3p
Nem egyeznek az elemzői vélemények az építőipar szeptemberi teljesítményéről.

A statisztikai hivatal közlése szerint szeptemberben 8,1 százalékkal haladta meg az építőipari termelés volumene az egy évvel korábbit, az előző hónaphoz hasonlítva az építőipar termelése 8,3 százalékkal nőtt a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok szerint. Részletek >>>>

Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke elmondta: az előző hónapokat is figyelembe véve, hullámzó az építőipar teljesítménye, hónapról-hónapra csökken a múlt évhez mért növekmény. Ezzel együtt úgy vélte, hogy az építőipar meg tudja ismételni tavalyi teljesítményét, a 2100 milliárd forintos termelési értéket.

Kik nem járnak jól?

Az ÉVOSZ vezetője szerint a rendelésállomány alakulása "tragikus", szeptemberben csaknem 50 százalékkal volt kisebb, mint az egy évvel korábbi. Koji László a rendelésállomány növekedésére számít a közeljövőben, mert a költségvetésben szereplő nagy értékű beruházásokhoz tartozó szerződéseket az év hátralévő hónapjaiban és a jövő év elején várhatóan meg tudja kötni. Hozzátette: a nagy értékű kormányzati és önkormányzati beruházások, rekonstrukciók fognak elsősorban megjelenni, így a várható javulást az építési vállalkozók nagy többsége, a mikro-és kisvállalkozók nem fogják érzékelni.

Mi segítene a javulásban?

Koji László úgy vélekedett, a kisvállalkozóknak az lenne fontos, hogy a lakásépítés és a lakásfelújítások elmozduljanak a mostani holtpontról. Ehhez lényeges lenne a lakosság alacsonyabb kamatszinten történő finanszírozása, az áfacsökkentés, az engedélyezési eljárás egyszerűsítése - mondta. Nem az a gond, hogy a vállalkozások nem jutnának kedvező, akár 2,5 százalékos kamat mellett hitelhez, hanem az, hogy nincs vevő - jelentette ki. A lakosság piaci alapú finanszírozása a kulcskérdés, "addig nem építünk lakást amíg nem látjuk, hogy ki veszi meg" - fogalmazott.

Kedvezőnek nevezte a szeptemberi építőipari adatokat Barczel Vivien, az Erste Bank elemzője, különösen a júliusi és augusztusi visszaesés után. Kiemelten fontosak lesznek a következő hónapok adatai abból a szempontból, hogy kiderüljön, a nyári visszaesés vagy a szeptemberi emelkedés folytatódik-e az év hátralévő részében - tette hozzá.

Van, némi remény

Bizakodásra ad okot az Erste elemzője szerint, hogy az új szerződések állománya 16 százalékkal nőtt szeptemberben, ugyanakkor fontosnak tartotta megjegyezni, hogy az egész szerződésállomány volumene még mindig 50 százalékkal kisebb a tavalyinál.

Ha a szerződésállomány elkezd nőni, akkor az építőipar újra fellendülést mutathat a következő évben, ami kedvezően járulhat hozzá a GDP növekedéséhez - mondta az Erste elemzője. A második negyedévben lefelé húzta a mutatót az építőipar, és a szakértő szerint a harmadik negyedévben is inkább a lassulást erősíti.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akkumulátorpályázat: nem csak a nyertesek fognak jól járni
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 19:32
A jövő év elején 100 milliárdos keretösszeggel hirdet a kormány energiatárolók létesítését segítő lakossági pályázatot. A Trend FM reggeli műsorában az energiatárolási kérdések voltak napirenden.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen hír érkezett a német gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 18:48
Nőttek a nagykereskedelmi árak.
Makro / Külgazdaság Újabb pofont kever le Oroszországnak Európa
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 15:15
Itt van a szankciók újabb köre.
Makro / Külgazdaság India győzött, Japán vesztett: így teljesítettek a legnagyobb gazdaságok
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 12:25
Vegyesen szerepeltek a G20 országok gazdaságai 2025 harmadik negyedévében.
Makro / Külgazdaság Kedden döntenek Varga Mihályék: olyasmi történhet, amire hat éve nem volt példa
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:35
Várhatóan nem születik meglepetés, és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa keddi ülésén is változatlan szinten tartja az alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Powell már vágja a centit, újabb hajmeresztő nyilatkozat Trumptól
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:20
Bár néhány napja kamatot vágott a Fed, ez Donald Trumpnak nem elég.
Makro / Külgazdaság Kell majd a tele tank karácsonyra, ezek az árak várnak ránk a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:00
Mindkét üzemanyagtípus ára változatlan marad holnaptól.
Makro / Külgazdaság Tényleg kemény csatába indul Brüsszelben Orbán Viktor – de most váratlanul sokan állhatnak mellé
Litván Dániel | 2025. december 15. 10:19
Hirtelen egész sokan lettek Orbán Viktor szövetségesei az orosz vagyon „ellopása” ügyében. De még nem elegen. Sorsdöntő napok következnek Brüsszelben.
Makro / Külgazdaság Reagált az Államadósság Kezelő Központ a jövő évi gigahitelre
Imre Lőrinc | 2025. december 15. 08:50
Az Államadósság Kezelő Központ a jövő évi finanszírozási tervvel kapcsolatos kérdésekre válaszolt.
Makro / Külgazdaság Itt az orosz bosszú – Magyarországon is megérezzük?
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 15:06
Itt a válasz az orosz olajat szállító tankerek elleni támadásokra. Rácz András szerint globális következményeik lehetnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG