egyetem és szabadidő-központ zárva tart Szlovákiában az új koronavírus terjedése miatt. A tanítás legalább 14 napig szünetelni fog. Erről Peter Pellegrini leköszönő kormányfő és Denisa Saková (mindketten Smer) belügyminiszter tájékoztattak a válságstáb csütörtöki ülését követően.

A 14 napos tanítási szünet azokra a pozsonyi iskolákra is vonatkozik, amelyeket korábban már bezártak.
Pellegrini megerősítette, hogy legalább két héttel el kell halasztani az érettségi vizsgákat is, melyekre eredetileg március 17. és 20. között került volna sor.

Lapunk információi szerint a szlovák törvények egyértelműek, és ezek szerint a tanárok a kieső időre ugyanúgy megkapják a fizetésüket, bár erről nem esett szó a rendelkezések körüli vitákban.

Egyes magáncégeknél előfordulhat, hogy a dolgozók csak fizetésük 60 százalékát kapják, ha képtelenek dolgozni a munkáltatónál előforduló zavarok miatt.

(via hirado.hu, hvg.hu)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az amerikai munkaerőpiaci adat
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 17:10
Növekedést vártak, csökkenés lett.
Makro / Külgazdaság A költségvetést érintő döntéseket is hozott a kormány
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 16:44
Erről is szó esett a csütörtöki kormányszóvivői sajtótájékoztatón, ahol a miniszterelnök is ott volt.
Makro / Külgazdaság Hatalmas bejelentést tett a Mol
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 15:32
850 millió zloty értékű kötvénykibocsátással lépett be a lengyel kötvénypiacra a Mol.
Makro / Külgazdaság 552 milliárd eurós jó hírt kapott Brüsszelből Magyarország
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 13:59
A tisztább energiarendszerek kiépítésére ad pénzt az Európai Unió.
Makro / Külgazdaság Ígéretes számok érkeztek Magyarország szomszédjából
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 13:39
Lassult az osztrák infláció.
Makro / Külgazdaság Baljós számok várják azt, aki péntekig vár a tankolással
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 12:34
Lassan újra az eltörölt védett ár környékére kúsznak vissza az üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Csak 75 milliárdot kért, de végül 197 milliárdot tett zsebre a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 12:16
Ráadásul a kamatok is tovább csökkentek.
Makro / Külgazdaság Már 50 ezer forinttal gazdagabban nézhet tüzijátékot 400 ezer gyerek – itt van Magyar Péter bejelentése
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 11:41
Már meglévő jogosultságokhoz kötik az iskolakezdési támogatást. 40 milliárdot költ erre az állam.
Makro / Külgazdaság Örülhet, aki most venne fel lakáshitelt
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 08:41
Az OTP lépett, hamarosan mehetnek utána a többiek is.
Makro / Külgazdaság Hajnalig gyűrték egymást a német kormány pártjai, itt van, mire jutottak
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 08:14
Átírják a személyi jövedelemadó rendszerét is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG