2p

A szegényeknek viszont egyre rosszabb.

2020-tól mostanáig megduplázta a vagyonát a világ öt leggazdagabb embere, így az összeg mostanra eléri a 869 milliárd dollárt (301 021 600 000 000 forintot), miközben a világ legszegényebb hatvan százaléka – mintegy ötmilliárd ember – tovább szegényedik – írja a Guardian az Oxfam egyik friss jelentésére hivatkozva, írja a Telex. A szervezet előrejelzése szerint olyan ütemben növekszik a leggazdagabb vagyona, hogy egy évtizeden belül megszületik az első trilliárdos, a gazdagok és szegények közötti szakadék pedig még tovább nő, és várhatóan további 229 évig lesznek még a Földön szegény emberek.

Kiemelve az egyenlőtlenségek drámai növekedését a Covid-járvány óta, az Oxfam arról számolt be, hogy a világ milliárdosai 3,3 milliárd dollárral (1 141 347 900 000 forinttal) gazdagabbak, mint 2020-ban, és vagyonuk háromszor gyorsabban nőtt, mint az infláció.

„Az emberek világszerte keményebben és hosszabb ideig dolgoznak, gyakran a bizonytalan munkahelyeken alacsony bérekért” – áll a jelentésben. „52 országban közel 800 millió munkavállaló átlagos reálbére csökkent. Ezek a dolgozók összesen 1,5 milliárd dollárt veszítettek az elmúlt két évben, ami minden dolgozónként 25 napnyi bérkiesésnek felel meg.”

Fotó: Conclude
Fotó: Conclude

A jelentés szerint a világ 148 legnagyobb vállalata összesen 1,8 milliárd dollár nettó nyereséget ért el a 2023 júniusáig tartó évben, ami 52 százalékos ugrás a 2018–2021-es átlagos nettó nyereséghez képest.

Aleema Shivji, az Oxfam ideiglenes vezérigazgatója azt mondta, hogy az egyre szélesedő szakadék a gazdagok és a többiek között nem véletlen, és nem is elkerülhetetlen. „A kormányok világszerte tudatos politikai döntéseket hoznak, amelyek lehetővé teszik és ösztönzik a vagyon e torz koncentrációját, miközben emberek százmilliói élnek szegénységben. Lehetséges egy igazságosabb gazdaság, amely mindannyiunk számára hasznos. Olyan összehangolt politikákra van szükség, amelyek igazságosabb adózást és támogatást biztosítanak mindenki számára, nem csak a kiváltságosok számára” – fogalmazott.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Zombi cégek, felpörgő kiva és új Nokia: így adóznak a vállalkozások a jövő évtől
Imre Lőrinc | 2025. november 17. 19:42
Több mint 200 ezer vállalkozást érint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, illetve a kormányzat megállapodásából létrejött, 11 pontból álló adócsökkentési csomag, ami jövőre 78-90 milliárd forintot vesz ki az államkasszából, és hagy ott a cégeknél. A sajtóeseményt követő háttérbeszélgetésen azt is megtudtuk, hogy terítéken van-e még a szocho 13-ról 12 százalékra csökkentése.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter bekeményített: perelni akar a magyar kormány?
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 18:19
Ha kikerülik az Európai Unióban a magyar vétót.
Makro / Külgazdaság Enyhül a feszültség? Közeledik egymáshoz Kína és Németország
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 17:01
Először járt a jelenlegi német kormány egy minisztere Kínában.
Makro / Külgazdaság Mi lehet az amerikai védőpajzs?
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 15:04
Orbán Viktor miniszterelnök az Egyesült Államokban járt, és azt mondják, sok mindent intézett, konkrétumok viszont alig vannak, az igazán fontos megállapodás pedig elmaradt – erről beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság A kereskedők adtak egy tippet a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 12:17
A kevesebb közteher szerintük jobb lenne.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen árak lesznek a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 11:12
A héten kedden nem változnak az üzemanyag nagykereskedelmi árak. 
Makro / Külgazdaság 11 pontban könnyíti a vállalkozások terheit a kormány – jelentette be Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 10:52
Ezt tartalmazza a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökével hétfőn délelőtt kötött megállapodás.
Makro / Külgazdaság Nagyon szép számokat közölt az AutoWallis
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 09:58
A Kiskereskedelmi Üzletág mutatta fel a legnagyobb növekedést.
Makro / Külgazdaság Mexikóvárosban erőszakba torkollt a Z-generáció tiltakozása
Privátbankár.hu | 2025. november 16. 12:05
Száz rendőr sérült meg Mexikóvárosban, amikor tüntetők megtámadták a Nemzeti Palotát a drogcsempészet ellen küzdő michoacáni polgármester megölése ellen tiltakozva.
Makro / Külgazdaság Vészesen drágul a marhahús – Trump újabb mentességet adhat
Kollár Dóra | 2025. november 16. 10:26
A marhahús miatt hátrálhat meg az amerikai kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG