4p
Mindössze 1,7 százalék lett a kormányzati szektor GDP-arányos deficitje 2016-ban az előzetes adatok szerint.

A kormányzati szektor 2016. évi hiánya az előzetes adatok szerint 609,7 milliárd forint, a GDP 1,7%-a volt, ami a 2015. évi hiánynál 82,2 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,1 százalékponttal magasabb.

Az adatokat a KSH a túlzotthiány-eljárásról (Excessive Deficit Procedure – EDP) szóló jogszabály alapján, a nemzeti számlák európai rendszerében (ESA 2010) foglalt módszertani előírásoknak megfelelően jelentette az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak. A kormányzati szektor adóssága – az MNB adatai alapján – 2016 végén 25 922 milliárd forint, a GDP 74,1%-a volt.

2016-ban az azt megelőző évhez képest

  • a kormányzati szektor 609,7 milliárd forintos hiánya (a GDP 1,7%-a) 82,2 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,1 százalékponttal magasabb volt.

  • A bevételek 511,9 milliárd forinttal, 3,1%-kal csökkentek. A csökkenés két ellenkező irányú folyamat következménye: a főleg EU-transzfereket tartalmazó egyéb bevételek 1116,1 milliárd forintos (34,5%-os) csökkenését a hazai bevételi források növekedése kísérte. A társadalombiztosítási hozzájárulások 343,7 milliárd forinttal (7,7%-kal), a jövedelemadók 244,6 milliárd forinttal (10,2%-kal) nőttek. A termelési és importadóból, valamint a tőkeadókból származó bevételek ennél kisebb összeggel emelkedtek: az előbbi 11,2 milliárd forinttal, az utóbbi 4,7 milliárddal magasabb volt az egy évvel korábbinál.

  • A kiadások 429,7 milliárd forinttal, 2,5%-kal mérséklődtek. A változás legfőbb összetevője a bruttó állóeszköz-felhalmozás 1164,4 milliárdos, 51,7%-os csökkenése, ami a 2007–2013-as európai uniós programok kifizetéseinek lezárulásával magyarázható. A kamatkiadások 81,5 milliárddal (6,8%-kal), a folyó termelőfelhasználás 52,9 milliárd forinttal (2,1%-kal) alacsonyabb volt a 2015-ös értéknél. Ezzel szemben 533,3 milliárd forinttal, 17,9%-kal nőttek az egyéb kiadások, amelyek főként a hazai költségvetési forrásból juttatott beruházási transzfereket és tőketranszfereket tartalmazzák. Szintén nagyobb lett a munkavállalói jövedelem és a pénzbeni társadalmi juttatások mértéke: az előbbi 259,3 milliárd forinttal (7,2%-kal), az utóbbi 76,5 milliárd forinttal (1,7%-kal) nőtt.

2016 negyedik negyedéve az előző év azonos időszaka alapján

  • A kormányzati szektor hiánya 852,4 milliárd forint, a GDP 9,6%-a volt, ami 793,6 milliárddal, GDP-arányosan pedig 8,9 százalékponttal magasabb az egy évvel korábbinál.

  • A kormányzati szektor bevétele 660,9 milliárd forinttal, 13,1%-kal csökkent. A főképp uniós támogatásokat tartalmazó egyéb bevételek 711,5 milliárd forinttal (57,2%-kal), a termelési és importadók 97,0 milliárddal (5,3%-kal) mérséklődtek. Eközben 115,8 milliárd forinttal, 9,7%-kal bővültek a társadalombiztosítási hozzájárulásokból, 27,1 milliárddal a jövedelemadókból és 4,7 milliárddal a tőkeadókból származó bevételek.

  • A kiadások 132,7 milliárd forinttal, 2,6%-kal nőttek. Az egyéb kiadások 618,2 milliárd, a munkavállalói jövedelem 88,3 milliárd, a pénzbeni társadalmi juttatások 76,5 milliárd forinttal nőttek. A bruttó állóeszköz-felhalmozás ezzel szemben 548,2 milliárd, a folyó termelőfelhasználás 50,7 milliárd, a kamatkiadás 23,3 milliárd forinttal csökkent.

Első hallásra persze jó hír, hogy továbbra is alacsony szinten van hiány, azonban ne feledkezzünk meg arról, hogy a túlzott visszafogottsággal a gazdasági növekedés is elmarad. A Magyar Nemzeti Bank épp a napokban támadta meg a Nemzetgazdasági Minisztériumot a túl szigorú költségvetés miatt. A jegybank szerint ez a visszafogottság 0,3-0,4 százalékkal hűtötte a tavalyi GDP-t. Részletek >>>


A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG