1p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Edgar Allan Poe születésének 200. évfordulója, 2009. január 19. közeledtével fellángolt a vita az amerikai irodalmi közösségekben arról, melyik város vallhatja magáénak. Szülővárosában még szobra sincs
Edgar Allan Poe születésének 200. évfordulója, 2009. január 19. közeledtével fellángolt a vita az amerikai irodalmi közösségekben arról, melyik város vallhatja magáénak.

Poe Bostonban született, Baltimore-ban temették el és most Philadalphia is hadba száll érte. Edward Pettit Poe-kutató, a kezdeményező azzal érvel, hogy az író legjelentősebb műveit - többek között az Usher-ház bukását, a Morgue utcai kettős gyilkosságot, a Vörös halált és az Aranybogár című novelláját - Philadelphiában írta. Véleménye szerint Baltimore nem érdemli meg, hogy a városban legyen a sírja, hiszen már az író temetésén is nagyon kevesen jelentek meg, több mint 20 évig sírkövet sem állítottak neki és a baltimore-i Poe House-nak évente kevesebb mint ötezer látogatója van, míg a philadelphiai Edgar Allan Poe Historic Site-nak 15 ezer. Pettitnek sok támogatója van a városban, egyetemi tanárok is állnak mellette. Az egyik még érvelését is gazdagította azzal, hogy emlékeztetett: Philadelphia híres amerikaifutball-csapata, a Ravens is Poe híres verséből, A hollóból vette a nevét.

Jeff Jerome, a Poe House kurátora azonban fügét mutatott a philadelphiaiaknak és azt ajánlotta: ha el akarnak tőlük vinni valamit, akkor tegyék ezt John Wilkes Booth - Abraham Lincoln elnök gyilkosa - tetemével, amely szintén Baltimore-ban van eltemetve.

A nagy összecsapás a jövő év január 13-án lesz, amikor Pettit a Philadelphia Free Library-ben nyilvános vitában küzd meg egy még kijelölésre váró baltimore-i rajongóval. Ha Pettit győz és sikerül Poe-t elhozni Baltimore-ból, félbeszakad, jobb esetben Philadelphiában folytatódik egy titokzatos, romantikus hagyomány. Az író halálát követő év, 1850 óta az évfordulón valaki mindig odalop három szál vörös rózsát és egy fél üveg konyakot a sírra. Az ismeretlent a köznyelv Poe Toasternek hívja.

A vita addig is szélesedik, lapok, tv-adók, blogok foglalkoznak vele, nem beszélve arról, hogy más városok is magukénak akarják tudni az írót. Ilyen New York, ahol Poe 1845 körül élt, amikor híres lett A holló publikálásával, vagy Richmond, ahol felnőtt és ahová vissza akart térni. Vetélkedik még a dél-karolinai Sullivan,s Island, ahol 1827-ben katona volt és ahová Az aranybogár cselekményét helyezte.

Egyetlen város van csupán, amely, bár érintett, úgy tűnik, nem érdeklődik. Ez szülővárosa. Bostonban az írónak nincsen sem szobra, sem múzeuma, dehát már a közmondás is úgy szól, hogy senki sem lehet próféta a saját hazájában.

Az olimpia még adhat egy Nobel-díjat is Kínának?
Íme, a világ legjobb filmje! 

MTI

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Uniós pénzekre várva: mire költhetnénk az eurómilliárdokat?
Imre Lőrinc | 2026. április 20. 19:16
Sürget az idő a befagyasztott európai uniós források, különösen a Helyreállítási Alap vagy teljes néven Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) milliárdjainak hazahozatala szempontjából. Nem véletlen, hogy a hétvégén az Európai Bizottság delegációja Budapestre látogatott, hogy a leendő Tisza-kormány képviselőivel tárgyaljon a pénzek feloldásáról – hangzott el a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság Ezekért a termékekért érheti meg a szlovákiai bevásárlás
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 19:01
Vöröshagymáért, vagy almáért megéri átmenni a határ túloldalára, és az Unicum is olcsóbb. Az uborka ára viszont Magyarországon alacsonyabb.
Makro / Külgazdaság Csak a dollárral szemben tudott erősödni a forint hétfőn
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 18:26
Továbbra is 307 közelében áll a dollár-forint árfolyam, a magyar fizetőeszköz még erősödni is tudott hétfőn. Hasonló árfolyamot utoljára 2021-ben láthattunk. Az euróval és a svájci frankkal szemben viszont gyengült a forint.
Makro / Külgazdaság Feleannyira sem emelkedett az átlagnyugdíj értéke, mint az átlagfizetésé
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 16:08
Az átlagkereset reálértéke 4,8 százalékkal emelkedett, eközben az átlagnyugdíjé csak 2,3 százalékkal. Tovább folytatódik tehát a nyugdíjak leszakadása a fizetésektől.
Makro / Külgazdaság Kiderült, kik vezetik az új kormány hét minisztériumát
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 15:25
A pénzügyminiszter, illetve a gazdasági és energetikai miniszter neve mellett öt másik embert is bejelentett Magyar Péter hétfőn délután. Az is kiderült, mivel foglalkoznak majd azok a minisztériumok, ahol egyelőre nincs kijelölt vezető.
Makro / Külgazdaság Katasztrofális a magyarok mentális állapota
Vámosi Ágoston | 2026. április 20. 15:01
Magyarországon az egészségügyre fordított kiadások GDP-hez viszonyított aránya elmarad a visegrádi országokétól. A változás első lépése az lehet, ha a kormány valóban prioritásnak tekinti az egészségügyet. A legnagyobb megtérülés a gyerekek és a nők egészségi állapotának javításában mutatkozik, de a mentális egészség terén is bőven van fejlődési lehetőség.
Makro / Külgazdaság Így nézhetnek ki a magyar parlamenti bizottságok a következő négy évben
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 14:18
Szétválasztják a parlament Kulturális Bizottságát és a Népjóléti Bizottságot is, újdonság lehet a Digitális, Innovációs Bizottság és a Társadalmi Részvétel Bizottsága. Hamarosan jönnek a miniszterek nevei is.
Makro / Külgazdaság Több száz dolgozót vesz fel a Lidl, a rutinos targoncások és raktárosok bruttó 800 ezer felett is kereshetnek
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 13:55
Közzétette idei béreit az egyik legnagyobb, Magyarországon is jelen lévő kiskereskedelmi üzletlánc. Ősszel új logisztikai központot nyitnak, ahova több száz emberre lesz szükség, és azt is megtudtuk, mennyit kereshetnek a targoncavezetők, vagy a raktári dolgozók.
Makro / Külgazdaság Most érkezett: tovább szakadnak a piaci árak a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 12:09
Újabb lépéseket tesznek az üzemanyagéárak a normalizálódás irányába.
Makro / Külgazdaság Kétezer milliárd forint zúdulhat a Tisza-kormánnyal az építőiparba
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 08:23
A legfontosabb szakági tömörülés vezetője szerint ez komoly fegyvertény lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG