3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Kilenc százalékkal csökkent a halálos áldozatokkal járó terrortámadások száma 2022-ben világszerte, a biztonsági helyzet továbbra is a Száhel-övezetben a legrosszabb - derül ki a Globális Terrorizmus Index (GTI) nevű jelentésből, amelyet a Gazdasági és Békekutató Intézet (IEP) kutatása alapján tettek közzé kedden. A jelentés készítői a szélsőséges tálibok afganisztáni hatalomra kerülésének tulajdonítják a változást.

A beszámoló szerint tavaly 3955 terrortámadást követtek el, 28 százalékkal kevesebbet, mint 2021-ben. Világszerte 6701 ember vált terrortámadás áldozatává, 38 százalékkal kevesebb, mint a negatív rekord idején, 2015-ben. A jelentésben figyelmeztettek: annak ellenére, hogy a tálibok 2021-es hatalomra kerülése óta 58 százalékkal csökkent a terrortámadások halálos áldozatainak száma Afganisztánban, az ország még mindig, immár negyedik éve a világ terrorizmus által leginkább sújtott államának számít.

Az afganisztáni helyzet javulása ellenére a biztonsági helyzet globálisan tovább romlott, elsősorban a Száhel-övezetben, amelyet a GTI már tavaly is a terrorizmus egyik központjának nevezett. A térségben a jelentés szerint kilenc százalékkal nőtt a halálos áldozatok száma, így ez az övezet adja a terrorizmus globális halottainak 43 százalékát.

Ahol minden kezdődött: a New York-i terrortámadás 2001. szeptember 11-én. (Szerkesztett felvétel. Wikipédia/Robert/https://www.flickr.com/people/themachinestops/)
Ahol minden kezdődött: a New York-i terrortámadás 2001. szeptember 11-én. (Szerkesztett felvétel. Wikipédia/Robert/https://www.flickr.com/people/themachinestops/)

A helyzet különösen aggasztó Burkina Fasóban és Maliban - tették hozzá az összeállítók. Serge Stroobants, az IEP európai, közel-keleti és észak-afrikai irodájának vezetője újságíróknak leszögezte: a térséget természeti nehézségek és politikai bizonytalanság egyszerre sújtja, és ez a helyzet ideális környezetet biztosít a terrorista szervezeteknek. A Száhel-övezetben az elmúlt 15 évben 2000 százalékkal nőtt a terrortámadások aránya, és csak 2021 óta már hat puccsot, illetve puccskísérletet követtek el a zóna országaiban.

Ezzel szemben a közel-keleti és az észak-afrikai régióban 32 százalékkal csökkent a terrortámadások halálos áldozatainak aránya: 791 halottról tudni, ez 2013 óta a legalacsonyabb szám. A jelentősben felhívták a figyelmet arra, hogy csökkent az öngyilkos merényletek száma is. Tavaly világszerte az Iszlám Állam terrorszervezet követte el a legtöbb támadást, 410-et, és a szervezet nevéhez fűződik a legtöbb halálos áldozat is, 1045. Az immár nyolcadik éve "listavezető" Iszlám Államot a szomáliai al-Shabaab nevű szélsőséges csoport követi 315 támadással és 784 halálos áldozattal.

A világ nyugati felén 2017 óta csökkenőben vannak a terrortámadások: 2022-ben 40 ilyen jellegű támadást hajtottak végre, amelyek azonban 19 halálos áldozattal jártak, míg 2021-ben a terrortámadásokban csak kilencen haltak meg. A jelentés szerint a világ ezen részén a vallási okokból elkövetett támadások 2016 óta 95 százalékkal csökkentek, továbbra is leginkább ideológiailag motiváltak.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bejelentést tett az energiaügyi államtitkár a stratégiai kőolajkészletekről
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 19:22
Az Energiaügyi Minisztérium államtitkára posztolta ki közösségi oldalán. 
Makro / Külgazdaság Mindenkit meglepett a kanadai infláció
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 17:12
Kanadában a fogyasztói árak az elemzői várakozásoknál és az előző havinál is kevésbé emelkedtek éves szinten januárban.
Makro / Külgazdaság Rossz hír jött az Egyesült Államokból
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 15:21
Az Egyesült Államokban négyheti mélypontra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a február 13-án végződött héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Kapcsoljuk a Klasszis Klub stúdióját – élő beszélgetés a Hold Alapkezelő alapítójával
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 15:10
Szabó László fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály nagy lépésre készül: mondják a szakértők
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 12:14
Csaknem másfél év után újra csökkenhet az alapkamat. 
Makro / Külgazdaság Ön is kérdezhet a Hold Alapkezelő befektetési szakértőjétől – ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 09:22
A Klasszis Média immár 6. évfolyamában járó egyórás élő adásának mai vendége a Hold Alapkezelő társalapítója, a cég felügyelőbizottságának elnöke lesz. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Becsörtet a Tűz Ló, de előtte még megpihen a világgazdaság
Imre Lőrinc | 2026. február 18. 05:44
Amilyen mozgalmasan indult az év a világgazdaságban, olyannyira lelassulhatnak az események a következő néhány hétben. Beköszöntött ugyanis a kínai holdújév, ami fennakadásokat okozhat a globális értékláncokban. Kínában nemcsak a Tűz Ló éve veszi kezdetét, hanem az új ötéves terv is, ami a korábban megszokotthoz képest gyengébb növekedési számokat hozhat magával.
Makro / Külgazdaság Hidegzuhany Németországban – túl nagy volt a várakozás
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 13:09
Németországban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági várakozások februárban. 
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogyan változnak az árak a kutakon
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 10:58
Stabilak a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mennyit köszönhet a magyar gazdaság a Nestlének
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 09:58
Adók és járulékok befizetése által 13,5 milliárd forinttal növeli a magyar költségvetés bevételeit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG