4p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kicsit lassult az euróövezet növekedése, de így is évek óta az egyik legjobb negyedévet zárták most.

Bár szeptemberben lassult gazdasági növekedés üteme, ennek dacára az utóbbi négy év legjobb negyedévét tudhatja maga mögött az euróövezet - ezt mutatják a Markit Economics londoni gazdaságkutató intézet beszerzésimedzser-indexeinek (BMI) szeptemberi előzetes adatai.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig csökkenését jelzi. Az előzőnél alacsonyabb 50 pont feletti érték a lassulást tükrözi.

A Markit Economics londoni gazdaságkutató feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett, összetett BMI mutatója kéthavi mélypontra, 53,9 pontra csökkent szeptemberben. Elemzők 54,1 pontra számítottak az augusztusi 54,3 pont után. Az index értéke már 2013 óta a növekedési tartományban tartózkodik. Mind a szolgáltató szektorban, mint a feldolgozóiparban növekedett a teljesítmény, bár lassuló ütemben.

Az euróövezetben domináns szerepet játszó szolgáltatóipar beszerzésimedzser-indexe a júliusival azonos szintre, 54 pontra csökkent az augusztusi 54,4 pontról, ezzel némileg elmarad az elemzők által várt 54,2 ponttól. A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index értéke viszont az elemzői várakozásokkal összhangban 52,0 pontra - öthavi mélypontra - süllyedt az augusztusi 52,3 pontról.

Jó irányba haladunk

A szeptemberi előzetes BMI-adatok azt mutatják, hogy növekszik az euróövezet gazdasága. Az új megrendelések és a teljesítésre váró munkák állományának növekedése gyorsult, így remélhetőleg a következő hónapokban is bővül a gazdaság.

 

 

Már a 11. egymást követő hónapban bővült a két szektorban foglalkoztatottak száma, bár az ütem a feldolgozóiparban héthavi, a szolgáltatásoknál pedig nyolchavi mélypontra csökkent. A nyersanyagárak erős csökkenésének dacára stabilak maradtak az eladási árak, miközben a ráfordítási árak némileg növekedtek.

A franciák késésben, a németek lassulnak

Németországban, a legnagyobb euróövezeti gazdaságban enyhén lassult a növekedés szeptemberben, de így is az utóbbi egy év legjobb negyedévét zárja. A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index 52,5 pontra csökkent az augusztusi 53,3 pontról, a szolgáltatóipari 54,3 pontról az előző havi 54,9 pontról, a kompozit BMI pedig 54,3 pontra esett az augusztusi 55,0 pontról. Az új megrendelések állománya 2013 novembere óta a legnagyobb ütemben bővült, a folyamatban lévő teljesítések pedig 2011 májusa óta a legmagasabb szinten állnak, miközben a munkahelyek száma 2011 decembere óta a legnagyobb mértékben növekedett, ami arra utal, hogy a gazdaság fellendülés egyre tartósabbá válik.

A második legnagyobb gazdaság, Franciaország még mindig fáziskésésben van, bár az augusztusi, gyakorlatilag stagnálást jelentő értékek némileg javultak szeptemberben. Az összetett mutató értéke 1,2 ponttal 51,4 pontra, a feldolgozóiparé 2,1 ponttal 50,4 pontra, a szolgáltatóiparé pedig 0,6 ponttal 51,2 pontra emelkedett.

A legfrissebb BMI-adatok alapján nyilvánvaló, hogy szeptemberben tovább javult a gazdasági helyzet az euróövezetben. Mindazonáltal a növekedés üteme nem elégséges ahhoz, hogy inflációt gerjesszen és jelentős számú új munkahely létrehozását eredményezze - kommentálta a jelentést Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza. Az adatok arra utalnak, hogy az euróövezet a harmadik negyedévben az előző negyedévivel megegyezően 0,4 százalékos negyedéves GDP-növekedést érhetett el, éves összevetésben pedig alig 1,6 százalékkal bővülhet a gazdaság idén.

Az euróövezeti növekedés mértéke némileg csalódást okozhatott az Európai Központi Banknak (EKB), amely márciusban nagyszabású mennyiségi enyhítési programot kezdett az infláció emelésének és a gazdaság ösztönzésének céljából.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Váratlanul jó helyre került Magyarország egy listán
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 14:31
Építőipar terén jó lett a magyar adat.
Makro / Külgazdaság Félelmetes pénzeket kerestek a milliárdosok egy év alatt is
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 13:34
3,8 milliárd embert kiemelhetnének a szegénységből.
Makro / Külgazdaság A sötétben tapogatózhat a Fed karácsony előtt
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 13:00
Az amerikai munkaügyi minisztérium nem közöl munkanélküliségi adatot októberről.
Makro / Külgazdaság Ha dízeles az autója, van egy rossz hírünk
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 11:15
Dráguló gázolaj, stagnáló benzinár.
Makro / Külgazdaság Itt van Bod Péter Ákos válasza arra, hogy miért nem érezzük a bérek növekedését
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 10:45
Ha csak a hivatalos számokat nézzük, akkor örülhetünk, hiszen az inflációt jóval meghaladó mértékben emelkednek a keresetek. De akkor miért érzik sokan ennek az ellenkezőjét? 
Makro / Külgazdaság Plusz szabadnap is jár az euró bevezetése mellé
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 08:50
Két plusz szabadnapot ad a bolgár kormány az euró zökkenőmentes bevezetése céljából.
Makro / Külgazdaság Évtizedes válság, 2030-ig szóló, borús jóslat érkezett az IMF-től
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 08:15
A világ húsz legnagyobb gazdaságának (G20) középtávú növekedési kilátásai 2030-ra a 2009-es pénzügyi válság óta nem látott mélypontra süllyednek – derül ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a G20-ak számára készített jelentéséből.
Makro / Külgazdaság Az oroszok hajlandóak eladni a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban lévő részesedésüket
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 17:13
Az orosz tulajdonos hajlandó eladni 56,15 százalékos részesedését a Szerbiai Kőolajipari Vállalatból (NIS) – jelentette be Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter szerdán.
Makro / Külgazdaság Váratlan meglepetés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 16:55
Az amerikai külkereskedelmi hiány az elemzők által vártnál jelentősebben csökkent augusztusban – derült ki az amerikai kereskedelmi minisztérium szerdán közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Hónapok óta nem mozdul az inflációs ráta a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 15:19
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előző havival megegyezően 4,0 százalék volt októberben – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) szerdán közzétett adataiból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG